10 praktycznych zastosowań aspiryny

Kto by pomyślał, że popularny lek na grypę i przeziębienie ma tak wiele praktycznych zastosowań! Aspiryna, którą zazwyczaj wykorzystujemy w celu zbicia gorączki i poprawy samopoczucia podczas choroby, potrafi doskonale usunąć zaschnięty tłuszcz i brud, wywabić plamy z odzieży i szybko udrożnić rury! To jednak nie wszystko. Aspiryna pozytywnie wpływa również na problemy skórne. Szybko leczy trądzik i odciski. Zaskoczy niejednego swoją użytecznością! Sprawdź, jak jeszcze możesz wykorzystać aspirynę.

Wyczyści małe przedmioty i trudno dostępne zakamarki

Dokładne wyczyszczenie małych przedmiotów i trudno dostępnych miejsc może nierzadko przyprawić o ból głowy. Ręczne czyszczenie zajmuje sporo czasu i nie zawsze przynosi pozytywne efekty. Z kolei mycie niektórych przedmiotów w zmywarce jest niewskazane. W przypadku niewielkich, ale mocno zabrudzonych przedmiotów, pomóc może wymoczenie ich w kąpieli z aspiryny.

Przygotuj dużą miskę, napełnij ją przegotowaną, ciepłą wodą, a następnie wrzuć do miski dwie tabletki aspiryny. Umieść w misce wszystkie małe przedmioty, które wymagają wyczyszczenia i pozostaw na godzinę do odmoczenia. Zapewniamy, że aspiryna usunie większość brudu. Na koniec wystarczy przemyć przedmioty po bieżącą wodą i wypolerować.

Jeśli masz kłopot z usunięciem brudu z trudno dostępnych miejsc, również wykorzystaj aspirynę. Rozkrusz tabletkę, a następnie wsyp proszek do szczeliny i zalej ją niewielką ilością wrzątku. Zabrudzenie powinno szybko zejść. Brud usuń za pomocą wacika do uszu.

Uwaga

Nie praktykuj tej metody na tworzywach ze skóry i obiciach mebli wypoczynkowych.

Wyczyści i odkamieni muszlę klozetową

Ponoć nie ma bardziej skutecznego domowego sposobu na wyczyszczenie muszli klozetowej niż rozpuszczenie w niej kilku tabletek aspiryny na około 30 minut. Aspiryna dokładnie usunie brud, odkazi toaletę i odświeży ją. Po upływie 30 minut należy dokładnie wyczyścić muszlę szczotką.

Udrożni kanalizację

Aspiryna poradzi sobie nie tylko z brudną muszlą, ale także z zatkanymi rurami i odpływem. Jak je udrożnić z pomocą aspiryny? To nic trudnego! Wrzuć do odpływu lub rury kilka tabletek aspiryny, dodaj szklankę octu, pozostaw na kilka minut, a na koniec zalej miksturę gorącą wodą. Ocet i aspiryna mogą stworzyć mieszankę wybuchową, dlatego szczególnie uważaj podczas wykonywania tej czynności.

Odstraszy szkodniki

Szkodniki zaatakowały twoje ulubione rośliny? Odstraszysz je przy użyciu roztworu z aspiryny i wody. W litrze ciepłej wody rozpuść połowę tabletki aspiryny, a następnie przelej miksturę do butelki z dozownikiem do spryskiwania. Przygotowanym preparatem spryskaj rośliny.

Czyści srebrną biżuterię

Najpopularniejsze domowe środki do czyszczenia srebra to soda oczyszczona i pasta do zębów. Jednak aspiryna jest o wiele bardziej skuteczna i co najważniejsze – działa dużo szybciej! Biżuterię najlepiej wyczyścisz w kąpieli z aspiryny. Rozpuść dwie tabletki aspiryny w naczyniu z ciepłą wodą, a następnie umieść w nim srebro na kilkanaście minut. Osad, zabrudzenia i zacieki powinny szybko zejść. Na koniec wypoleruj biżuterię suchą szmatką.

Usuwa przypalony brud i tłuszcz

Nie musisz moczyć przypalonych garnków i patelni w wodzie przez kilka dni, by pozbyć się zaschniętego brudu. Z pomocą przyjdzie również aspiryna! Napełnij brudne naczynie ciepłą wodą i wrzuć do niej kilka tabletek aspiryny. Po kilkunastu minutach brud powinien sam zacząć schodzić. Aspirynę możesz wykorzystać również do przypalonych powierzchni na sprzętach kuchennych, na przykład na piecu lub w piekarniku. Wystarczy, że rozkruszysz aspirynę na zabrudzenie, a następnie zalejesz proszek niewielką ilością ciepłej wody. Rozpuszczony brud usuń za pomocą gąbki.

Wydłuża świeżość ciętych kwiatów

Jeśli chcesz na dłużej cieszyć się bukietem, który dostałaś od ukochanego, wrzuć do wazonu z wodą połowę tabletki aspiryny. Kwiaty utrzymają świeżość nawet do kilku dni dłużej!

Usuwa plamy z potu na ubraniach

Plamy z potu wyglądają nieestetycznie przeważnie na białych ubraniach. Trudno je sprać za pomocą zwykłego proszku do prania, a nawet używając odplamiaczy. Łatwo poradzi sobie z nimi roztwór z aspiryny i wody. Rozpuść dwie tabletki aspiryny w misce z ciepłą wodą, a następnie zamocz w niej ubrania. Po kilkunastu minutach wypierz ubrania w proszku. Aspiryna rozpuści plamy, a proszek je usunie.

Leczy wypryski

Aspiryna jest pochodną kwasu salicylowego, który występuje w większości leków na trądzik. Kwas salicylowy leczy stany zapalne skóry oraz wzmacnia jej odporność. Masz problem z cerą tłustą i trądzikową? Nanieś na wypryski roztwór z aspiryny. Przygotujesz go rozpuszczając dwie tabletki aspiryny z czterema łyżkami ciepłej wody. Roztwór nakładaj na twarz za pomocą wacika kosmetycznego lub gazy.

Likwiduje odciski

Poza wypryskami aspiryna leczy również odciski. Wystarczy rozpuścić kilka tabletek aspiryny w wodzie, dodać do mieszaniny sok z cytryny, a następnie nakładać miksturę na odciski. Leczniczy roztwór z aspiryny przyspiesza gojenie się odcisków, a także zmniejsza ich ból.

Jak widać, kilka tabletek aspiryny w domu to rzecz obowiązkowa. Nigdy nie wiadomo, co może nas zaskoczyć i kiedy aspiryna będzie potrzebna, tym razem nie jako lek na przeziębienie i grypę.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama