Reklama

4 naturalne sposoby walki z plamami

Kto powiedział, że plamy można usunąć wyłącznie drogimi, chemicznymi środkami? Jeżeli jesteś zwolennikiem naturalnych metod sprzątania, to mamy dla ciebie a skuteczne i w pełni naturalne sposoby na walkę z plamami. Każdemu z nas zdarza się zabrudzić ubranie. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób poradzić sobie z zabrudzeniami. Wypróbuj naszych metod i znajdź swoją ulubioną. Każda z nich skutecznie poradzi sobie z zabrudzeniami. Możesz mieszać metody ze sobą lub każdej z nich używać osobno.

Soda oczyszczona i woda utleniona

Do wywabienia plam z jasnych tkanin nie ma skuteczniejszego, naturalnego preparatu jak pasta z sody oczyszczonej i wody utlenionej. Zrób z niej dosyć płynną pastę i pokryj nią całe zabrudzenie. Pozostaw do zaschnięcia (najlepiej na całą noc), a następnie usuń zaschnięty preparat i wypierz tkaninę jak zwykle. Nawet ciężkie do usunięcia plamy nie oprą się tak silnemu specyfikowi.

Sok z cytryny i słońce

Sok z cytryny jest naturalnym wybielaczem i środkiem dezynfekującym. Pomieszaj więc równe części przegotowanej wody i świeżo wyciskanego soku z cytryny i spryskaj nimi zabrudzenie. Pozostaw w nasłonecznionym miejscu do wyschnięcia, a jeżeli zajdzie taka potrzeba to powtórz proces. Kiedy skończysz, po plamie nie będzie śladu. A wszystko wyłącznie dzięki naturalnym składnikom.

Ocet

Ocet jest wyjątkowo skuteczny do wielu zastosowań. Usuwania plam również. Aby szybko pozbyć się plam, namocz je w occie na kilkanaście minut przed praniem. Jest to skuteczna metoda na przykład  w przypadku plam z trawy, czy tłustych substancji. Do walki z plamami z owoców użyj mieszanki ⅓ szklanki  octu i ⅔ szklanki gorącej wody. Namocz zabrudzenie przez kilka minut, a następnie wypierz jak zwykle.

Soda oczyszczona lub kreda

Tłuszcz potrafi naprawdę głęboko wnikać w tkaniny, a jego plamy są wyjątkowo trudne do usunięcia. Na tłuste zabrudzenia użyj sody oczyszczonej lub startej kredy. Posyp plamę odrobiną proszku i pozostaw, aż wchłonie tłuszcz. Następnie strzep do z ubrania i w razie potrzemy powtórz proces. Oba składniki idealnie wchłoną tłuszcz pozostawiając tkaninę czystą. Teraz wystarczy wyprać ubranie jak zwykle i gotowe.

O czym warto pamiętać?

Aby skutecznie pozbyć się plam pamiętaj o kilku prostych zasadach. Zawsze staraj się spierać świeże plamy. Im dłużej pozostają na tkaninie, tym ciężej jest się ich pozbyć.

Jeżeli nie masz pod ręką żadnego z wymienionych wcześniej środków, użyj czystej wody. Pomoże pozbyć się przynajmniej części zabrudzenia. Nigdy jednak nie pocieraj plamy. W ten sposób wetrzesz plamę głębiej, ale na pewno nie pozbędziesz się jej, a im głębiej zabrudzenie wniknie w tkaninę, tym ciężej będzie je usunąć.

Po praniu kontroluj tkaninę, czy plama została już usunięta. Jeżeli nie, nie dawaj jej do suszenia, tylko od razu ponownie wypierz. Namoczone zabrudzenie łatwiej odejdzie od tkaniny. Jeżeli najpierw je wysuszysz, przedłużysz cały proces, a plama może na stałe zagościć na twoim ubraniu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama