Reklama

Czym czyścić buty?

Czy wiesz, że w pozbyciu się uporczywych zabrudzeń, które pojawiły się na zamszowych butach, pomoże ci skórka od chleba, a w usunięciu matowej poświaty zwykła... skórka od banana? Wystarczy, że tą ostatnią natrzesz obuwie, aby zawarte w niej substancje oleiste wniknęły w skórę. Podpowiemy ci też, jak skutecznie zniwelować mało estetyczne ślady po soli oraz jak czyścić kalosze i jakie kryteria brać pod uwagę, dobierając pastę.

Reklama

Jak dbać o buty ze skóry ekologicznej?

O buty wykonane ze skóry ekologicznej możesz dbać bez konieczności sięgania po specjalistyczne preparaty przeznaczone do czyszczenia obuwia. Wystarczy, że wykorzystasz tłusty krem do rąk lub ciała, olej spożywczy lub oliwkę kosmetyczną.

Po prostu natrzyj nimi buty i wypoleruj miękką szmatką. Jeśli na butach z ekoskóry pojawiła się rysa, zamaluj ją (przykładowo flamastrem w kolorze ekoskóry),natłuść i starannie wypoleruj. Gotowe.

Jak dbać o buty zamszowe?

Zaobserwowałaś, że na twoich ulubionych zamszowych lub wykonanych z nubuku butach pojawiły się uporczywe zabrudzenia z wody i błota? Nie załamuj rąk, tylko działaj. Przede wszystkim poczekaj aż buty wyschną. Następnie starannie oczyść wszystkie zanieczyszczenia specjalną szczoteczką przeznaczoną do czyszczenia zamszu. Jeśli nie masz jej pod ręką, możesz śmiało wykorzystać gumkę do ścierania albo skórkę od chleba - po prostu pocieraj buty jej wewnętrzną stroną.

Jak czyścić wnętrze butów?

Jesienią i zimą buty brudzą się także wewnątrz. Jeśli przykładowo masz botki z wywijanym futerkiem, możesz je czyścić w środku odkurzaczem bez końcówki albo wsypać do nich odrobinę sody oczyszczonej i pozwolić jej działać przez co najmniej dwadzieścia cztery godziny i po upływie tego czasu odkurzyć. Ponadto regularnie wietrz obuwie, aby cały czas pachniało świeżością. Najlepiej wystawiaj je regularnie na balkon lub taras. Futerko możesz też odświeżyć preparatem przeznaczonym do czyszczenia dywanów.

Jak pozbyć się soli z obuwia?

Sposobów na pozbycie się soli z obuwia jest co najmniej kilka. Jeśli zacieki na butach skórzanych, zamszowych czy wykonanych ze ekoskóry są świeże, zmyj je gąbką nawilżoną w wodzie połączonej z sokiem cytrynowym lub płynem do mycia naczyń. Następnie wysusz obuwie - z daleka od źródła ciepła. Suche buty skórzane starannie natrzyj gliceryną, tłustym kremem lub lubrykantem, a zamszowe wyszczotkuj i spryskaj sprayem w kolorze butów.

Czym najlepiej wypolerować buty?

Jeśli buty po jakimś czasie, stały się matowe, do polerowania możesz użyć... skórki od banana. Natrzyj obuwie jej wewnętrzną stroną, aby zawarte w niej substancje oleiste wniknęły w skórę. Następnie wypoleruj buty flanelą. Będą lśnić!

Jak wybrać odpowiednią pastę do butów?

Do skórzanych butów najlepsza jest gęsta pasta lub krem na bazie naturalnych wosków. Lepiej nie używać preparatów w płynie, ponieważ mogą uszkodzić naturalną skórę (bez obaw można ich używać do butów z ekoskóry).

Czym najlepiej czyścić kalosze?

Jak skutecznie pozbyć się uporczywych zabrudzeń z kaloszy? Tuż po przyjściu do domu starannie umyj je gąbką namoczoną w wodzie połączonej z mydłem. Oporne plamy zmyj szmatką zamoczoną w odrobinie benzyny (najpierw jednak sprawdź, jak środek zadziała na niewidocznym miejscu).

Aby kalosze błyszczały, regularnie przecieraj je szmatką z odrobiną gliceryny. Czarne możesz odświeżać preparatem przeznaczonym do impregnacji opon.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama