Reklama

5 kroków na zorganizowanie twojej szafy

Oceń zawartość swojej szafy i wyeliminuj z niej to czego nie potrzebujesz. Poświeć trochę czasu na przemyślenie i zastanowienie się nad tym czego tak naprawdę potrzebujesz i gdzie możesz to przechowywać.

Reklama

Krok pierwszy

Wyjmij wszystkie ubrania z szafy i wyznacz miejsce takie jak łóżko czy kąt pokoju, gdzie możesz je położyć. W tym kroku musisz usunąć z szafy wszystko : ubrania, wieszaki, pudła, koce czy sterty starych czasopism.

Użyj składanego wieszaka, na którym będziesz mogła powiesić wszystkie rzeczy, abyś mogła ocenić co posiadasz. Wieszak ten może być później przydatny w pralni. Podczas tego procesu nie musisz się śpieszyć, możesz włączyć swoją ulubioną muzykę i poprosić przyjaciela lub członka rodziny, aby pomógł ci wyjąć ciężkie rzeczy.

Krok drugi

Przyporządkuj rzeczy do poszczególnych kategorii i wszystko zapisz. Rzeczy możesz powkładać do opisanych kartonów lub plastikowych pojemników, aby się nie pogubić. Niektórzy specjaliści zalecają, aby na samym początku pogrupować ciuchy na takie kategorie jak „zostaje”, „do wyrzucenia” i „do oddania”. Z kolei inni zalecają, aby kategorie te miały szerszy zakres taki jak ciuchy, buty i pościel, a następnie kategorie te mają zostać podzielone na mniejsze podkategorie takie jak swetry, buty zimowe czy prześcieradła.

Podczas tego kroku pogrupuj także małe rzeczy takie jak baterie czy zabawkowe żołnierzyki w torebkach lub słoikach, aby nie zgubiły się one między pudłami i większymi rzeczami.

Krok trzeci

Wyeliminuj rzeczy, które nie pasują do żadnej kategorii. Jedną z największych przyczyn nieładu w domu jest to, że rzeczy, które powinny znajdować się w kuchni czy sypialni, znajdujemy pochowane w szafach. Po jakimś czasie chęć schowania czegoś jak na przykład pudła z talerzami w szafie w sypialni czy dodatkowych ręczników w szafie na przedpokoju, powoduje, że podejmujesz złe decyzje co do tego, gdzie przechowywać jakie przedmioty. Teraz nadszedł czas, aby wszystkie te rzeczy powróciły na swoje miejsca. Skup się na porządkowaniu i planowaniu zawartości każdej szafy po kolei.

Krok czwarty

Wyrzuć niepotrzebne rzeczy. To może być najtrudniejsza część porządkowania szaf. To co może być pomocne w tej sytuacji, to ustalenie podstawowych zasad takich jak wyrzucenia wszystkiego co jest dziurawe czy skarpet i butów, które nie mają swojej pary. Zadaj sobie pytania:

Czy nosiłam tą bluzkę czy spódniczkę w zeszłym roku?

Czy ta marynarka jest jeszcze na mnie dobra?

Czy rzeczywiście potrzebuje 12 takich samych koszyków?

Odpowiedź na większość tego typu pytań najprawdopodobniej będzie brzmiała „nie”, dlatego w tym momencie będziesz mogła pomyśleć czy chcesz dane rzeczy oddać na cele charytatywne, sprzedać przez Internet czy umieścić w garażu.

Jeśli nie chcesz sprzedawać swoich używanych rzeczy, to skontaktuj się z przyjaciółmi i sąsiadami, którzy również chcą się czegoś pozbyć, ponieważ może się okazać, że ładny sweter, który nie pasuje twojej córce może być idealny dla innego dziecka. Pamiętaj tylko, aby podczas takiej wymiany nie kupować rzeczy, których nie potrzebujesz oraz zwracaj uwagę na ceny!

Krok piąty

Umyj szafę. Może ci się wydawać, że pusta szafa jest czysta, jednak teraz przyszedł czas na umycie jej ścian oraz odkurzenie i przetarcie podłogi. Po usunięciu wszystkich przedmiotów i rzeczy pewnie znajdziesz w niej metki, paragony czy kłęby kurzu. Jeśli ściany szafy potrzebują, aby je pomalować, to wybierz farbę, która będzie odporna na pleśń. Jeśli zauważysz, że w twojej szafie pojawiła się pleśń, to skonsultuj się ze specjalistą, który oceni stan szafy i odpowiednio ją pomaluje oraz wyczyści.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama