Reklama

11 nietypowych zastosowań ryżu

Ryż jest jednym z najpopularniejszych produktów spożywczych na świecie. Czy wiedziałaś jednak, że można go używać nie tylko do jedzenia? Ma dobre właściwości absorpcyjne, utrzymuje ciepło i można dzięki niemu wyczyścić wąskie naczynia. Czy to mało? Sprawdź, do czego jeszcze można wykorzystać te małe ziarenka o niezwykłych właściwościach.

Reklama

Przeciwdziałaj zbrylaniu się soli

W wilgotnych pomieszczeniach sól zbryla się i nie można jej wysypać z solniczki. Wsyp więc do niej nieco surowego ryżu. Zaabsorbuje wilgoć, pozwalając na łatwe wysypywanie soli. To łatwy i tani sposób przeciwdziałania bryłkom i działa znakomicie!

Wysusz urządzenia elektroniczne

Chyba każdy z nas wylał przez przypadek wodę na telefon lub pilot od telewizora. Niejednemu z nas również komórka wpadła do kałuży. Woda szybko niszczy delikatne urządzenia elektroniczne, a ich naprawa jest kosztowna. Jeśli jeszcze raz przydarzy ci się taki wypadek, wyjmij natychmiast baterię z urządzenia i włóż ją do pojemnika wypełnionego ziarenkami ryżu i pozostaw w nim na kilka godzin lub na całą noc. Ryż absorbuje nadmiar wody, a sprzęt powinien dać się odratować.

Zrób ciepły kompres

Ryż dobrze utrzymuje ciepło, dlatego warto stosować go do przygotowania kompresu. Weź skarpetkę lub woreczek i wypełnij je ryżem. Następnie wkładaj je do mikrofalówki w trzydziestosekundowych seriach do momentu, aż będą przyjemnie ciepłe, nie gorące. Użyj do okładów na kark, ramiona, plecy, kolana i gdziekolwiek potrzebujesz. Ryż dostosowuje się do kształtu ciała, a ponadto podgrzany – pięknie pachnie.

Wyczyść brudne pojemniki

Wyczyść plastikowe kuchenne pojemniki przy pomocy ryżu! Wsyp do brudnego pojemnika ziarenka ryżu na wysokość około 3 cm i wlej tyle wody, aby przykryła ziarenka. Zamknij szczelnie pojemnik i silnie nim potrząsaj. Ryż będzie pocierał ścianki, dzięki czemu usunie z nich brud.

Wyczyść młynek do kawy lub przypraw

Użyj ryżu do wyczyszczenia młynka do kawy lub przypraw z tłuszczu i kurzu. Wsyp nieco ryżu do młynka i włącz go, a dzięki takiemu zabiegowi nasze urządzenie będzie czyste. To również doskonały sposób na utrzymanie młynka w dobrym stanie.

Wyczyść butelki i wazoniki o nietypowych kształtach

Niektóre butelki i wazony mają kształty, które uniemożliwiają ich dokładne umycie wewnątrz. Wsyp do butelki lub wazonu 2 łyżki ryżu i dolej ciepłej wody. Zostaw do namoczenia na 15 minut. Silnie potrząsaj naczyniem, a następnie wylej jego zawartość. Spłucz wodą.

Spraw, by owoce szybciej dojrzały

Masz świeże owoce, które wolno dojrzewają? Przechowuj je w pojemniku z ryżem, a przyspieszysz ten proces. Sprawdzaj dwa razy dziennie, czy owoce nie zaczęły być zbyt dojrzałe.

Spraw, by twoja skóra była piękna

Użyj wody po gotowaniu do pielęgnacji skóry. Najpierw włóż ją do lodówki, aby się schłodziła. Zmywaj nią skórę co trzy dni, a będzie piękna i pełna blasku. Jeszcze lepsze rezultaty uzyskasz, używając wody po brązowym ryżu, gdyż zawiera on dużo witaminy E.

Klej „zrób to sam”

Zrób swój własny klej przy użyciu ryżu! Gotuj ryż do momentu aż się rozklei. Gotowe!

Naostrz ostrza blendera

Czy twój blender przestał kruszyć kostki lodu? Wsyp do niego pół szklanki ryżu i włącz na 2 minuty. W ten sposób naostrzymy ostrza, a lód będzie można kruszyć bez problemu.

Pierwsza pomoc dla psa

Jeśli twój pies zjadł coś, czego nie powinien, daj mu szklankę gotowanego ryżu. To złagodzi jego dolegliwości. Jeśli jednak coś nadal cię niepokoi trzeba skontaktować się z weterynarzem.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama