Reklama

Brzydki zapach ze zmywarki? Tak pozbędziesz się go w mgnieniu oka!

Pozostawione na długi czas naczynia w zmywarce po pewnym czasie mogą zacząć brzydko pachnieć. Wynika to z faktu, że resztki jedzenia zaczynają się rozkładać, powodując odór. Dzięki zastosowaniu domowych środków można pozbyć się problemu, a profilaktyczne działania pomogą w utrzymaniu sprzętu w czystości. Jak pozbyć się brzydkiego zapachu ze zmywarki? Podpowiadamy.

  • Pozostawienie brudnych naczyń w zmywarce przyczynia się do rozwoju pleśni i szkodliwych drobnoustrojów.
  • Do mycia zmywarki warto użyć sody oczyszczonej lub kwasku cytrynowego. Są to naturalne i bezpieczne dla urządzenia środki.
  • Profilaktyczne działania pomogą utrzymać zmywarkę w czystości, a brzydki zapach nie będzie się pojawiał.

Skąd bierze się brzydki zapach w zmywarce?

Najczęstszym powodem brzydkiego zapachu ze zmywarki, są gromadzące się w środku urządzenia resztki jedzenia. Są to trudno dostępne zakamarki, takie jak odpływ, śmigło czy tylna ściana. Pozostawione na dłużej mogą powodować rozwój pleśni, która niszczy sprzęt. Będzie ona szczególnie trudna do usunięcia z gumowych elementów zmywarki. Dlatego, jeśli poczujesz brzydki zapach z jej wnętrza, wyczyść ją dokładnie. Nim zastosujesz środki chemiczne, wykorzystaj sodę oczyszczoną lub kwasek cytrynowy. To naturalne specyfiki, które w żaden sposób nie uszkodzą wnętrza urządzenia.

Reklama

Zobacz też: Jak myć okna, żeby nie było smug? Genialne sposoby na czyste szyby

Soda oczyszczona na brzydki zapach w zmywarce

Soda oczyszczona jest środkiem lekko żrącym, który bez trudu upora się z brzydkim zapachem. Jak za pomocą tego środka wyczyścić zmywarkę?

  1. Opróżnij zmywarkę z naczyń, a do pojemnika na tabletki wsyp dwie łyżki sody oczyszczonej.
  2. Przed włączeniem pustego cyklu prania umyj filtr urządzenia, na którym zbierają się pozostałości jedzenia.
  3. Warto wesprzeć się specjalnym środkiem do czyszczenia zmywarki. Dostępny jest on w formie butelki, którą umieszcza się w dowolnym koszyczku do góry dnem. Nie należy ściągać zabezpieczenia znajdującego się na otworze. Do pustego cyklu prania wybierz program eko.
  4. Po skończonym myciu sprawdź, czy każdy zakamarek zmywarki został dokładnie umyty. Wnętrze urządzenia wytrzyj do sucha ręcznikami papierowymi.

Wyczyść zmywarkę kwaskiem cytrynowym

Raz w miesiącu warto przemyć zmywarkę roztworem na bazie kwasku cytrynowego. Pomoże to w zachowaniu świeżości sprzętu i zapobiegnie tworzeniu się nieprzyjemnego zapachu. Wystarczy, że kwasek rozcieńczysz z wodą w małym naczyniu (proporce 1:1). Wszystko dokładnie wymieszaj, a następnie gąbką wyszoruj każdy zakamarek urządzenia. Wyjmij kosze na naczynia i umyj je pod bieżącą wodą z dodatkiem płynu naczyń. Nie pomijaj żadnych drobnych elementów: uszczelek czy śmigła. Na koniec ścierką z mikrofibry wyczyść wszystko do sucha. Koszyki na naczynia pozostaw do wyschnięcia, a drzwi zmywarki otwarte na dwie godziny.

Jak zapobiegać powstawaniu nieprzyjemnego zapachu w zmywarce?

By zapobiec powstawaniu odoru w zmywarce, trzeba pamiętać o profilaktyce. Po pierwsze nigdy nie zostawiaj w jej wnętrzu brudnych naczyń na kilka dni. To powoduje rozkład jedzenia, tworzenie się grzybów i namnażanie bakterii. Dodatkowo domycie urządzenia będzie znacznie trudniejszym zadaniem. Po każdym skończonym cyklu pozostaw zmywarkę otwartą, by zapewnić cyrkulację powietrza. Pozostałe resztki pożywienia usuwaj za każdym razem, by nie dopuścić do ich rozkładu. Ponadto pamiętaj o regularnym czyszczeniu zmywarki, co pozwoli na utrzymanie jej w dobrym stanie.

Polecamy:

Nigdy więcej nie wyrzucaj zatyczki od oleju. Wykorzystaj ten patent w swojej kuchni

Oto najwięksi pożeracze prądu. Te urządzenia pobierają najwięcej energii

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama