Reklama

9 zastosowań sody oczyszczonej przy sprzątaniu

Większość produktów do sprzątania naładowana jest chemią i toksynami. Są one nie tylko niebezpieczne dla zdrowia, ale także dla środowiska. Na szczęście istnieją bardziej naturalne rozwiązania, a jednym z nich jest używanie sody oczyszczonej. Jest wszechstronna, efektywna i przyjazna środowisku. Nie lekceważ potęgi sody oczyszczonej! Wszystkie wymienione poniżej przykłady rzeczy do wyczyszczenia, ulegną mocy sody.

Reklama

Poplamiony dywan

Każdy wie także, że w razie zaplamienia dywanu, trzeba działać szybko. Najpierw wylej na plamę nieco octu, następnie zasyp plamę sodą i jeszcze raz polej na nią odrobinę octu. Pozostaw na pół godziny, a jeśli możesz, nawet na całą noc. Przetrzyj czyszczoną powierzchnię szmatką i odkurz cały dywan.

Pranie

Jeśli dodasz sody oczyszczonej do detergentów piorących, natychmiast zauważysz zadziwiające efekty. Wszystkie białe tkaniny staną się jeszcze bielsze, a kolory bardziej wyraziste. Soda zmiękcza wodę, dlatego do prania możesz dodawać mniej detergentów. Zwiększy także efektywność działania wybielacza, więc jego też możesz używać w znacznie mniejszych ilościach.

Brzydki zapach z lodówki

Dzięki przetrzymywaniu w lodówce otwartego opakowania sody oczyszczonej, pozbędziesz się z niej brzydkich zapachów. Jeśli stwierdzisz, że ten trik jest mało efektywny, wyczyść całą lodówkę używając sody z odrobiną octu. Pamiętaj, aby przetrzeć wszystkie szuflady i półki.

Niedoczyszczone dzbanki do kawy i herbaty

Plamy po kawie i herbacie nie są łatwe do usunięcia. Możesz się ich pozbyć dzięki sodzie – czyść nią kubki i dzbanki. Nie musisz się obawiać, ponieważ soda nie jest toksyczna. Zmieszaj ¼ kubka sody z litrem wody. Jeśli naczynia, które czyścisz są naprawdę bardzo brudne, zalej je mieszanką i pozostaw na całą noc.

Brudna wanna

Zmieszaj sodę z octem i spryskaj nimi wszystkie plamy. Pozostaw na 15 minut, następnie wytrzyj gąbką i spłucz wodą.

Brudna zmywarka

Twoja zmywarka musi być czysta, jeśli ma działać efektywnie. Wsyp kubek sody oczyszczonej i włącz zmywarkę. Dzięki temu wygrasz walkę z brudem i odświeżysz urządzenie.

Brudne meble ogrodowe

Kiedy sezon grillowania w ogródku dobiegnie końca, trzeba schować wszystkie krzesła, stoły i leżaki. Jeśli posypiesz poduszki sodą oczyszczoną, pozostaną świeże przez całą zimę. Mieszanka sody z octem świetnie nada się do wyczyszczenia plastikowych mebli, szczególnie białych. Potędze sody ulegnie także grill.

Zapachy z kanalizacji i ze zsypu na śmieci

Kanalizacja i śmietniki to źródła wyjątkowo nieprzyjemnych zapachów. Aby się ich pozbyć, wsyp pół kubka sody oczyszczonej do rury lub szybu. Następnie zalej to octem. Odczekaj kwadrans i zalej wszystko wrzątkiem. Możesz także zalać wszystko sokiem z cytryny. Pamiętaj, że z tej metody możesz skorzystać wyłącznie wtedy, kiedy twoje rury są metalowe.

Brudne dzbanki i garnki

Na dzbankach i garnkach często pojawiają się zabrudzenia, szczególnie, jeśli zdarzy ci się coś w nich przypalić. Aby pozbyć się zabrudzeń, napełnij je wodą, dosyp sody oczyszczonej, dolej odrobinę płynu do naczyń i zagotuj. Następnie pozostaw na 15 minut i umyj tak, jak zwykle.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama