Co zrobić, żeby ręczniki były miękkie?

Wielu z nas po kąpieli lub wzięciu prysznica marzy o otuleniu się w pachnący i puszysty ręcznik. Wydawać by się mogło, że tylko nowe tkaniny mają tak przyjemne właściwości. Prawdą jest, że z czasem ich kolor płowieje, włosie stają się szorstkie i drapie skórę. Takie ręczniki są również niepraktyczne, ponieważ chłoną mniej wody, a dodatkowo szybciej przesiąkają nieprzyjemnymi zapachami. Wystarczy jednak wykorzystać kilka sposobów, by zachować na dłużej ich puszystość. Jak prać ręczniki, by dobrze chłonęły wodę i na dłużej pozostały miękkie i pachnące?

Odpowiednie pranie

Aby ręczniki spełniały swoją funkcję, należy je często prać. Zimą raz w tygodniu, latem nawet częściej. Woda z detergentem, w połączeniu z wysoką temperaturą, mogą być dla nich niekorzystne. Jak je prać? Przede wszystkim zacznijmy od sortowania, by w bębnie znalazły się wyłącznie ręczniki bez innych elementów odzieży. Nie należy przesadzać z ilością proszku czy żelu, wystarczy jedynie odrobina, gdyż nadmiar chemii osiada na włóknach zapobiegając chłonięciu wody. Mokry ręcznik po praniu musi być dobrze wysuszony na sznurku i mieć dużo miejsca, by nie zbierał nadmiaru wilgoci z innych tkanin.

W czym prać?

Trudno zrezygnować z proszku czy płynów do płukania prania, gdyż (odpowiednio stosowane) nie tylko łatwiej usuwają plamy, ale też chronią kolory ubrania. Aby jednak zachować puszystość ręczników lub ją przywrócić, lepiej odstawić detergent i zastąpić go octem spirytusowym. Wystarczy pół szklanki specyfiku na każdy ręcznik znajdujący się w bębnie. Aby po wyciągnięciu z pralki ładnie pachniały, wystarczy dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.

Namocz wcześniej ręczniki

Jeśli komuś przeszkadza zapach octu, może wykorzystać sodę oczyszczoną. Nie tylko ma takie same właściwości, ale szybko pochłania zapachy, a dodatkowo wybiela białe ręczniki oraz zachowuje kolor innych tkanin. Wystarczy przed praniem w pralce namoczyć je w roztworze sody i ciepłej wody, a przed włożeniem do pralki nasypać jej odrobinę do szuflady na detergent (można dodać odrobinę olejku eterycznego).

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama