Reklama

7 skutecznych sposobów usuwania plam

Plamy zdarzają się każdemu. W zależności od tego, w jaki sposób powstały, jedne są cięższe do usunięcia, inne łatwiejsze. Jeżeli jesteś zwolennikiem domowych rozwiązań, nie możesz przegapić 7 skutecznych sposobów wybawiania plam. Wszystkie są proste i z pewnością przypadną ci do gustu.

Reklama

Plamy z sosu BBQ

Plamy z sosu BBQ są wyjątkowo trudne do usunięcia. Nie tylko zawierają barwnik, który wnika głęboko w strukturę tkaniny, ale są one tłuste. Aby szybko poradzić sobie z tym problemem możesz zastosować prosty odplamiacz, zrobiony z dwóch składników, które z pewnością znajdziesz w swojej kuchni: płynu do mycia naczyń i octu. Najpierw namocz plamę w ciepłej wodzie z detergentem, który pomoże rozmiękczyć plamę i wstępnie ją oczyścić a następnie polej ją octem i delikatnie przykładając gąbkę oczyszczaj tkaninę. Pamiętaj, aby nie wcierać gąbki, gdyż plama tylko się rozetrze i wniknie jeszcze głębiej, powolne stemplujące ruchy zadziałają skuteczniej. Po chwili plama zniknie. Ubranie wypierz w pralce jak zwykle i gotowe.

Plamy z owoców

Pyszne, soczyste owoce potrafią powodować ciężkie do usunięcia plamy. Ale nie przejmuj się. Następnym razem kiedy zabrudzisz ubranie owocami wypróbuj nasze metody. Zagotuj kilka szklanek wody, weź dużą miskę i załóż na nią tkaninę, tak aby plama znajdowała się bezpośrednio nad miską i delikatnie zalej ją wrzątkiem. Już po chwili po plamie nie będzie śladu. Ciepła woda i para skutecznie się z nią rozprawią. Metody tej należy używać na świeże plamy. Stare, zaschnięte zabrudzenie mogą nie ustąpić.

Plamy z trawy

Plamy z trawy są kolejnym przykładem naprawdę trudnych do sprania plam. Jest jednak i na nie sposób. Wymieszaj ze sobą jedną część płynu do mycia naczyń z dwiema częściami wody utlenionej. Po wstępnym namoczeniu tkaniny w gorącej wodzie weź małą szczoteczkę i szoruj plamę zrobioną mieszanką. Jeżeli ta metoda zawiedzie, spróbuj mocniejszego sposobu. Użyj alkoholu, na przykład spirytusu salicylowego. Jest on doskonałym rozpuszczalnikiem, więc trawa również mu ulegnie. Zmocz wacik kosmetyczny w alkoholu i delikatnie przykładaj go do plamy, po chwili zobaczysz, ze plama zniknęła.

Plamy z potu

Każdy z nas się poci i chyba każdy miał choć raz do czynienia z żółtymi plamami na białych tkaninach. Możesz pozbyć się ich prościej niż myślisz. Wystarczy, że wymieszasz jedną część płynu do mycia naczyń z dwiema częściami wody utlenionej i odrobiną sody oczyszczonej. Mieszankę wetrzyj w plamę za pomocą miękkiej szczotki i pozostaw na tkaninie przez około godzinę. Po tym czasie wypierz jak zwykle, a po żółtych plamach nie będzie śladu.

Plamy z kawy

Pyszna i powodująca trudne do sprania plamy kawa, nie będzie więcej twoim problemem. Do plam z kawy na jasnych tkaninach zrób pastę mieszając sodę oczyszczoną z wodą utlenioną. Powinna mieć nieco płynną konsystencję, gdyż po wyschnięciu stanie się twarda. Następnie natrzyj plamę gotową pastą i pozostaw ją na noc. Po tym czasie zeskrob skorupkę z powierzchni materiału i wypierz ubranie jak zwykle.

Plamy z błota

Jeżeli plamy z błota pojawią się na twoim jasnym dywanie, to lepiej nie próbuj ich ścierać. Jedyne co osiągniesz to wtarcie zabrudzenia jeszcze głębiej. O wiele lepiej poczekać aż plama zaschnie, a następnie zeskrobać ją, dokładnie odkurzyć, a pozostałości przetrzeć lekko wilgotną gąbką. Możesz użyć w tym celu wody z odrobiną octu. Podobne zrób z ubraniami. Poczekaj aż błoto zaschnie i zeskrob je, a resztę usuń mieszanką płynu do naczyń i wody utlenionej. W ten sposób nie wetrzesz plamy głęboko w strukturę tkaniny, a dokładnie spierzesz.

Plamy z keczupu i musztardy

Jeżeli podczas jedzenia posiłku pobrudzisz się keczupem lub musztardą, to niczym się nie przejmuj. Świeżą plamę zetrzyj wodą z dodatkiem mydła i wypierz ubranie jak zwykle. Jeżeli nie masz możliwości przebrać się i zaprać plamy, użyj talku. Wchłonie tłuszcz z zabrudzenia. Następnie zastosuj mydło i sok z cytryny, a z powodzeniem wywabią plamę. Ubranie wypierz jak zwykle, a będzie jak nowe.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama