Reklama

Co zrobić, żeby ręczniki po praniu były miękkie?

Szorstkie i sztywne ręczniki to częsty efekt prania, nawet jeśli używamy płynów zmiękczających. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest pranie zbyt dużej liczby rzeczy jednocześnie lub za niska temperatura prania, która nie pozwala na właściwe rozpuszczenie, a następnie wypłukanie detergentów. W efekcie resztki proszku czy płynu osadzają się na włóknach, a ręczniki są nieprzyjemne w użytkowaniu – psują nasz komfort, a w dodatku mogą podrażniać skórę. Poznaj niezawodne sposoby, dzięki którym ręczniki po każdym praniu będą miękkie i miłe w dotyku.

Jak prawidłowo prać ręczniki?

Przy praniu ręczników kluczowa jest odpowiednia temperatura – najlepiej 60 stopni Celsjusza. Dzięki temu nie tylko pozbędziemy się szkodliwych drobnoustrojów czy roztoczy. To także optymalna temperatura dla detergentów, które lepiej się rozpuszczają i nie osadzają się na włóknach tkanin. Częstym błędem jest też stosowanie większej ilości detergentu, niż podaje producent. Dobrą praktyką jest postępowanie odwrotne – dzięki temu uchronimy się przed resztkami proszków czy płynów w tkaninach. Ważne jest też, by nie zapełniać całkowicie bębna pralki – znacznie utrudnia to prawidłowe płukanie tkanin.

Sposoby na miękkie ręczniki – cytryna i ocet

Aby ręczniki były miękkie i puszyste, przed praniem należy zamoczyć je w zimnej wodzie z dodatkiem soku z jednej cytryny i octu (pół szklanki na litr wody). Po godzinie ręczniki wystarczy uprać jak zwykle.

Sposoby na miękkie ręczniki – gliceryna

Ręczniki świetnie zmiękczy też odrobina gliceryny. 2-3 łyżki tej substancji wystarczy wlać do pojemnika na płyn do płukania tkanin (zamiast detergentu). Ręczniki będą jak nowe.

Sposoby na miękkie ręczniki – soda i ocet

Świetnym zamiennikiem chemicznych płynów do płukania tkanin jest biały ocet. Nie tylko odświeża on tkaniny, ale pomaga wypłukać resztki detergentów. Działa też odkażająco i ochroni ręczniki przed utratą intensywnych kolorów. Do pojemnika na proszek wystarczy więc wlać szklankę octu (można też dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego). Z kolei zamiast płynu do płukania tkanin użyj sody oczyszczonej – wsyp pół szklanki tej substancji. Ręczniki będą odświeżone i miękkie jak nigdy wcześniej.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama