Czym czyścić okap kuchenny?

Czyszczenie okapu w kuchni nie jest ani zadaniem prostym, ani przyjemnym i śmiało można go zaliczyć do najbardziej uciążliwych czynności pielęgnacyjnych. Na szczęście, dzięki kilku sprawdzonym i przetestowanym przez zaradne panie domu sposobom można wybrnąć i z tej kłopotliwej sytuacji. Podpowiemy ci, jak wykorzystując sodę oczyszczoną, ocet spirytusowy, płyn do mycia naczyń i oliwę z oliwek pozbyć się uporczywego tłuszczu, brudu i kurzu zalegającego na twoim okapie.

Odkręć kratkę z filtrem

Prawidłowość jest oczywista: jeśli gotujemy i przyrządzamy w naszej kuchni posiłki, tłuszcz i brud prędzej czy później na wiszącym nad naszą kuchenką okapie się pojawi. Metodę jego pielęgnacji i konserwacji powinniśmy dostosować do rozmiaru zanieczyszczeń. Ale od początku.

Jeśli widzimy, że na naszym okapie zaczynają zalegać tłuste osady, pierwszą wykonaną przez nas czynnością powinno być odkręcenie kratki z filtrem. Na szczęście, nie jest to zadanie ani zbyt skomplikowane, ani zbyt pracochłonne i z reguły trwa kilka minut. Gdy nasze działania zakończą się sukcesem, szybko będzie wiadomo, czy czeka nas dłuższe szorowanie czy raczej mniej skomplikowane czyszczenie.

Jeśli zalegające na kratce zanieczyszczenia są uporczywe, nie obejdzie się bez zastosowania nieco bardziej inwazyjnej metody i zamoczenia jej w wodzie z dodatkiem środka czyszczącego. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku niezastąpiona w kuchni soda oczyszczona.

Do oczyszczenie okapu potrzebne ci będą:

- wrząca woda

-1/2 szklanki sody oczyszczonej

- duży garnek

Jak oczyścić okap z użyciem sody oczyszczonej?

Napełnij wodą duży garnek i doprowadź ją do wrzenia. Następnie bardzo powoli dodawaj do wrzątku po łyżce sody oczyszczonej. Mieszanka będzie się pienić, dlatego przy jej przyrządzaniu zachowaj ostrożność. Gdy będzie gotowa, umieść garnek w zlewie i zanurz w niej kratkę z filtrem. Jeśli nie zmieści się cała, oczyszczaj ją stopniowo - najpierw jej górną, a potem dolną część. Po kilku minutach moczenia w mieszance wszelkie zalegające na kratce zanieczyszczenia i osady powinny zniknąć. Jeśli nadal są widoczne, spróbuj je usunąć, oczyszczając powierzchnię kratki miękką szczoteczką, gąbką lub ściereczką. Na koniec czynności pielęgnacyjne trzeba powtórzyć, ale już z użyciem tylko gorącej wody, a następnie dokładnie osuszyć kratkę. Aby zapobiec ponownemu gromadzeniu się na niej zanieczyszczeń, warto zastosować prosty zabieg konserwujący i wypolerować ją wodą rozcieńczoną z octem.

Jak oczyścić okap z użyciem płynu do mycia naczyń?

Uporczywych osadów z tłuszczu i brudu można pozbyć się także wykorzystując płyn do mycia naczyń. Wlej do dużego naczynia, miski lub zlewu gorącą wodę, dodaj do niej 1/2 szklanki płynu do mycia naczyń, starannie wymieszaj i doprowadź do powstania piany. Następnie zamocz w mieszance kratkę z filtrem i pozostaw w niej co najmniej przez 30 minut.

Gdy osady i tłuszcz zdążą się już rozpuścić, wyciągnij kratkę z wody i wyczyść ją z użyciem miękkiej szczoteczki lub gąbki. Na koniec starannie wypłucz ją gorącą wodą i osusz. Pamiętaj, też aby ją zakonserwować i wyczyścić wodą rozcieńczoną z octem.

Jak oczyścić okap z użyciem oliwy z oliwek?

Niektóre panie domu radzą sobie z uporczywym brudem skumulowanym na okapie w nieco inny sposób i wykorzystują do jego czyszczenia oliwę z oliwek. Jak dokładnie wykonać ten zabieg? Nanieś zmywakiem kuchennym oliwę z oliwek na kratkę, starannie ją na niej rozprowadź, a następnie przykryj czyszczoną powierzchnię ściereczką z mikrofibry zamoczoną w ciepłej wodzie. Po kilku minutach przetrzyj kratkę ostrzejszą stroną zmywaka, a resztki oliwy z oliwek usuń wykorzystując w tym celu ręcznik papierowy. Dzięki wykorzystaniu tej metody twój okap będzie błyszczeć.

Jak oczyścić okap z użyciem wody z octem?

Na koniec krótka lekcja czyszczenia okapu z użyciem wody połączonej z octem. Możesz ją wykorzystać zarówno jako podstawową metodę pielęgnacji, jak i do konserwacji twojego okapu.

Przygotuj:

- butelkę ze spryskiwaczem

- ocet spirytusowy

- ciepłą wodę

Połącz wodę z octem w proporcjach jeden do jeden i przelej mieszankę do butelki z atomizerem. Następnie spryskaj nią kratkę oraz pozostałe elementy okapu i pozostaw do wchłonięcia na około 15 minut. Po kwadransie wyczyść okap ostrzejszą stroną zmywaka kuchennego. Jeśli zabrudzenia będą nadal widoczne, spryskaj je ponownie mieszanką i wyczyść. Na koniec starannie osusz całą powierzchnię okapu. Będzie lśnić.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama

Reklama