Reklama

Cytryna i jej nietypowe zastosowania

Nie od dziś wiadomo, że cytryna doskonale wpływa na nasze zdrowie i skórę, ale czy wiesz, że idealnie sprawdzi się również w roli środka czyszczącego albo odstraszacza insektów? Poniżej przedstawiamy kilkanaście pomysłów na wykorzystanie cytryny. Dzięki nim ujrzysz ten kwaśny owoc w zupełnie nowym świetle.

Wielozadaniowy środek czyszczący

Obierz cytrynę, zalej ją 150 ml octu i pozostaw na noc. Rano dodaj 150 ml wody. Przelej miksturę do butelki z dozownikiem i używaj jako całkowicie naturalnego środka czyszczącego w swoim domu.

Czyszczenie deski do krojenia

Spraw, aby twoja deska do krojenia była czysta i długo ci służyła. Wystarczy, że potrzesz ją połówką cytryny i solą. Następnie zostaw ja na 10-15 minut i powtórz całą procedurę.

Wybielanie

Aby twoje białe ciuchy były jeszcze bielsze, mocz je w mieszance soku z cytryny i proszku do pieczenia przez minimum pół godziny przed praniem.

Manicure

Przygotuj odmładzającą kąpiel dla swoich paznokci, która sprawi że będą one silniejsze i zdrowsze. Receptura jest bardzo prosta: wystarczy, że dodasz kilka kropli soku z cytryny do ciepłej wody.

Pozbądź się piegów

Cytryna pomoże również rozjaśnić niechciane piegi i przebarwienia. Wystarczy, że pokroisz ją i delikatnie wetrzesz w twarz.

Nakrywanie do stołu

Jeśli na stole znajduje się jedzenie, które będziemy spożywać rękami, dobrze jest postawić na nim również małą miskę z ciepłą wodą z dodatkiem cytryny do płukania palców.

Odświeżanie urządzeń domowych

Spróbuj wytrzeć lodówkę gąbką nasączoną sokiem z cytryny, a zapomnisz o nieprzyjemnym zapachu. Cytryna doskonale nadaje się także jako odświeżacz powietrza. Wystarczy, że dodasz sok z cytryny do pustej zmywarki i nastawisz ją na jeden cykl. Możesz dodać go również do nawilżacza powietrza.

Hodowanie roślin

Cytryny mogą być również pomocne podczas uprawy roślin. Wyciśnij sok z połówki cytryny i włóż do niej nasiona. Następnie sadzonkę umieść w ziemi razem z cytryną.

Pozbądź się nieprzyjemnego zapachu obuwia

Pozostaw na noc skórkę ze świeżej cytryny w butach, a ona pochłonie nieprzyjemny zapach.

Świecznik

Połówka cytryny, limonki lub pomarańczy świetnie nadaje się jako materiał do wykonania swojego unikalnego świecznika. Musisz usunąć miąższ owocu i wypełnić je roztopionym woskiem. Nie zapomnij o knocie świeczki! Przyklej go do świecznika.

Czyszczenie stali nierdzewnej

Skórka cytryny i proszek do pieczenia sprawią, że rzeczy ze stali nierdzewnej będą lśniły.

Usuwanie plam z jagód

Po przygotowaniu świeżych jagód na twoich rękach pozostają plamy. Sok z cytryny pomoże ci się ich pozbyć ze skóry. Możesz ją także zastosować do czyszczenia ubrań. Najpierw musisz oczyścić je w zimnej wodzie, a następnie moczyć je kilka minut w soku z cytryny.

Odstraszacz insektów

Aby pozbyć się mrówek z domu, polej parapety i próg wejścia do domu odrobiną soku z cytryny. Z kolei, aby pozbyć się komarów, umieść goździki w połówce cytryny.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama