Reklama

9 praktycznych sposobów na walkę z nieporządkiem

Porządkowanie domu nigdy nie jest prostym i przyjemnym zadaniem. Jednak kilka inteligentnych zakupów i kreatywnych rozwiązań pomoże nam uzyskać i utrzymać kontrolę nad bałaganem. Poniżej przygotowaliśmy dla was listę sprytnych produktów, które znacząco ułatwią uporządkowanie naszej przestrzeni życiowej.

Reklama

Wieszaki

Do tej sztuczki przyda się karnisz, kilka haczyków w kształcie litery "S" oraz sporo kreatywnego myślenia. Dzięki nim możesz zmienić praktycznie każde miejsce na ścianie w wielofunkcyjny punkt przechowywania przedmiotów. Możesz wykorzystać ową strategię np. w kuchni (wieszając filiżanki i inne naczynia) lub w sypialni (jako np. wieszak na domowe kapcie). Dzięki niej szybko uporządkujemy dużą liczbę przedmiotów, które dotąd zalegały na blatach i podłodze.

Etykietowanie

Najlepszym sposobem na skuteczne uporządkowanie naszego domu jest zakup drukarki etykiet. To poręczne urządzenie pozwoli nam oznakować praktycznie wszystko. Dzięki niej przechowywane w piwnicach pudełka pełne świątecznych ozdób, pojemniki z akcesoriami kuchennymi oraz teczki z dokumentami będą o wiele łatwiejsze do identyfikacji. Dzięki etykietkom będziemy również wiedzieć, gdzie przedmioty te powinny trafić po wykorzystaniu.

Naścienne rozwiązanie

Dla pierwszych kolonizatorów Ameryki czystość i dobra organizacja były niemal religijnym nakazem. Z tego powodu opracowali oni wiele kreatywnych sposobów na skuteczną walkę z bałaganem. Większość z nich okazały się nieefektywna, jednak niektóre wykorzystywane są nawet współcześnie. Próbę czasu najlepiej przetrwał wieszak naścienny. Uznawany jest on za niezwykle wszechstronne rozwiązanie, pomocne w przechowywaniu różnych przedmiotów w praktycznie każdym pomieszczeniu.

A może skrzynia?

Stare pudełka po winie są niezwykle wszechstronnym pojemnikiem do przechowywania różnych przedmiotów. Idealnie nadają się do przedpokoju, piwnicy i garażu. Czasami można zmieścić je również pod łóżkiem lub w szafie. Innym ciekawym rozwiązaniem są niewykończone drewniane skrzynie. Możesz łatwo kupić je w internecie lub w lokalnym centrum meblowym. Występują w wielu rozmiarach, dzięki czemu można łatwo dostosować je do naszych potrzeb. Są one w dodatku bardzo łatwe do pomalowania. Do skrzyni warto dodać również kółka, co znacznie uprości jej przenoszenie.

Buty na drzwiach

Spójrzmy prawdzie w oczy - najlepsze miejsca do przechowywania przedmiotów znajdują się zwykle za zamkniętymi drzwiami. Czemu jednak nie wykorzystać samych drzwi? Przytwierdzone do nich półki mogą okazać się dla nas idealnym rozwiązaniem. Możliwości ich wykorzystania są dużo większe, niż tylko przechowywanie butów. Takie półki to świetne miejsce na torebki, środki czystości, kosmetyki, szpule przędzy, lalki Barbie, materiały rzemieślnicze lub zbiory innych, niewielkich przedmiotów.

Organizer w szufladach

Wspaniałym sposobem na utrzymanie porządku w naszych szufladach są dzielniki. Pomogą nam one zarówno zapanować nad niesfornymi skarpetkami, jak i uporządkować stosy długopisów i ładowarek do telefonów. Zastosowane w szafach zapewnią oddzielne miejsce dla pasków i krawatów, natomiast w łazience skutecznie oddzielą środki pierwszej pomocy od produktów do higieny osobistej. Skorzystanie z usług tych poręcznych pomocników zdecydowanie ułatwi nasze codzienne życie oraz zminimalizuje domowy bałagan.

Magia magnetyzmu

Jeśli nasze kuchenne szuflady przepełnione są sztućcami warto skorzystać z pomocy magnetycznych uchwytów. Zawieszone pionowo na ścianie noże i łyżki będą zajmować o wiele mniej miejsca. Sztuka stosowania pasków magnetycznych nie ogranicza się jednak tylko do kuchni. Szybko okaże się, że ową sztuczkę można zastosować w dowolnym pomieszczeniu. Zawieszone w garażu magnetyczne uchwyty są idealnym miejscem na śrubokręty i nakrętki, natomiast w szwalniach pomagają trzymać nożyczki w zasięgu ręki. Przydają się nawet w pokojach naszych dzieci - zwykle do uporządkowania leżących dotychczas na podłodze zabawek.

Tablica z otworami na kołki

Bardzo popularnym w Ameryce sposobem przechowywania przedmiotów jest tzw. pegboard (specjalna tablica z otworami na kołki). To praktyczne rozwiązanie zastosowane zostało np. w kuchni słynnej dwudziestowiecznej kucharki Julii Child (obecnie jeden z eksponatów Instytutu Smithsona). Tablica ta w przeszłości zwykle wykorzystywana była do przechowywania i porządkowania narzędzi warsztatowych. Możliwości jej wykorzystania są jednak zdecydowanie szersze. Zawieszona przy biurku tablica może okazać się np. poręcznym miejscem na nasze materiały biurowe lub przybory do szycia.

Plastikowe pudełka

Przeźroczyste, wykonane z tworzyw sztucznych pojemniki to prawdziwa klasyka. Są one niesamowicie użyteczne, stosunkowo niedrogie i bardzo łatwe do przechowywania. Pomagają nam np. w szybkim uporządkowaniu ubrań w szafach. Dzięki nim łatwo opanujesz bałagan w garażu oraz pokojach naszych dzieci.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama