Reklama

8 naturalnych środków czyszczących

Drogie i toksyczne środki czyszczące mogą odejść do lamusa, jeśli wiesz, jak zrobić je samemu. Najfajniejsze w tym wszystkim jest to, że składniki do ich zrobienia masz w domu, a samo wykonanie jest szybkie i proste. Tak więc zaoszczędź trochę pieniędzy i uwolnij swój dom od chemikaliów.

Reklama

Cytryna

Jeśli chcesz usunąć plamy powstałe na kranie, to przekrój cytrynę na pół, zanurz ją w soli, a następnie przetrzyj nią plamy. Cytryna rozpuści również zacieki z mydła oraz osady z wody. Możesz także zmieszać sok z cytryny z octem lub proszkiem do pieczenia, aby stworzyć czyszczącą pastę. Pamiętaj jednak, że cytryna ma również właściwości wybielające, dlatego, zanim zaczniesz nią cokolwiek czyścić, spróbuj najpierw wypróbować jej działanie na małej plamce.

Ocet

Ocet jest uniwersalnym środkiem czyszczącym. Zmieszaj ze sobą tyle samo wody oraz octu, a następnie przelej roztwór do butelki z dyfuzorem, a będziesz mogła wyczyścić większość powierzchni w swoim domu. Ocet działa również jako odświeżacz powietrza oraz środek dezynfekujący.

Proszek do pieczenia

Może być on użyty jako delikatny środek czyszczący lub jako odświeżacz. Możesz zostawić go w lodówce lub zamrażarce, aby pozbyć się z nich nieprzyjemnego zapachu lub wrzucić go do kosza na śmieci w tym samym celu.

Sól

Tekstura soli sprawia, że jest ona doskonałym naturalnym środkiem czyszczącym. Wystarczy, że zanurzysz w niej szczoteczkę do zębów, a będziesz mogła wyczyścić fugi w kafelkach. Sposób ten jest także dobry do czyszczenia plam powstałych po czerwonym winie. Aby to zrobić, musisz posypać poplamione miejsce solą i pozostawić na 15 minut. Sól powinna wchłonąć pozostałości wina z dywanu. Tobie zostaje wyczyścić to miejsce mieszanką 1/3 szklanki octu oraz 2/3 szklanki wody.

Mąka

Miedziane i mosiężne ozdoby wyglądają na trochę mętne? Aby pozbyć się takiego efektu, musisz zrobić pastę z soli, mąki oraz octu wymieszanych w takich samych ilościach. Teraz możesz przetrzeć ozdoby mieszanką i pozostawić ją na około godzinę. Po tym czasie usuń ją i przetrzyj dane miejsce czystą ściereczką.

Nasiona grejpfruta

Zrób spray antybakteryjny mieszając 15 łyżeczek ekstraktu z nasion grejpfruta oraz 1/2 litra ciepłej wody. Taki płyn wlej do wysterylizowanej butelki z dyfuzorem i porządnie go wymieszaj. Pamiętaj, aby przed każdym czyszczeniem zrobić nową mieszankę, ponieważ nie jest ona zbyt trwała.

Olej roślinny

Chcesz mieć naturalny środek czyszczący meble? Wystarczy, że zmieszasz 1 łyżeczkę soku z cytryny oraz 2 szklanki oleju roślinnego, a następnie używając starej ściereczki, przetrzesz wszystko od krzeseł po stół w jadalni. Wszystkie rzeczy będą czyste bez pomocy środków chemicznych.

Pomarańcze

Po wyciśnięciu z nich soku pozostaw je, aby zrobić z nich środek czyszczący do kuchni. Wystarczy, że potrzesz kawałkami pomarańczy powierzchnie w kuchni, a rozpuści ona brud oraz zdezynfekuje czyszczone miejsce. Następnie wytrzyj blaty do czysta wilgotną ściereczką.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama