Reklama

7 pomocnych rad w porządkowaniu naszego domu

Czy twój dom pełen jest różnego rodzaju rupieci, które systematycznie gromadziłeś przez lata? Czy miewasz kłopoty ze znalezieniem ważnych dokumentów w stosie niepotrzebnych papierów? Utrzymywanie porządku w domu może z początku wydać się niemożliwym do zrealizowania zadaniem. Obowiązek ten nie musi być jednak ani stresujący, ani czasochłonny. Poniższe wskazówki pokażą wam, jak w łatwy sposób pozbyć się bałaganu i zadbać o porządek w naszych czterech ścianach.

Reklama

Podejdź do sprawy realistycznie! Nie będziesz w stanie uporządkować całego domu w ciągu jednego weekendu. Na początku warto dokładnie zająć się tylko jednym pomieszczeniem. Jeśli jednak zadanie to nadal wydaje zbyt trudne, możesz podzielić je na mniejsze odcinki np. posprzątać tylko jedną szafkę lub szufladę. Dzięki temu szybko wpadniesz w odpowiedni rytm.

Porządkuj przedmioty w specjalnie przygotowanych koszach lub pudłach. Powinny być one wcześniej opisane, na przykład -"rzeczy do kosza"," sprzedać na allegro", "darowizna na cele charytatywne" lub "recykling". Po ogarnięciu całego bałaganu powinieneś dokładnie przeglądnąć każdą grupę. Czasami w rzeczach do wyrzucenia przypadkowo znajdzie się ważna pamiątka rodzinna lub inny przedmiot bliski twojemu sercu.

Wprowadź specjalne strefy wolne od bałaganu np. na kuchennym blacie lub szafce w salonie. Potem skrupulatnie usuń stamtąd wszystkie niepotrzebne przedmioty. Powinieneś kierować się prostą regułą - nic nie powinno leżeć w tamtych miejscach, chyba że ​​jest tam potrzebne i często wykorzystywane. Po ogarnięciu jednego miejsca wprowadź kolejną strefę wolną od bałaganu.

Naszym zamierzonym celem jest moment, gdy większość płaskich powierzchni w domu będzie wolna od niepotrzebnych rupieci. Powodzenia!

Poświęć 20 minut dziennie na ogarnięcie bałaganu. Nie ważne, że czekasz właśnie na dostawcę pizzy lub twój obiad piecze się w piekarniku. Daje ci to kilka minut wolnego czasu, które możesz dobrze wykorzystać np. uporządkowując kuchenną szafkę. Systematyczne inwestowanie nawet kilku chwil na porządkowanie potrafi dać zdumiewające efekty.

Przygotuj specjalne kosze na niepotrzebne przedmioty. Powinny znaleźć się one w każdym pomieszczeniu. Wrzucaj do nich nieużywane zabawki, czasopisma i inne przedmioty, które znalazły się nie na swoim miejscu. Co kilka dni zrób inspekcję koszy i zanieś zgromadzone w nich przedmioty tam, gdzie powinny się znaleźć. Do tej "zabawy" można zachęcić nawet dzieci! Warto też mieć na oku miejsca, w których zwykle gromadzi się najwięcej rupieci. Przy takich "niebezpiecznych punktach" zawsze powinien stać kosz.

Wprowadź i sumiennie trzymaj się reguły wejścia-wyjścia. Jest ona niesamowicie prosta. Jeśli zamierzasz kupić lub przynieść do domu jakiś nowy przedmiot, musisz najpierw coś sprzedać, podarować na cele charytatywne lub przekazać znajomym. Pamiętaj o zachowaniu odpowiednich proporcji - zamiana lampki nocnej na nowy fotel raczej nie przyniesie zamierzonego skutku. Ta prosta, lecz skuteczna strategia pomoże Ci w pozbyciu się przedmiotów, których tak naprawdę nie potrzebujesz. Kolejnym plusem jest fakt, że nasz dom nie będzie już pękał w szwach od setek niepotrzebnych rupieci.

Zachęć całą rodzinę do pomocy w twoim zmaganiu z bałaganem. Przygotuj duże pudło lub worek, do którego będą mogli wrzucać niepotrzebne im przedmioty. Niech robią to systematycznie przez cztery tygodnie. Na koniec każdego miesiąca możecie wspólnie zdecydować, co zrobić z nagromadzonymi tam fantami.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama