Reklama

Brzydki zapach w zlewie: Jak się go pozbyć?

Kiedy zabieramy się za porządki w kuchni, to najczęściej skupiamy się na widocznym i tłustym brudzie, który dosłownie oblepia wszystkie powierzchnie. Niestety, czasami panuje złudne przekonanie, że nawet rzeczy z pozoru czyste, takie w rzeczywistości nie są i tylko zapach zdradza, że nie przyłożyliśmy się do domowych obowiązków. Jednym z miejsc, z którego bardzo często przykre zapachy wydobywają się najbardziej, to zlew. Nawet, jeśli się nie zatyka, to i tak z czasem może wydzielać zapach, który pozostawia wiele do życzenia i skutecznie zniechęca nas do przebywania w kuchni. Na szczęście, można szybko mu zaradzić i to niewielkim sumptem finansowym. Jak pozbyć się brzydkiego zapachu ze zlewu? Przekonajmy się.

Dlaczego ze zlewu brzydko pachnie?

Dlaczego ze zlewu wydostaje się nieprzyjemna woń? Bardzo często sami sobie jesteśmy winni, bo w przeważającej mierze jest to wynik przedostania się do rur i syfonu resztek jedzenia, które gniją i są pożywką dla wielu bakterii. Czasami brzydki zapach ze zlewu jest wynikiem osadów, które mogą również pokrywać szczelnie instalację. Jeśli mamy do czynienia właśnie z tymi przyczynami, to nie powinniśmy mieć powodów do obaw, ponieważ można zaradzić brzydkiemu zapachowi w łatwy sposób, sięgając po któryś z domowych środków, który zapewne mamy w domu. 

Reklama

Czasami brzydki zapach ze zlewu czy z innego miejsca w instalacji sanitarnej jest wywołany poważniejszym problemem. Wtedy, gdy zawiodą nas zaproponowane rozwiązania, trzeba sięgnąć po pomoc fachowca, który doradzi i znajdzie skuteczny środek.

Brzydki zapach ze zlewu? Sięgnij po domowe środki!

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu ze zlewu? Najpierw warto sięgnąć po najłatwiejsze rozwiązania. Co warto mieć na uwadze wtedy, kiedy woń wydostająca się z odpływu jest nie do wytrzymania?

  • Pierwszym i najłatwiejszym rozwiązaniem, to wlanie do opływu sporej ilości wrzątku. Gorąca woda pomoże rozpuścić tłuste osady w rurach, a także wybije bakterie, które nagromadziły się w naszej instalacji.
  • Soda oczyszczona wsypana do opływu pomoże zdezynfekować wnętrze naszego syfonu. Jedno opakowanie białego proszku trzeba wsypać do rury i zalać wrzącą wodą.
  • Ocet to znany środek, który pomaga w przypadku domowych opresji. Także warto go zastosować go w przypadku brzydkiego zapachu ze zlewu. Wystarczy szklankę specyfiku wlać od odpływu.

Odetkaj zlew

Co może być przyczyną brzydkiego zapachu? Resztki jedzenia, które zalegają w naszych rurach. Aby się ich pozbyć, a tym samym zmniejszyć ryzyko powstawania zatorów, trzeba raz na jakiś czas zastosować żrące środki, które z łatwością zażegnają problem. Oczywiście, można sięgnąć po chemiczne preparaty dostępne w sklepach, ale jeśli bliska nam jest troska o środowisko i życie w rytmie "eko", to można z łatwością przygotować domowy środek do udrażniania rur. Potrzebne są tylko dwa składniki:

  • dwa opakowania sody oczyszczonej,
  • litr octu spirytusowego.

Jak udrożnić rurę za pomocą sody i octu? Wystarczy do odpływu wsypać sypki składnik, a następnie zalać go cieczą. Mieszanka będzie się intensywnie pienić i będzie rozpuszczać organiczne resztki nagromadzone w rurach. Warto dać czas i pozwolić działać domowej mieszance, a po jakichś 30 minutach całość przepłukać dużą ilością wody.

Zastąp hydraulika!

Problem, mimo starań i najszczerszych chęci nadal powraca? Czasami trzeba sięgnąć po środki radykalne! Co trzeba zrobić? Dokładnie wyczyścić syfon! Wiele osób obawia się, że nie poradzi sobie z tym zadaniem, ale nie trzeba szczególnych umiejętności, by zadanie zakończyło się sukcesem. Wystarczy wziąć wiadro, podłożyć pod syfon, a następnie go odkręcić. To również doskonała okazja na to, aby usunąć przynajmniej część zabrudzeń i osadów znajdujących się w rurze odpływowej, która umiejscowiona jest powyżej syfonu. 

Profilaktyka jest najważniejsza!

Czy można uniknąć problemu występowania brzydkiego zapachu? Oczywiście! Wystarczy nie traktować zlewu jako... śmietnika! Bezwzględnie trzeba zaprzestać wrzucania resztek, nawet tych najmniejszych do opływu, a także wylewać do niego tłuszczu i innych substancji, które mogą sprzyjać nie tylko zatykaniu się syfonu, ale powstawaniu osadu. Jeśli mamy tendencję do tego typu zachowań, warto rozważyć umieszczenie metalowych sitek, które zapobiegną dostawaniu się resztek. 

Polecamy także:

Jak usunąć kamień z czajnika? Te domowe sposoby są niezawodne

Do czego służy druga strona tłuczka? Nie każdy o tym wie!

Jak otaczać się pięknymi zapachami? Poznaj sposoby na to, jak czuć się dobrze we wnętrzu

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama