Reklama

Cynamon przyspieszy wzrost roślin; odstraszy komary i mrówki

Cynamon słynie z walorów smakowych, wzbogacających smak potraw czy deserów, ale skrywa w sobie także bardzo zaskakujące właściwości, które wiążą się z jego zróżnicowanym chemicznie składem. Pomoże pozbyć się nieefektownej pleśni z doniczki, przyspieszy proces ukorzeniania roślin, zabezpieczy je przed działaniem chorobotwórczych grzybów, a nawet sprawdzi się w roli skutecznego odstraszacza i wypędzi mrówki z ogrodu albo natrętne komary z domu. Sprawdź, dlaczego warto wsypać łyżeczkę cynamonu do donicy, sporządzić na jago bazie roztwór i spryskać nim rośliny albo po prostu umieścić w pokoju lub na balkonie czy tarasie miseczkę z wodą zmieszaną z przyprawą.

Reklama

Obtocz sadzonkę w cynamonie - przyspieszy ukorzenianie

Cynamon zawiera liczne substancje chemiczne aktywnie czynne, takie jak aldehyd cynamonowy, polifenole, kumaryny, kwasy tłuszczone i witaminy. Dzięki nim wykazuje zdolności przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe czy antybakteryjne i dobroczynnie działa nie tylko na ludzki organizm, ale także wspiera wzrost roślin. Można go wykorzystywać na przykład w roli naturalnego ukorzeniacza. Wystarczy sadzonkę rośliny obtoczyć w cynamonie, a dopiero później umieścić w ziemi (w odpowiednio przygotowanym otworze). Ten prosty zabieg nie tylko przyspieszy proces ukorzeniania rośliny, ale także zabezpieczy ją przed rozwojem chorób grzybowych.

Cynamon zregeneruje rośliny

Jeśli roślina ucierpiała na przykład podczas przesadzania i doszło do nadłamania łodyżek bądź innych uszkodzeń, z pomocą też przyjdzie cynamon. Odrobina przyprawy wysypana w miejscu uszkodzenia szybko zregeneruje okaz i zapobiegnie szkodliwej działalności mikroorganizmów czy patogenów grzybowych.

Plamy na liściach? Wykonaj oprysk, zahamuje rozwój grzybów

Cynamon okaże się także pomocny, w sytuacji, gdy roślina została zaatakowana przez choroby grzybowe. Gdy na liściach można zaobserwować charakterystyczne plamy bądź nalot, warto wykorzystać oprysk na bazie przyprawy. Przygotowanie go nie jest skomplikowane. Wystarczy jedną łyżkę zmielonego cynamonu rozpuścić w szklance chłodnej odstanej wody i odstawić na noc. Rano mieszankę trzeba przecedzić przez gazę i przelać do butelki z atomizerem, a następnie starannie spryskać nią liście i łodygi rośliny. Dla uzyskania najlepszych rezultatów zabieg trzeba powtarzać dwa razy w tygodniu.

Wsyp łyżeczkę cynamonu do donicy. Pozbędziesz się pleśni

Nadmierne podlewanie lub nieodpowiednia wentylacja w mieszkaniu często prowadzi do powstawania pleśni na powierzchni gleby w doniczkach, w których rosną rośliny. By skutecznie zażegnać problem, wystarczy oprószyć ziemię cynamonem (na jedną doniczkę wystarczy łyżeczka przyprawy). Skuteczność zabiegu wzmocni zmieszane cynamonu z wierzchnią warstwą gleby.

Cynamon odstraszy mrówki z ogrodu

Jeśli w ogrodzie lub szklarni pojawiły się mrówki i zależy nam na tym, aby rozprawić się z nimi w sposób skuteczny, ale nieinwazyjny, to wystarczy wysypać cynamon na trasach wędrówek owadów. Intensywny aromat odstraszy mrówki, bo go nie znoszą, ale nie wyrządzi im - w przeciwieństwie do proszku do pieczenia - żadnej szkody. Podobny zabieg można zastosować w sytuacji, gdy mrówki pojawiły się w piaskownicy. (Przyprawę trzeba zmieszać z piaskiem).

Cynamon odstraszy komary

Charakterystyczny intensywny aromat cynamonu skutecznie odstraszy natrętne komary. Jeśli zależy nam na tym, aby nie pojawiały się w domu, mieszkaniu czy na balkonie, warto umieścić na stole miskę z ciepłą wodą z dodatkiem niewielkiej ilości mielonej przyprawy (na miskę wystarczy łyżeczka) albo po prostu wysypać na talerzyk co nieco przyprawy. Na rezultaty zabiegu nie trzeba długo czekać - bzyczące owady raczej dłużej nie będą uprzykrzać nam życia.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama