Reklama

7 najczęstszych błędów podczas sprzątania łazienki

Łazienka jest jednym z najtrudniejszych do wyczyszczenia pomieszczeń. Ciągła wilgoć powoduje wzrost pleśni i innych grzybów, a także jest idealnym środowiskiem dla bakterii. Woda powoduje odkładanie się kamienia i osadów z wody. Jeżeli ciągle sprzątając swoją łazienkę, nie widzisz żadnych efektów pracy, to prawdopodobnie popełniasz jeden z błędów, które niweczą wszystkie wysiłki. Aby wiedzieć czego nie należy robić podczas porządków, koniecznie przeczytaj cały artykuł.  

Sprzątanie w temperaturze pokojowej

Myjąc wannę czy umywalkę, nie zastanawiasz się zapewne jaka jest temperatura czyszczonych powierzchni. Czy wiesz, że podwyższenie temperatury czyszczonej powierzchni o 5 stopni, może podwoić skuteczność działania detergentów o zasadowym odczynie? Kiedy następnym razem będziesz czyścić wannę czy umywalkę, najpierw napełnij ją gorącą wodą i pozostaw na kilka minut, aby się nagrzała. Dzięki temu trikowi, znacznie łatwiej usuniesz wszystkie osady i brud pozostający na ściankach.

Szorujesz zasłonkę prysznicową

Plastikowe zasłonki prysznicowe są idealnym miejscem do osadzania się kamienia, osadów i pleśni. Porowata powierzchnia sprzyja również bakteriom. Kiedy będziesz chcieć dokładnie wyczyścić zasłonkę prysznicową, nie szoruj jej szczotką. Znacznie łatwiej będzie wyprać ją w pralce. Weź kilka ręczników i umieść w bębnie wraz z zasłonką. Do zwykłego proszku do prania czy płynu którego używasz, dodaj szklankę octu. Następnie puść pranie, a po napełnieniu bębna wodą zatrzymaj proces. Pozostaw pranie na godzinę w mieszance wody, octu i detergentu. Po tym czasie dokończ cykl prania i gotowe. Wysusz zasłonkę i będzie gotowa do zawieszenia. W ten szybki i prosty sposób pozbędziesz się nie tylko osadów, ale i pleśni, która mogła już zadomowić się na twojej zasłonce prysznicowej.

Używasz papieru toaletowego

Papier toaletowy jest łatwo dostępny, dlatego w większości to właśnie z niego korzystasz w trakcie sprzątania łazienki. Zamień go jednak na ściereczki z mikrofibry, a przekonasz się, że już nigdy nie wrócisz do papierowych ręczników, ani papieru toaletowego. Mikrofibra zbudowana jest z syntetycznych włókien, które razem połączone tworzą ładunek elektryczny, przyciągający kurz i brud bez żadnego wysiłku. Dzięki temu, możesz posprzątać łazienkę z kurzu i pyłu bez użycia dodatkowych środków chemicznych.

Zapominasz o myciu szczoteczki do zębów

Jak wskazują badania, szczoteczki do zębów zawierają około 10 milionów bakterii, w tym E. Coli. Nie chcesz przecież, aby miały kontakt z twoimi ustami. Dlatego dokładnie płucz szczoteczkę po każdym użyciu, a od czasu do czasu zanurz ją w szklance z octem i pozostaw na około 30 minut. W ten sposób pozbędziesz się bakterii i zapewnisz czystość swojej szczoteczki. Regularnie wymieniaj narzędzie na nowe. Nie używaj szczoteczki dłużej niż trzy miesiące. A zużytego egzemplarza nie wyrzucaj do śmieci. Po dokładnym wyparzeniu, przyda się do czyszczenia trudno dostępnych miejsc.

Zapominasz o odkurzaniu

Myślisz, że odkurzanie jest tylko do dywanów? Zastanów się jeszcze raz. Myjąc podłogę w łazience, napotykasz na warstwę kurzu i brudu. Odkurzając go przed myciem, zaoszczędzisz sporo czasu. Pozbędziesz się zalegającej warstwy brudu, a mycie podłóg pójdzie ci znacznie szybciej. Nie zapomnij o odkurzeniu przestrzeni za pralką czy za koszem na bieliznę. W tych miejscach brud lubi się akumulować.

Zapominasz o czyszczeniu toalety

Toaleta jest prawdziwym rajem dla bakterii. Jeżeli zapominasz o dokładnym jej wyczyszczeniu, to narażasz się na działanie bakterii, wirusów i grzybów. Do czyszczenia toalety najlepiej nadają się papierowe ręczniki, które po chwili możesz wyrzucić, nie przenosząc bakterii dalej. Weź kilka sztuk i zanurz je w płynie dezynfekującym. Przyłóż do czyszczonej powierzchni i pozostaw na kilka minut, aby płyn skutecznie zabił bakterie. Po tym czasie opłucz wodą i wytrzyj do sucha. Toaleta będzie czysta i bezpieczna.

Zapominasz o czyszczeniu szczotki do włosów

Szczotka do włosów akumuluje na sobie nie tylko włosy, ale i kurz, produkty do włosów, które wcześniej wyczesałaś, a także brud. Nie chcesz przenosić tego z powrotem na swoje włosy, dlatego regularnie czyść swoją szczotkę. Usuń z niej wszystkie włosy, a następnie zamocz w roztworze  szklanki wody, z jedną łyżeczką sody oczyszczonej i łyżeczką szamponu. Po kilku minutach wyciągnij szczotkę i umyj ją dokładnie starą szczoteczką do zębów. Po wysuszeniu szczotka będzie gotowa do użycia.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama