Reklama

8 sposobów jak szybciej sprzątać

Znasz to uczucie: kiedy pojawią się pierwsze oznaki cieplejszej pogody, potrzeba wysprzątania całego domu staje się coraz silniejsza. Jednak obecnie, gdy tak cierpimy na brak czasu, to tradycyjne wiosenne zadanie wydaje się czasami przytłaczające. Na szczęście możesz sprzątnąć szybciej – i mądrzej! Skorzystaj z kilku porad, a będziesz na dobrej drodze do czystszego i bardziej szczęśliwego domu.

Reklama

Rozpocznij proces

Nie ma potrzeby poświęcania całej soboty na sprzątanie brudnego domu. Zamiast tego, rozpocznij codzienny proces sprzątania, wybierając jeden pokój lub jedno większe zadanie naraz. Podziel przytłaczające obowiązki na możliwe do wykonania sesje 30 lub 60 minutowe.

Walka z kurzem

Jeśli chodzi o walkę z kurzem, ścierki z mikrofibry doskonale spełniają tu swoją rolę. W przeciwieństwie do innych ścierek, mikrofibra zbiera kurz i nie roznosi go. Kolejna zaleta mikrofibry? Może być prana do 500 razy, co sprawia, że pozwala oszczędzać, ale również jest przyjazna dla środowiska.

Bądź zorganizowana

Szybki dostęp do uporządkowanych sprzętów z pewnością ułatwi porządki. Przechowuj swoje narzędzia do sprzątania w specjalnej skrzynce lub wiadrze, tak byś mogła w każdej chwili wysprzątać każde pomieszczenie. W swoim pojemniku miej zawsze wszystkie ważne rzeczy: uniwersalny płyn do czyszczenia, szczotki i kilka ścierek z mikrofibry.

Od góry do dołu

Okazuje się, że sprzątanie pomieszczeń z góry do dołu sprawia, że jest to o wiele łatwiejsza czynność. Usuń kurz i pajęczyny z wentylatorów na suficie i otworów wentylacyjnych w łazience i pozbądź się pleśni, zanim przejdziesz do listew przypodłogowych, podłóg i wyposażenia. Wyczyść brud miotełką do kurzu lub odkurzaczem, a następnie przetrzyj powierzchnie mokrym mopem, aby pozbyć się uciążliwego brudu.

Wyczyść więcej, sprzątając mniej

Im częściej sprzątasz, tym mniej będziesz musiała wykonać pracy – ty i środki czystości. Na przykład umycie naczyń od razu po kolacji oznacza, że zużyjesz mniej płynu, aby były czyste i błyszczące. Podobnie wytarcie płytek w łazience zaraz po kąpieli będzie oznaczać, że będziesz potrzebować delikatniejszych środków do czyszczenia i mniejszej ich ilości.

Używaj mniej produktów

W przypadku środków czystości mniej zawsze oznacza więcej. Choć może się wydawać, że użycie większej ilości środków będzie oznaczać, ze twój dom będzie bardziej czysty, w rzeczywistości jest odwrotnie. Na przykład zbyt duża ilość płynu do podłóg powoduje powstanie zacieków i sprawia, że powierzchnia się klei.

Przeciwdziałanie brudowi pod stopami

Najprostszym sposobem na posiadanie bardziej czystych podłóg jest zdejmowanie butów po wejściu do domu. Połóż wycieraczki zarówno na zewnątrz drzwi wejściowych, jak i w przedpokoju, tak by jak najwięcej brudu osiadło na nich, nie w dalszej części mieszkania. Jeśli zechcesz wykorzystać wysokozaawansowaną technologię, by skrócić czas swoje pracy przy sprzątaniu, zainwestuj w automatyczne odkurzacze, dzięki którym nie będziesz musiała sama odkurzać podłóg.

Schowki nie są częścią wiosennych porządków

Istnieje jedno miejsce, które nigdy nie powinno być częścią wiosennych porządków: schowek. Uporządkowanie go to naprawdę duża praca, więc zarezerwuj na nią inny dzień. Najpierw zrób wszystkie wiosenne porządki, a potem weź się za uporządkowanie tego miejsca. Dzięki temu będziesz mogła poświęcić wystarczająco dużo czasu na układanie, wyrzucanie i czyszczenie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama