Reklama

15 przydatnych i zaskakujących zastosowań wódki

Wódka to bardzo popularny na całym świecie napój - nie trzeba chyba tłumaczyć dlaczego. Jej neutralny smak i brak ostrego zapachu bardzo dobrze komponuje się z innymi napojami alkoholowymi i bezalkoholowymi. Oczywiście zawsze musimy dążyć do ograniczenia spożycia alkoholu, jeśli chcemy utrzymać nasz organizm w dobrym zdrowiu i kondycji. Warto jednak zauważyć, że dla wódki istnieje wiele różnych zastosowań, których pewnie nie jesteśmy nawet świadomi. Nie mówimy tu oczywiście o różnych sposobach na przygotowanie drinków. Poniżej zamieściliśmy realnie przydatne pomysły na wykorzystanie jej w naszym domu. Pomysły te zostały podzielone na trzy odrębne kategorie, dzięki czemu szybko znajdziecie interesujące was zagadnienie.

Zastosowania medyczne

Leczenie bólu zębów

Gdy pojawi się ból zębów warto wlać odrobinę wódki na mały wacik i umieścić go na dziąsłach przy bolącym miejscu. Po kilku chwilach ból powinien zacząć ustępować.

Walka z łupieżem i utrzymanie zdrowia włosów

Zmieszaj szklankę wódki ze szklanką wody i użyj tej mieszanki do spłukania włosów umytych za pomocą zwykłego szamponu. Mieszanka ta powinna usunąć resztki szamponu i martwe komórki skóry. Natomiast dodanie odrobiny wódki do odżywki do włosów da nam mieszaninę o niskiej wartości pH, która zapewni nam lśniące i błyszczące włosy (jeśli będziemy ją stosować przynajmniej raz w tygodniu).

Płyn do płukania ust

Jak już wspominaliśmy wódka posiada dość neutralny smak. Jest jednak doskonałym środkiem dezynfekującym, idealnym do usuwania nieprzyjemnych zapachów z jamy ustnej. Warto połączyć wódkę z wodą i kilkoma łyżeczkami cynamonu - otrzymamy w ten sposób orzeźwiający płyn do płukania ust. Po jego przygotowaniu należy poczekać przynajmniej tydzień przed pierwszym użyciem.

Elastyczny okład z lodu

Mieszankę wódki z wodą należy wlać do szczelnie zamkniętego worka i umieścić go w zamrażalce. Wódka znacząco obniży temperaturę zamarzania całej mikstury. Dzięki temu otrzymamy bardzo zimny "okład z lodu" - elastyczny i łatwy do dopasowania do naszego ciała.

Odstraszanie owadów

Wódka jest również niezwykle skutecznym środkiem odstraszającym owady. Wystarczy wlać ją do butelki z rozpylaczem, dodać trochę olejku lawendowego (w celu uzyskania miłego zapachu), a następnie rozpylić substancję na całym ciele.

Leczenie poparzeń przez meduzę

Zamiast mierzyć się z odwiecznym dylematem "czy powinien oddać mocz na nogi kolegi poparzonego przez meduzę" lepiej zastosować odrobinę wódki. Objawy powinny zacząć ustępować po jakichś 10-20 minutach.

Zastosowania w higienie osobistej

Nieprzyjemny zapach nóg i spod pach

Odrobina wódki pod pachami lub spryskanie nią nóg wystarczy, by zniwelować nieprzyjemne zapachy i poczuć się świeżo.

Środek po goleniu

Kluczowym składnikiem większości płynów po goleniu jest alkohol - służy on do dezynfekcji twarzy i zapobiegania zapaleniom. Wódka posiada znakomicie zbilansowaną zawartość alkoholu, przez co jest doskonałym środkiem do pielęgnacji naszej twarzy.

Mycie rąk

Ze względu na dużą zawartość alkoholu, wódka może być również stosowana jako środek do czyszczenia i dezynfekcji rąk przed posiłkiem lub po skorzystaniu z toalety.

Utrzymanie czystości i sprawności maszynki do golenia

Głównym powodem szybkiego tępienia się ostrzy maszynki są niewielkie ilości włosów, kremu ​​do golenia i wody, które pozostają na nich po każdym użyciu. Staranne wyczyszczenie ostrzy i zamoczenie ich w szklance wódki ochroni je przed działaniem kwasów i rdzy, dzięki czemu będą nadawały się do użytku zdecydowanie dłużej.

Zastosowania jako środek czyszczący

Środek do czyszczenia okien

Kolejną grupą produktów, których skuteczność opiera się przede wszystkim na alkoholu, są środki do mycia okien. Zamiast kupować drogie, specjalistyczne środki warto wziąć rozpylacz i wypełnić go wódką. Efekty czyszczenia będą równie dobre.

Dezynfekcja dywanów i materacy

Dywany często padają ofiarami intensywnego ruchu pieszego. Czasami przebiegają po nich również zwierzęta, przynoszące na łapach rozmaite zabrudzenia i zarazki. W dodatku dywany i materace nie są czyszczone szczególnie często, natomiast korzystamy z nich przez długi okres czasu. Dlatego też dobrym sposobem na utrzymanie ich w dobrej kondycji jest spryskanie ich odrobiną wódki. Dzięki temu łatwo pozbędziemy się przykrych zapachów i wyeliminujemy szkodliwe zarazki.

Ochrona czarnych ubrań przed blaknięciem

Ciemne ubrania niestety z czasem tracą swój kolor. Przebarwienia mogą zdarzyć się w losowych miejscach, pozostawiając całą resztę w spokoju. Jeśli chcemy ochronić nasze ubrania warto spryskać je odrobiną wódki. Możesz dodać również trochę lawendy lub innego olejku, aby zapewnić im przyjemny zapach.

Neutralizowanie nieprzyjemnego zapachu obuwia

Wódkę można stosować bezpośrednio na ciało, aby wyeliminować bakterie powodujące przykry zapach. Podobną strategię można zastosować również w przypadku naszych ulubionych adidasów. Wystarczy spryskać je wódką od wewnątrz i poczekać aż wywietrzeją.

Usuwanie pleśni i smarów

Jeśli problem z pleśnią nie wymknął się jeszcze spod kontroli, możesz łatwo pozbyć się jej przy pomocy wódki i solidnej szczotki. Napój ten można również zastosować przy czyszczeniu plam z tłustych potraw - wystarczy wlać trochę wódki do wody, w której myjesz naczynia i pozwolić im się moczyć przez kilka minut.

Jak widać, wódka może stać się ważnym, wielofunkcyjnym elementem każdego gospodarstwa domowego. Można wykorzystać ją do wielu rzeczy, od golenia, po sprzątanie. Mamy nadzieję, że niektóre z tych pomysłów okażą sie dla was przydatne.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama