Reklama

18 prostych trików, które pomogą w sprzątaniu domu

Sprzątanie domu nie musi już być trudnym i długotrwałym zadaniem. Możesz zrobić to szybko i bezboleśnie. Wystarczy, że spróbujesz któregoś z trików (najlepiej wszystkich) Przedstawionych w poniższym zestawieniu. Dzięki nim zaoszczędzisz sporo czasu, a co więcej sprzątanie przestanie być przykrym obowiązkiem. Twój dom zalśni czystością.

Spryskaj szmatkę zamiast mebli

Wycierając meble z kurzu i innych pyłków zazwyczaj pryskasz meble środkiem do czyszczenia mebli. Zamiast tego, spróbuj spryskać szmatkę. Dzięki temu produkt rozłoży się na większą powierzchnię, sporo z niego zaoszczędzisz, a dodatkowo zajmie ci to o wiele mniej czasu. Wydajność sprzątania będzie z kolei taka sama. Kurze i inne pyły zostaną skutecznie usunięte.

Coca cola do czyszczenia toalety

Mycie toalety wcale nie jest prostą sprawą. Osady i kamień ciężko jest usunąć, dlatego kupujesz kolejne środki chemiczne, jeszcze energiczniej szorujesz toaletę, a efektów wciąż brak. Jeżeli mimo twojej pracy, kamień i osady dalej pozostają na swoim miejscu, wytocz ciężką artylerię. Wlej do toalety butelkę coca coli, pozostaw na godzinę, a następnie przeczyść szczotką. Zdziwisz się, jak mało wysiłku może dać duży efekt. Po kamieniu nie będzie śladu.

Dywany i tapicerki wyczyść sodą

Każdy wie, jak ciężko jest wyczyścić zabrudzony dywan czy tapicerkę na krzesłach czy kanapie. Z pomocą przychodzi niezawodna soda. Rozsyp jej niewielką ilość równomiernie na czyszczonej powierzchni, pozostaw na kilka minut i dokładnie odkurz. Dzięki temu pozbędziesz się nieprzyjemnych zapachów, odświeżysz i wyczyścisz zarówno dywan jak i starą kanapę.

Rolka do odzieży

Najzwyklejsza rolka do czyszczenia odzieży może posłużyć do czyszczenia abażurów i kloszy lamp. Osadzający się na nich kurz, ciężko usunąć nie powodując większych strat. Spróbuj więc użyć zwykłej szczotki do czyszczenia tkanin lub rolki z klejącą warstwą. Przyklei się do niej wszystko, czego chcesz się pozbyć, a abażur pozostanie czysty.

Wyczyść wazon z pomocą ryżu

Szklany wazon może stać się ozdobą twojego salonu, a także idealnym miejscem na piękny bukiet. Istnieje jednak ryzyko, że osad i kurz sprawią, że straci swój blask. Aby dokładnie go wyczyścić, napełnij wodą do mniej więcej ⅔ wysokości, a następnie wsyp kilka łyżek surowego ryżu. Zatkaj górny otwór i energicznie ruszaj wprawiając ziarna w ruch. Obijając się o ścianki, usuną wszelkie ślady osadów, pozostawiając wazon czysty i lśniący. Po czyszczeniu wystarczy, że wylejesz brudną wodę z ziarnami i opłuczesz dokładnie naczynie. Wytrzyj go również, aby zapobiec powstawaniu osadów z wody

Natrzyj deski cytryną

Plastikowe i drewniane deski są idealnym siedliskiem dla bakterii. Przenikając z jedzenia, zagłębiają się do wnętrza podkładek, skąd ciężko się ich pozbyć. Szczególnie narażone są deski, na których kroiłeś mięso lub ryby. Aby zapobiec namnażaniu się bakterii, zdezynfekuj je pocierając połówką cytryny, a następnie umieszczając w kuchence mikrofalowej na kilka minut. Oprócz zachowania czystości, pozbędziesz się nieprzyjemnych zapachów.

Pozbądź się kamienia z żelazka

Żelazko parowe powinno być napełniane wodą destylowaną, która w znacznie mniejszym stopniu wytrąca kamień i osady. Zamknięty pojemnik ciężko jest wyczyścić. Najlepszym sposobem będzie więc zmieszanie wody i octu w równych ilościach, napełnienie zbiorniczka i włączenie żelazka. Po nagrzaniu puść strumień pary kilka razy i pozostaw do ostygnięcia. Żelazko czyść około raz na dwa miesiące, a posłuży ci znacznie dłużej.

Zmywarka zmyje nie tylko naczynia

Zmywarka do naczyń może zrobić znacznie więcej niż ci się wydaje. Oprócz mycia naczyń, możesz wykorzystać, ją do czyszczenia wazonów, drobnych plastikowych zabawek, grzebieni i czego tylko chcesz.

Zaklej otwór worka do odkurzacza

Jeżeli zmieniasz worek w odkurzaczu, utnij kawałek szerokiej taśmy klejącej i bezpośrednio po usunięciu worka zaklej otwór taśmą. Dzięki temu prostemu trikowi zapobiegniesz ponownemu rozproszeniu się kurzu i pyłów po domu.

Wyczyść ruszt z grilla i piekarnika

Do czyszczenia zanieczyszczonego rusztu do grilla czy piekarnika użyj resztek folii aluminiowej. Idealnie nadaje się ona do odnowienia tych elementów. Potrafi poradzić sobie z nawet najbardziej uporczywym brudem. Użyj jej również do czyszczenia chromowanych elementów w łazience czy kuchni, a efekt cię zaskoczy.

Użyj wiadra do przechowywania przedłużaczy

Zwinięte przedłużacze najlepiej przechowywać w czystym wiadrze. Dzięki temu, zapobiegniesz splątaniu i nerwowemu szukaniu wtyczki. Zamiast wiadra, możesz również użyć kawałka sznurka. Zwiąż zwinięty przedłużacz w jednym miejscu i zawieś na ścianie.

Oliwka dla dzieci

Stalowe i chromowane przedmioty są z pewnością estetycznym elementem wystroju kuchni czy łazienki. Do momentu, gdy ich dotkniemy. Odciski palców czy całych dłoni potrafią doszczętnie zrujnować cały efekt. Dodatkowo są trudne do usunięcia. Aby im zapobiec, użyj niewielkiej ilości oliwki dla dzieci. Nanieś ją na czyszczoną powierzchnię i przetrzyj delikatnie miękką szmatką, zostawiając cienką warstwę

Usuń ślady po markerze

Ślady po markerze potrafią być prawdziwą udręką wszystkich rodziców. Dzieci niejednokrotnie brudzą nimi meble, podłogę czy inne powierzchnie. Aby pozbyć się niechcianych plam, wystarczy, że spryskasz je sporą ilością lakieru do włosów, a następnie energicznie wytrzesz miękką szmatką. Po markerze nie zostanie ani ślad.

Wyczyść stopkę żelazka

Stopka żelazka jest narażona na zanieczyszczenia niemal przy każdym prasowaniu. Zawsze coś się do niej przyklei, coś przypali i wszystkie te ślady pozostają na stopce. Aby wyczyścić ją w łatwy sposób, rozsyp sól ma szmatce, a następnie przejedź po niej żelazkiem kilka razy. Stopka będzie jak nowa.

Pozbądź się sierści

Posiadacze zwierząt domowych zapewne zdają sobie sprawę, jak problematyczne jest doczyszczenie dywanów czy zwykłych ubrań z sierści zwierzęcej. Wypadające kłaczki potrafią przyczepić się niemal do każdej powierzchni. Aby pozbyć się ich z ubrań, czy obicia krzeseł, wystarczy, że zmoczysz gumowe rękawiczki i przyłożysz do sierści.

Ustal czas sprzątania

W trakcie sprzątania pamiętaj, że lepiej coś zrobić raz a dobrze, a później odpoczywać, niż robić sobie co chwile przerwy, które rozpraszają i wybijają cię z rytmu. Ustal więc czas na sprzątanie każdego pomieszczenia. Przestrzegaj, aby go nie przekroczyć.

Wyczyść gąbkę do naczyń

Gąbka do naczyń jest idealnym miejscem dla bakterii. Codzienna dawka resztek jedzenia dostarcza im pożywienia. Pamiętaj, aby systematycznie czyścić gąbeczki. Rób to zwilżając je, a następnie umieszczając w kuchence mikrofalowej przez kilka minut. Nie umieszczaj w kuchence mikrofalowej suchych gąbek, gdyż mogą się zapalić.

Kamień usuń cytryną

Połówki cytryny idealnie nadadzą się do czyszczenia zarówno osadów jak i kamienia. Przekrój cytrynę na pół, pocieraj nią zabrudzoną powierzchnię, a potem spłucz letnią wodą. Kamień zniknie bez śladu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama