Reklama

3 naturalne sposoby na pozbycie się rdzy z metalu

Co mają ze sobą wspólnego keczup, limonka i ocet? Wszystkie one są doskonałym – i naturalnym – sposobem na pozbycie się rdzy. Dowiedz się, jak te produkty ze spiżarni mogą odnowić metalowe przedmioty i przywrócić im oryginalny blask. Plamki rdzy pojawiające się nagle na gładkiej powierzchni metalowych przedmiotów są naprawdę niemile widziane. Czy to na narzędziach ogrodowych, czy też na zlewie kuchennym, ten okropny pomarańczowy kolor mówi nam o tym, ze nasze ulubione przedmioty starzeją się i zaczynają wyglądać na brzydkie i brudne, nawet jeśli wcale takie nie są. O ile nie zawsze możemy przeciwdziałać powstawaniu tej częstej reakcji chemicznej powodowanej wilgocią, o tyle możemy naturalnie spróbować ją usunąć. Wypróbuj jednego z poniższych sposobów na usunięcie rdzy, a twoje metalowe przedmioty znów nabiorą blasku.

Metoda „Margarita”

Możesz w to wierzyć lub nie, ale mała limetka i jej większa kuzynka – cytryna – mogą pomóc w usuwaniu rdzy w krótkim czasie po jej pojawieniu się, zanim obejmie bardziej wewnętrzne warstwy metalu. W połączeniu z właściwościami ściernymi soli, kwasowość tych owoców cytrusowych daje nam skuteczny środek do usuwania rdzy (i wspaniałą margaritę!). Zacznij od posypania zmienionej powierzchni solą. Następnie wyciśnij sok z cytrusa na sól. Po dwóch, trzech godzinach użyj ostrej ścierki do wyszorowania rdzy, aż do uzyskania oczekiwanych rezultatów. Zakończ spłukaniem i dokładnym wysuszeniem powierzchni.

Mieszanka z ketchupem

Aby użyć tego środka do usuwania rdzy, wystarczy sięgnąć do lodówki i wyjąć z niej popularny sos do hot-dogów: keczup. Mieszanka keczupu i płynu do naczyń może zdziałać cuda w przywracaniu metalowych przedmiotów do ich dawnej świetności. Aby uzyskać taką miksturę, wlej płyn do naczyń i wodę do butelki ze spryskiwaczem i energicznie nią potrząśnij. Spryskaj zmienione powierzchnie, a następnie posmaruj je keczupem i pozostaw na dwie godziny. Po tym czasie spłucz je wodą i dokładnie wytrzyj.

“Siła trzech”

Pojedynczo ocet, soda oczyszczona i sól są doskonałymi środkami czyszczącymi. Jednak ich połączenie daje nam niezwykle skuteczny środek do usuwania rdzy. Choć proces ten może trwać nieco dłużej niż inne, jest idealny do czyszczenia naraz całej kolekcji przedmiotów, na przykład zestawu sztućców.

1/2 filiżanki soli dodaj do 2 litrów octu w plastikowym pojemniku. Wrzuć do takiej mieszanki zardzewiałe przedmioty i pozostaw je w niej na około 12 godzin. Następnie wylej roztwór octu i soli, opłucz rzeczy w wodzie i natychmiast włóż je z powrotem do pojemnika. Teraz napełnij go 2 litrami świeżej wody i 1/2 filiżanki sody, aby zneutralizować pozostały na nich ocet. Po około 10 minutach spłucz przedmioty ciepłą wodą i zakończ dokładnym ich wytarciem.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama