7 najczęstszych błędów podczas sprzątania łazienki
Łazienka jest jednym z najtrudniejszych do wyczyszczenia pomieszczeń. Ciągła wilgoć powoduje wzrost pleśni i innych grzybów, a także jest idealnym środowiskiem dla bakterii. Woda powoduje odkładanie się kamienia i osadów z wody. Jeżeli ciągle sprzątając swoją łazienkę, nie widzisz żadnych efektów pracy, to prawdopodobnie popełniasz jeden z błędów, które niweczą wszystkie wysiłki. Aby wiedzieć czego nie należy robić podczas porządków, koniecznie przeczytaj cały artykuł.
Myjąc wannę czy umywalkę, nie zastanawiasz się zapewne jaka jest temperatura czyszczonych powierzchni. Czy wiesz, że podwyższenie temperatury czyszczonej powierzchni o 5 stopni, może podwoić skuteczność działania detergentów o zasadowym odczynie? Kiedy następnym razem będziesz czyścić wannę czy umywalkę, najpierw napełnij ją gorącą wodą i pozostaw na kilka minut, aby się nagrzała. Dzięki temu trikowi, znacznie łatwiej usuniesz wszystkie osady i brud pozostający na ściankach.
Szorujesz zasłonkę prysznicową
Plastikowe zasłonki prysznicowe są idealnym miejscem do osadzania się kamienia, osadów i pleśni. Porowata powierzchnia sprzyja również bakteriom. Kiedy będziesz chcieć dokładnie wyczyścić zasłonkę prysznicową, nie szoruj jej szczotką. Znacznie łatwiej będzie wyprać ją w pralce. Weź kilka ręczników i umieść w bębnie wraz z zasłonką. Do zwykłego proszku do prania czy płynu którego używasz, dodaj szklankę octu. Następnie puść pranie, a po napełnieniu bębna wodą zatrzymaj proces. Pozostaw pranie na godzinę w mieszance wody, octu i detergentu. Po tym czasie dokończ cykl prania i gotowe. Wysusz zasłonkę i będzie gotowa do zawieszenia. W ten szybki i prosty sposób pozbędziesz się nie tylko osadów, ale i pleśni, która mogła już zadomowić się na twojej zasłonce prysznicowej.
Papier toaletowy jest łatwo dostępny, dlatego w większości to właśnie z niego korzystasz w trakcie sprzątania łazienki. Zamień go jednak na ściereczki z mikrofibry, a przekonasz się, że już nigdy nie wrócisz do papierowych ręczników, ani papieru toaletowego. Mikrofibra zbudowana jest z syntetycznych włókien, które razem połączone tworzą ładunek elektryczny, przyciągający kurz i brud bez żadnego wysiłku. Dzięki temu, możesz posprzątać łazienkę z kurzu i pyłu bez użycia dodatkowych środków chemicznych.
Zapominasz o myciu szczoteczki do zębów
Jak wskazują badania, szczoteczki do zębów zawierają około 10 milionów bakterii, w tym E. Coli. Nie chcesz przecież, aby miały kontakt z twoimi ustami. Dlatego dokładnie płucz szczoteczkę po każdym użyciu, a od czasu do czasu zanurz ją w szklance z octem i pozostaw na około 30 minut. W ten sposób pozbędziesz się bakterii i zapewnisz czystość swojej szczoteczki. Regularnie wymieniaj narzędzie na nowe. Nie używaj szczoteczki dłużej niż trzy miesiące. A zużytego egzemplarza nie wyrzucaj do śmieci. Po dokładnym wyparzeniu, przyda się do czyszczenia trudno dostępnych miejsc.
Myślisz, że odkurzanie jest tylko do dywanów? Zastanów się jeszcze raz. Myjąc podłogę w łazience, napotykasz na warstwę kurzu i brudu. Odkurzając go przed myciem, zaoszczędzisz sporo czasu. Pozbędziesz się zalegającej warstwy brudu, a mycie podłóg pójdzie ci znacznie szybciej. Nie zapomnij o odkurzeniu przestrzeni za pralką czy za koszem na bieliznę. W tych miejscach brud lubi się akumulować.
Zapominasz o czyszczeniu toalety
Toaleta jest prawdziwym rajem dla bakterii. Jeżeli zapominasz o dokładnym jej wyczyszczeniu, to narażasz się na działanie bakterii, wirusów i grzybów. Do czyszczenia toalety najlepiej nadają się papierowe ręczniki, które po chwili możesz wyrzucić, nie przenosząc bakterii dalej. Weź kilka sztuk i zanurz je w płynie dezynfekującym. Przyłóż do czyszczonej powierzchni i pozostaw na kilka minut, aby płyn skutecznie zabił bakterie. Po tym czasie opłucz wodą i wytrzyj do sucha. Toaleta będzie czysta i bezpieczna.
Zapominasz o czyszczeniu szczotki do włosów
Szczotka do włosów akumuluje na sobie nie tylko włosy, ale i kurz, produkty do włosów, które wcześniej wyczesałaś, a także brud. Nie chcesz przenosić tego z powrotem na swoje włosy, dlatego regularnie czyść swoją szczotkę. Usuń z niej wszystkie włosy, a następnie zamocz w roztworze szklanki wody, z jedną łyżeczką sody oczyszczonej i łyżeczką szamponu. Po kilku minutach wyciągnij szczotkę i umyj ją dokładnie starą szczoteczką do zębów. Po wysuszeniu szczotka będzie gotowa do użycia.