Reklama

Czym czyścić srebro? Skuteczne sposoby

Jak skutecznie i względnie nieinwazyjnie pozbyć się patyny, która po jakimś czasie pojawia się na przedmiotach wykonanych ze srebra? W pielęgnacyjnych zabiegach skutecznie pomogą ci domowe środki, które z pewnością znajdują się w zasięgu swojej ręki. Mowa o paście do zębów, folii aluminiowej, soli, sodzie oczyszczonej, soku z cytryny, coli oraz popiele.Jak konkretnie ich użyć? Poniżej znajdziesz wszystkie potrzebne wskazówki.

Reklama

Czyszczenie srebra a pasta do zębów

Do najpopularniejszych i bardzo skutecznych metod czyszczenia srebra zalicza się polerowanie wykonanych z niego przedmiotów pastą przeznaczoną do mycia zębów. Należy jednak pamiętać, aby nie używać w tym celu pasty z dużą ilością sodu oraz środków wybielających, które mogą zniszczyć srebro.

Pastę należy umieścić na bawełnianej szmatce i pocierać nią srebrne przedmioty. Po kilku minutach niechciany nalot powinien zniknąć. Do zabiegów pielęgnacyjnych można też użyć szczoteczki do zębów typu "soft" z miękkim włóknami.

Czyszczenie srebra a folia aluminiowa i sól

Niechciane naloty, ciemne osady i plamy ze srebrnych przedmiotów pomogą ci też usunąć folia aluminiowa, sól oraz woda. Jak konkretnie ich użyć? Wystarczy dno naczynia wyłożyć folią aluminiową, położyć na nią srebrne przedmioty i całość zalać gorącą wodą połączoną z solą. Następnie naczynie z wodą i z zamoczonymi w niej przedmiotami należy odstawić na kilkanaście minut. Na koniec zabiegu pielęgnacyjnego srebra należy dokładnie umyć i osuszyć.

Czyszczenie srebra a popiół

Kolejna metoda była wyjątkowo chętnie wykorzystywana przez nasze babcie. Mowa o popiele, który okazuje się wyjątkowo pomocny w czyszczeniu biżuterii, sztućców czy innych przedmiotów wykonanych ze srebra. Jak konkretnie go wykorzystać? wystarczy nabrać niewielką ilość na wilgotną szmatkę wykonaną z bawełny. Pocierając szmatką przedmioty usuwamy z nich osady i zanieczyszczenia. Na koniec zabiegu pielęgnacyjnego warto wypolerować je flanelową szmatką.

Należy unikać wykorzystywania do zabiegów czyszczących popiołu węglowego, gdyż może on zarysować srebro.

Czyszczenie srebra a coca-cola

Co wspólnego z czyszczeniem przedmiotów wykonanych ze srebra ma coca-cola? Okazuje się, że znacznie więcej niż pozornie nam się wydaje. Składniki tego popularnego napoju skutecznie usuwają zabrudzenia, które osadziły się na srebrnych przedmiotach. Wystarczy zanurzyć je w tym płynie, pozostawić w nim na jakiś czas, a po wyjęciu starannie je umyć. Będą lśnić.

Czyszczenie srebra a sok z cytryny i soda oczyszczona

Jednym ze sposobów czyszczenia przedmiotów wykonanych ze srebra jest moczenie ich w mieszance wody, mydła, soku z cytryny oraz sody oczyszczonej. W tak przygotowanym roztworze można śmiało i bezpiecznie zostawić biżuterię czy sztućce. Należy tylko pamiętać, żeby po półgodzinnej kąpieli wypłukać srebrne przedmioty pod bieżącą wodą. Będą jak nowe!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama