Reklama

3 proste sposoby pielęgnacji drewnianej podłogi

Jak dbać o drewniana podłogę, by na długo pozostała piękna i lśniąca? To pytanie zadaje sobie z pewnością wiele osób. Wiele z tych osób również obawia się, iż stosując środki przeznaczone do ich pielęgnacji mogą szkodzić drewnu. Dlatego szukają rozwiązań naturalnych i ekologicznych. Oto trzy wskazówki jak dbać naturalnie o podłogę drewnianą.

Reklama

Zdejmij buty

Chodząc w butach po drewnianej podłodze, zostawiasz za sobą brud i piach. To one mogą zrujnować twoją piękną podłogę. Przed i za progiem drzwi wejściowych rozłóż wycieraczki, które ograniczą ilość wnoszonego do domu brudu. W śnieżne i deszczowe dni w korytarzu przygotuj miejsce, w którym będzie można zdjąć buty. Pod buty podłóż plastikową tackę lub rynienkę, zapobiegająca zamoczeniu lub kontaktowi drewna z solą.

Odkurzaj przed zmyciem podłogi

Przed myciem podłogi, dobrze odkurz podłogi. Upewnij się, że cały brud, kurz i sierść domowych zwierzaków została usunięta. Wcieranie brudu w drewnianą podłogę to nie jest dobry pomysł. Zbierz kurz za pomocą odkurzacza lub mopa z mikrofibry.

Mycie podłóg drewnianych

Dla okazyjnego, głębokiego mycia podłóg skuteczny jest ocet. Na 4 litry wody należy dolać jedną szklankę octu. Zamocz czysty mop w wodzie z octem. Mocno wykręć mop, aby był wilgotny, nie mokry. Ścieraj podłogę wzdłuż ułożenia desek podłogi. Jeśli woda pozostawi ślady na drewnie, nie będą one widoczne. Po umyciu podłogi wytrzyj miękkim i czystym ręcznikiem lub zostaw do wyschnięcia.

Jeśli chcesz, aby podłoga pięknie błyszczała należy zaparzyć torebkę herbaty w 500ml gorącej wody. Pozostaw herbatę do wystygnięcia. Wyciągnij torebkę z herbatą i namocz ściereczkę w naparze. Przetrzyj nią podłogę, a następnie wytrzyj do sucha. Tanina znajdująca się w herbacie sprawi, że podłoga drewniana będzie błyszczeć.

Usuwanie zarysowań

Kiedy po umyciu podłóg, odkryjesz zarysowania możesz zastosować ten sposób. Poszukaj woskowej kredki w identycznym kolorze i wetrzyj ją w zarysowania. Suszarką rozgrzej wosk i przetrzyj miękką szmatką. Podłoga lśni jak dawniej.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama