Reklama

6 miejsc, które nigdy nie są czyste, chociaż zdecydowanie powinny

Wydaje ci się, że twój dom świeci nieskazitelną czystością? Cóż ... będziemy musieli cię rozczarować! W domach większości ludzi istnieją miejsca, które nigdy nawet nie widziały odkurzacza. Właśnie tam czai się brud, kurz i zarazki. Nie martw się jednak, jeśli twój dom ma kilka "brudnych sekretów" - nie jesteś sam! Badania wskazują, że prawie połowa Amerykanów (49 procent) twierdzi, że podczas odkurzania idzie na skróty, omijając obszary pod lub za meblami. Do sprzątania zabierają się tylko wtedy, gdy widzą brud na podłodze. Ponieważ poznanie choroby jest pierwszym krokiem do wyleczenia, postanowiliśmy przedstawić wam listę najczęściej pomijanych miejsc w domu, które powinny być systematycznie sprzątane. Dodaliśmy również kilka wskazówek, jak wspomóc wasze wysiłki.

Miejsca pod i za meblami

Odkurzanie jest z pewnością ważną częścią waszych domowych porządków. Warto poświęcić jednak odrobinę więcej wysiłku, by wyeliminować ukryte pokłady kurzu i brudu. Odpowiednio dobrany odkurzacz pozwoli ci łatwo sięgnąć pod większość mebli. Pomocne mogą okazać się również specjalne szczotki i przedłużki, które pozwolą dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.

Uszczelki lodówki

Większość lodówek posiada na drzwiczkach elastyczne, gumowe uszczelki. Właśnie na nich zbierają się kurz, brud, tłuszcz i wilgoć. Wystarczy jednak spryskać uszczelki mieszanką octu i wody (jedna szklanka octu i trzy szklanki wody), a następnie przetrzeć miękką ściereczką - pomoże to usunąć nieczystości. Sprzątanie zakończyć przy pomocy ściereczki namoczonej w zwykłej wodzie.

Framugi drzwi i okien

Framugi drzwi i okien często stają się miejscami gromadzenia się ogromnej ilości kurzu i brudu. Warto regularne przetrzeć je ścierką z mikrofibry lub miotełką. Nie należy też zapomnieć o regularnym (comiesięczne lub kwartalne) umyciu ich przy pomocy miękkiej ścierki i czystej wody.

Kratki wentylacyjne

Wiele domów posiada specjalne kratki wentylacyjne w podłogach lub na ścianach. Zbierają się tam kurz, włosy i brud, które wyrzucane są w powietrze za każdym razem, gdy wentylacja jest włączana. Regularne czyszczenie kratek może znacząco obniżyć ilość tych drażniących substancji. Wystarczy ostrożnie zdjąć z nich pokrywę, dokładnie odkurzyć, a następnie przetrzeć wszystko wilgotną ścierką.

Wnętrze szaf

Możecie wierzyć lub nie, ale włókna z ubrań są głównym składnikiem kurzu domowego. Z tego też powodu przy każdym sprzątaniu zawsze należy dokładnie odkurzyć podłogę w szafach. Warto również raz lub dwa razy w roku usunąć z niej wszystkie przedmioty i dokładnie przetrzeć wszystkie powierzchnie wilgotną ścierką.

Rury odprowadzające powietrze w pralko-suszarce

Gromadzące się w nich kłaczki i włókna tkanin nie tylko zakłócają prawidłową pracę pralko-suszarki, lecz mogą także stać się powodem pożaru. Z tego też powodu warto dokładnie je wyczyścić. Najpierw odłącz urządzenie od zasilania i odkręć zaciski, które przytwierdzają odpowietrznik do suszarki. Następnie włóż do rury czystą szczotkę do WC i usuń nagromadzone tam nieczystości.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama