Reklama

6 błędów, jakie prawdopodobnie popełniasz używając swojej zmywarki

Około 75% gospodarstw domowych cieszy się posiadaniem zmywarki do naczyń. Dzięki temu mieszkańcy domu nie muszą spędzać kilku godzin tygodniowo, pochylając się nad zlewem. Mimo to istnieje wciąż mnóstwo nieporozumień dotyczących tego, jak najlepiej zmywać naczynia– niektóre z nich mogą zaskoczyć nawet najbardziej perfekcyjnych gospodarzy.

Reklama

Błąd:Sądzisz, że mycie ręczne jest lepsze niż mycie w zmywarce

Zarówno w kwestii bezpieczeństwa zdrowotnego, jak również ekologii, zmywarki górują nad zmywaniem ręcznym. Temperatura wody, która zapewni naszym naczyniom czystość to 60 stopni Celsjusza – wyższa niż ta, którą mamy w kranie, ale zwykła dla zmywarki. Wyjątkowo sprawne ręczne mycie naczyń pomoże nam zaoszczędzić wodę, ale pozostaną na nich smugi, a szybkość, z jaką trzeba zmywać, z pewnością nie pozostawi ich wystarczająco czystymi. Czy twoja zmywarka jest stara lub nieskuteczna? Cóż, w takim przypadku mycie ręczne jest prawdopodobnie najlepszą opcją.

Błąd: Płuczesz naczynia zanim włożysz je do zmywarki

Nie rób tego! Detergent musi mieć gdzie pracować – a jeśli twoje naczynia nie mają zabrudzeń, enzymy w tabletkach będą tylko krążyć we wnętrzu zmywarki. Z czasem może to spowodować niszczenie naczyń. Usunięte z naczyń przed włożeniem ich do zmywarki powinny tylko być większe kawałki jedzenia.

Błąd: Używasz nieodpowiedniego detergentu

Starego typu detergenty w proszku są lepsze dla rur w zmywarce niż płynne detergenty; te drugie mogą osadzać się w nich i je zapychać.

Inny problem? Wiele z ogólnodostępnych detergentów do zmywarek zawiera mnóstwo szkodliwych chemikaliów. Aby zmywanie było bardziej ekologiczne, poszukaj środków bez zawartości chloru i substancji przeciwbakteryjnych.

Błąd: robisz sama detergent

Chociaż trudno mi to mówić, nie ma alternatywnego środka do mycia naczyń domowej roboty, który choćby w części spełniał funkcje, jakie spełnia specjalny detergent. Środki wykonane samemu w domu nie tylko nie umyją i nie odkażą twoich naczyń tak dokładnie, ale również, w zależności od użytych składników, mogą pozostawić na naczyniach zacieki, uszkodzić zmywarkę i/lub naczynia, a także unieważnić gwarancję na sprzęt.

Błąd: wkładasz do zmywarki noże i tarki

Z czasem zmywarka może stępić noże i tarki. Inne przedmioty, które należy myć ręcznie? Delikatna porcelana, kryształ, ręcznie malowane metalowe lub szklane naczynia. Ogólnie, wszystko co stare, luksusowe lub wartościowe. Rzeczy wykonane z plastiku, drewna, żelaza lub cyny również powinny być myte ręcznie.

Błąd: Nie zdajesz sobie sprawy z możliwości swojej zmywarki

Oprócz naczyń kuchennych można zmywać w zmywarce wiele różnych rzeczy. Lepiej jest myć twarde przedmioty: narzędzia, kalosze, czapki do bejsbolu, pokrętła ceramiczne, półki z lodówki czy kosze. Nie zaleca się mycia miękkich przedmiotów, takich jak ręczniki, gąbki czy pędzle.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama