Reklama

12 zaskakujących sposobów na wykorzystanie cebuli

Bogata w przeciwutleniacze. Uważa się, że przeciwdziała nowotworom, cukrzycy, a nawet tak powszechnej grypie. Cebula to superwarzywo. Jednak to nie wszystko, czego możemy od niej oczekiwać. Te same właściwości, które sprawiają, że cebula jest doskonała do jedzenia, sprawiają też, że jest świetna do innych rzeczy, od leczenia skóry po czyszczenie metalu. Dowiedz się, na jakie zaskakujące sposoby można wykorzystać cebulę i zostaw swoje własne przepisy w komentarzu!

Reklama

Zdrowie i uroda

Odstrasz insekty. Potarcie cebulą skóry to prosty sposób na odstraszenie owadów.

Łagodzenie ukąszeń owadów. Zapomniałaś o radzie #1? Wtarcie cebuli w miejsca ukąszeń owadów pomoże złagodzić ból.

Łagodzi ból gardła. Herbatka z cebuli jest świetnym lekarstwem łagodzącym ból gardła. Ugotuj na kuchence wodę z łupinkami cebuli (około 1 szklanka wody na łupinki z połowy cebuli. Doprowadź do wrzenia, wyjmij łupinki i podaj.

Użyj zamiast soli trzeźwiących. Przepracowałaś się? Czujesz się słabo? Cebula jest wspaniałym naturalnym remedium, które można użyć zamiast soli trzeźwiących.

Łagodzi ból spowodowany oparzeniem. Wcieranie cebuli w oparzoną skórę pomaga zmniejszyć ból.

Usuń drzazgę. Masz drzazgę, która nie chce wyjść? Spróbuj przykleić (tak, taśmą klejącą lub bandażem samoprzylepnym) plasterek surowej cebuli na miejsce, w którym się znajduje. Trzymaj przez około godzinę, a następnie usuń drzazgę.

Dom

Poleruj metal. Pokrój cebulę, a następnie ją zgnieć. Połącz zgniecioną cebulę z wodą. Za pomocą ścierki nakładaj mieszankę na metalowe powierzchnie. Myj do uzyskania oczekiwanego rezultatu.

Pozbądź się zapachu farby. Taka sama mieszanka, jak opisana powyżej do czyszczenia metalowych powierzchni, świetnie zwalcza nieprzyjemny, a czasem szkodliwy zapach farb i lakierów.

Czyść gąbki. No dobrze, ten akurat sposób dotyczy wykorzystania siatek, w których cebule często są sprzedawane, ale hej – to sposób na ponowne wykorzystanie niepotrzebnego opakowania, tak?! Siatka taka jest doskonałym narzędziem do pozbycia się brudu, który lubi osadzać się na gąbkach. Potnij ją na mniejsze kawałki dla uzyskania lepszego rezultatu.

Wyczyść grill. Przekrój cebulę na pół i połóż na grillu. Przy pomocy widelca pocieraj kratki grilla cebulą, aż będą czyste.

Jedzenie

Spraw, aby spalony ryż stał się znów jadalny. Zapomniałaś o ryżu i teraz jego część się spaliła? Nie musisz go wyrzucać! Wystarczy umieścić połówkę cebuli na ryżu. Zaabsorbuje smak spalenizny.

Zakonserwuj awokado. Przeciwdziałaj brązowieniu awokado, trzymając je w plastikowym, szczelnie zamkniętym pojemniku wraz z czerwoną cebulą. Najpierw włóż połówkę cebuli do pojemnika, skórką do góry, a następnie umieść w nim awokado. Możesz czerwonej cebuli również użyć do przechowywania guacamole: na wierzchu sosu umieść kilka plasterków w plastikowym pojemniku.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama