Reklama

6 prostych sposobów na katastrofy w sprzątaniu

Nasz dom przypomina niekiedy pole walki, na którym bez przerwy coś się dzieje. Rozlany klej, rozsypany brokat, podejrzana plama po naszym psie czy kocie... Takie sytuacje mogą wydawać się trudne do opanowania, bo przecież każda z nich jest inna. Bez obaw, na wszystko znajdzie się sposób, a ustawienie mebla na plamie na dywanie nie musi być jedynym rozwiązaniem problemu. Oto kilka sposobów na katastrofy w gospodarstwie domowym, które jednak łatwo opanować.

Reklama

Brokat jest trudny do usunięcia. Pomocy!

Usuń brokat z podłogi odkurzaczem z końcówką bez szczotki lub też rolką do czyszczenia ubrań i mebli. Dywan? Rozluźnij przyklejony do włosia brokat przy pomocy gumowej rękawiczki, a następnie użyj odkurzacza ze szczotką. A jak usunąć oporny brokat z policzków? Zmyj go wacikiem z odrobiną oleju kokosowego.

Moje srebrne widelce i łyżki są czarne i matowe

Spłucz sztućce ciepłą wodą, aby pozbyć się kurzu, a następnie nałóż środek do czyszczenia srebra. Pocieraj mokrą gąbką każdy sztuciec osobno pionowym ruchem. Powtarzaj aż do uzyskania pożądanego efektu. Spłucz ciepłą wodą i wysusz bawełnianą ścierką. Jeśli chcesz, by efekt twojej pracy trwał dłużej, przechowuj sztućce w szufladzie w ścierce absorbującej siarkę. Kiedy na sztućcach zaczną pojawiać się zażółcenia, wystarczy umyć je wilgotną gąbką z płynem do naczyń, spłukać ciepłą wodą i wysuszyć.

Zmywarka pozostawia na naczyniach denerwującą powłokę

Jeśli spryskiwacze w zmywarce nie są zapchane, przyczyna leży prawdopodobnie w niewystarczającej ilości wody lub w zbyt zimnej wodzie. Otwórz drzwi zmywarki w trakcie trwania cyklu. Jeśli na dole widoczne są plamy lub jeśli z górnego ramienia nie leci woda, zwróć się do serwisu. Upewnij się też, że grzałka wody ustawiona jest na 50 stopni. Jeśli nadal na naczyniach widoczne są plamy, spróbuj odkręcić kurek z wodą, by leciała aż będzie gorąca, a następnie włącz zmywarkę.

Plamki wody na całych drzwiach od prysznica

Namocz kilka ręczników papierowych w wodzie destylowanej z octem. Nałóż pojedyncze warstwy na plamki. Pozostaw na 15 minut, a następnie usuń ręczniki. Spłucz i wytrzyj drzwi. Plamki zwykle powstają z minerałów zawartych w twardej wodzie. Można im przeciwdziałać wycierając drzwi prysznica po każdej kąpieli ręcznikiem lub gumową wycieraczką do okien.

Plama z cytryny na granitowym blacie

Kwas zawarty w cytrynie może uszkadzać kamień, pozostawiając białe plamy. Wykonaj pastę z 2 łyżek sody oczyszczonej i 1 łyżeczki nadtlenku wodoru (dodaj więcej nadtlenku tak, by pastę dało się rozsmarować). Przy pomocy myjki czyścimy plamę przez 5 minut. Przykrywamy plamę cienką warstwą pasty i nakładamy na nią woreczek foliowy; zostawiamy na noc. Rano, po wyschnięciu pasty, zwilżamy plamę nadtlenkiem wodoru i wycieramy papierowym ręcznikiem. Spłukujemy wodą i osuszamy.

Mój drewniany kredens ma dziwny zapach

Jeśli w twoim kredensie utrzymują się zapachy pochodzące od zwierząt, jedzenia czy środka na mole, otwórz go i wyjmij wszystkie rzeczy. Do każdej szuflady i przegródki wstaw miseczkę z sodą oczyszczoną. Zamknij drzwiczki i szuflady i pozostaw na tydzień. Wciąż czuć brzydki zapach? Przyczyną może być pleśń. Aby jej się pozbyć, odkurz wnętrze kredensu przy pomocy końcówki ze szczotką. Następnie wystaw cały kredens i wyjęte szuflady na słońce na co najmniej dwie godziny (do ośmiu). Jeśli zapach się utrzymuje, zmieszaj 1/4 szklanki boraksu z 1/2 litra wody i przetrzyj mieszanką wszystkie drewniane, niepolakierowane części.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama