Reklama

Czym czyścić kabinę prysznicową?

Nic tak nie psuje wyglądu naszej łazienki jak zabrudzona kabina prysznicowa, a utrzymanie jej w czystości do łatwych zadań z pewnością nie należy. Spływająca podczas każdej kąpieli po jej ściankach woda z mydłem wyjątkowo sprzyja pojawianiu się nieefektownych i bardzo trudnych do usunięcia osadów i nalotów. Często zalegająca w łazience wilgoć stwarza też doskonałe warunki do tworzenia się pleśni. Jak skutecznie pozbyć się niechcianych zanieczyszczeń z kabiny prysznicowej? W pierwszym odruchu sięgamy po silne detergenty, ale te nie zawsze okazują się skuteczne. Podpowiemy wam, kiedy mogą je doskonale zastąpić naturalne środki, takie jak soda oczyszczona, ocet spirytusowy czy woda utleniona i jak ich użyć, aby osiągnąć zamierzone rezultaty i korzystać z lśniącej czystością prysznicowej kabiny.

Jak przygotować się do sprzątania kabiny prysznicowej?

Kluczem do sukcesu jest odpowiednia organizacja pracy. Zanim przystąpisz do czyszczenia kabiny prysznicowej, odpowiednio się do tego przygotuj. Sprawdź, czy masz pod ręką sodę oczyszczoną, ocet spirytusowy, wodę utlenioną, szczoteczkę do zębów, ściereczki z mikrofibry, gąbeczki do czyszczenia, butelki z atomizerem, ręczniki papierowe oraz ściereczki do polerowania. Wszystkie wymienione przedmioty będą ci niezbędne. Następnie usuń z wnętrza kabiny prysznicowej wszelkie kosmetyki codziennego użytku, czyli szampony do włosów, płyny do kąpieli i mydła, żeby mieć dostęp do każdego miejsca.

Czyszczenie kabiny prysznicowej octem

W pozbyciu się wszelkich zabrudzeń, nalotów i kamienia z kabiny prysznicowej oraz z płytek pomoże nam najpopularniejszy domowy środek czyszczący, czyli ocet. Połączony z wodą w proporcjach jeden do jeden usunie między innymi zalegający osad z wody i mydła. Wystarczy, że szmatką zamoczoną w mieszance dokładnie oczyścimy ścianki prysznica i płytki wewnątrz kabiny. Czynność należy powtórzyć, ale już z użyciem samej wody, a następnie umytą powierzchnię dokładnie spłukać wodą przy użyciu słuchawki prysznicowej i dokładnie osuszyć. Jeśli zabrudzenia są silne, wykorzystany do stworzenia mieszanki ocet należy podgrzać. Dzięki temu prostemu zabiegowi, wzmocnimy jego działanie.

Jak usunąć zanieczyszczenia z szyn kabiny prysznicowej?

Ocet połączony z wodą doskonale sprawdzi się także w pozbywaniu się zanieczyszczeń z szyn, w których często osadza się kamień. Jak go użyć? Zalej nim zabrudzenia i zostaw na kilka godzin, a następnie zmyj gorącą wodą. Efekt tego prostego zabiegu miło cię zaskoczy. Możesz też zalać zabrudzone miejsca nierozcieńczonym, ale lekko podgrzanym octem. Zadziała tak samo jak rozcieńczony.

Do czyszczenia i polerownia baterii prysznicowej, na której zalegają rozmaite osady, zwłaszcza z mydła i z kamienia, również możesz użyć rozcieńczonego octu. Mieszankę nanoś na zabrudzone miejsca ściereczkami z mikrofibry lub ewentualnie zmywakami kuchennymi. W przypadku trudno dostępnych miejsc sprawdzi się też szczoteczka do zębów.

Jak oczyścić syfon octem?

Myjąc kabinę prysznicową, nie wolno zapominać również o czyszczeniu syfonu. W tym przypadku również przyjedzie nam z pomocą sprawdzony w kuchni ocet spirytusowy. Ale zanim go wykorzystamy, najpierw usuńmy z syfonu wszelkie nieczystości, a zwłaszcza włosy. Następnie spryskajmy go octem i starannie wyczyśćmy szmatką. Jeśli zabrudzenia są silne, zalejmy go octem i pozostawmy na jakiś czas, a następnie spłuczmy dokładnie wodą.

Czyszczenie kabiny prysznicowej sodą oczyszczoną

Zalegająca w łazience wilgoć sprzyja tworzeniu się grzybów i pleśni, zwłaszcza w rogach brodzika. Aby skutecznie pozbyć się tych szpecących kabinę prysznicową zanieczyszczeń, warto sięgnąć po sodę oczyszczoną. Jak jej użyć? Wystarczy posypać nią miejsca, w których utworzyła się pleśń, a następnie zalać wodą utlenioną (3%) i pozostawić do wyschnięcia.

Jak pozbyć się zabrudzeń na płytkach?

Soda oczyszczona pozwoli ci się również pozbyć silnych zabrudzeń powstałych na płytkach, a zwłaszcza na fugach. Wystarczy, że połączysz ją z octem spirytusowym i przyrządzisz z nich pastę. Mieszankę najlepiej nakładać na zanieczyszczone i trudno dostępne miejsca szczoteczką do zębów, a następnie wyszorować całą powierzchnię płytek gąbeczką. Po całym zabiegu całą umytą powierzchnię należy starannie wyczyścić wodą, a następnie osuszyć.

Na koniec krótka lekcja polerowania. Jeśli chcesz pozbyć się wszelkich zacieków i smug na drzwiach kabiny prysznicowej, połącz wodę octem i spryskaj nim całą powierzchnię przy użyciu butelki z atomizerem. Następnie starannie wypoleruj je papierowym ręcznikiem. Będą lśnić.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama