2 domowe sposoby czyszczenia złotej i srebrnej biżuterii

Biżuteria w kontakcie ze skórą, kurzem i innymi zanieczyszczeniami traci swój blask, ciemnieje i nie wygląd tak atrakcyjnie jak wcześniej. Dlatego wszyscy jubilerzy zalecają czyszczenie biżuterii co najmniej dwa razy w roku. Jak to zrobić? Dwa proste sposoby znajdziesz poniżej.

Sposób 1

Potrzebne będą: 1 łyżka soli, 1 łyżka sody oczyszczonej, 1 łyżka płynu do mycia naczyń, 1 szklanka wody oraz kawałek folii aluminiowej. Kawałek folii ułóż w miseczce lub kubku. Wodę należy podgrzać i przelać do miski. Następnie dodajemy pozostałe składniki i umieszczamy biżuterię na folii. Pozostaw ją na 5-10 minut. Po tym czasie biżuterię należy przepłukać w zimnej wodzie i wytrzeć suchą ściereczką.

Sposób 2

Metoda ta oczyści złoto i srebro. Jednak nie nadaje się ona dla biżuterii z kamieniami. Potrzebne ci będą: płyn do mycia naczyń lub proszek do prania, proszek do pieczenia, woda, miękka szmatka oraz garnek. Do garnka wlej 3 szklanki wody. Rozpuść w niej łyżkę sody, płynu do naczyń lub do prania.

Na dno garnka połóż miękką ściereczkę, na którą wyłóż biżuterię. Gotuj wodę na małym ogniu przez 10-15 minut. Po wyjęciu biżuterii, przepłucz ją w zimnej wodzie i wytrzyj do sucha miękką ściereczką. Złotą i srebrną biżuterię można czyścić razem lub oddzielnie, nie ma to znaczenia.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama

Reklama