Reklama

Czego nie wolno prać w pralce?

Mało kto wyobraża sobie dzisiaj życie bez pralki automatycznej. Dzięki niej w kilka chwil odświeżamy garderobę oraz pozbywamy się plam. Producenci dołożyli wszelkich starań, aby ich urządzenia były jak najbardziej wydajne i nie niszczyły nawet delikatnych tkanin. Niestety, niektórzy z nas popełniają błędy i wrzucają do pralki rzeczy, które nie powinny się w niej znaleźć. W konsekwencji ubrania się niszczą, a pralka narażona jest na uszkodzenia. Czego nie wolno w niej prać? Sprawdźmy.

Delikatne materiały

W szafie na pewno przechowujemy kilka eleganckich ubrań. Najczęściej wykonane są z delikatnego materiału, takiego jak np. jedwab albo kaszmir. Nawet pozbawiony wirowania cykl prania może spowodować ich uszkodzenie. Dlatego bezpieczniejsze jest dla nich pranie ręczne albo powierzenie ich profesjonalnej firmie czyszczącej. To samo dotyczy ubrań wykonanych z koronki. Aby zapobiec ich odkształcaniu się lub trwałemu zniszczeniu podczas wirowania, lepiej wyprać je ręcznie, a następnie wyłożyć na płaskiej powierzchni i pozostawić do wyschnięcia.

Odzież z aplikacjami

Odzież z aplikacjami oraz ta zdobiona cekinami, koralikami czy cyrkoniami prezentuje się świetnie, ale jej konserwacja jest trudna. Aby ubrania służyły przez lata, lepiej zrezygnować z prania ich w pralce. Dlaczego? Pod wpływem obrotów bębna delikatne i drobne ozdoby mogą odpaść. Na domiar złego, elementy mogą przedostać się do filtra, doprowadzić do uszkodzenia pralki i narazić nas na koszty. Należy również uważać na detale, które są przyklejane do tkaniny. Pod wpływem wody i temperatury szybko odpadają.

Zamki błyskawiczne

Zamki zrewolucjonizowały modę i znacząco ułatwiły codzienne wkładanie spodni, sukienek i spódnic. Choć nie istnieją przeciwwskazania do prania odzieży zawierającej takie zapięcia, to część z nas, umieszczając je w pralce, popełnia błąd. Rozpięty zamek błyskawiczny stanowi zagrożenie dla tkanin. (Obracający się bęben pralki często powoduje, że drobne ząbki mechanizmu wyciągają nitkę z ubrań. W najgorszym wypadku powstaje dziura). Oczywiście, można temu zapobiec – wystarczy przed praniem dokładnie zasunąć zamek błyskawiczny.

Ubrania sportowe

Ubrania sportowe są wykonywane ze sztucznego materiału, który odznacza się wysoką odpornością na zgniecenia oraz rozciągliwością. Najczęściej w składzie tkanin znaleźć można spandex – nie traci on również koloru, a także nie są mu straszne ruchy obrotowe pralki. Aby materiał nie stracił właściwości, powinien być prany wyłącznie w zimnej wodzie. Najlepiej wybierać program, w którym nieużywana jest grzałka.

Buty

Buty z reguły odznaczają się trwałością wykonania i pranie w pralce nie spowoduje ich zniszczenia. Bez obaw możemy do bębna wrzucić trampki i tenisówki oraz takie, które mają specjalną adnotację od producenta. Niestety, wirowanie może spowodować uszkodzenie ich zewnętrznej powłoki oraz powstanie rys. Dlatego chcąc wyprać je w pralce, należy wcześniej włożyć je do materiałowego worka albo zwykłej materiałowej poszewki, która zamortyzuje uderzenia. (Wcześniej należy wyciągnąć z nich sznurówki).

Skóra

Skórzane elementy nie wymagają częstego czyszczenia, ale wiele osób - kierując się wygodą - postanawia prać je w pralce. Torebki, paski oraz kurtki w kontakcie z wodą i detergentami są podatne na przebarwienia, pęknięcia oraz odkształcenia. Poza tym elementy metalowe takie jak sprzączki i zapięcia mogą uszkodzić powłokę bębna. Jeśli zabrudzeniu uległ skórzany element, lepiej przetrzeć go specjalnym preparatem, który nie zniszczy delikatnej powłoki.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama