Reklama

10 oryginalnych zastosowań folii aluminiowej

Jest prawie w każdym domu. Choć przeznaczona głównie do pakowania i przechowywania żywności, może znacznie ułatwić wykonywanie popularnych, lecz nie zawsze prostych czynności. Wiedziałeś, że folia aluminiowa może wyczyścić srebro i naostrzyć nożyczki? To tylko niektóre z jej oryginalnych i zarazem bardzo praktycznych zastosowań, a ma ich naprawdę sporo! Oto dziesięć najpopularniejszych.

Reklama

1. Czyści zaschnięty brud

Aluminium wykazuje silne właściwości czyszczące, które usuną nawet mocno zaschnięty brud. Folią aluminiową wyczyścisz zarówno świeży brud na naczyniach i garnkach, jak i ten, którego nie udało ci się wyczyścić kilka tygodni wcześniej! Ponadto, folia aluminiowa doskonale radzi sobie z tłuszczem i zaschniętym cukrem. Jeśli zostawiłeś tłustą patelnię na noc, wyczyść ją na następny dzień folią. Tłuszcz szybko zejdzie.

W jaki sposób wyczyścić garnek folią aluminiową?

To bardzo proste. Zwiń folię w kulkę, a następnie pocieraj nią po brudzie na naczyniu. Najlepszy efekt uzyskasz, gdy wcześniej dokładnie namoczysz brudną powierzchnię.

2. Zabezpiecza owoce i warzywa przed gniciem

Kupujesz sporo owoców oraz warzyw i nie chcesz, by szybko zostały pokryte żółtym nalotem? Owiń je folią aluminiową, która skutecznie zabezpieczy je przed gniciem. Folia aluminiowa dłużej utrzymuje świeżość produktów, ponieważ chroni je przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, przesuszaniem, a także wilgocią. Owoce i warzywa pozostaną świeże, a ich wygląd nie będzie zniechęcał do ich jedzenia.

3. Ułatwi przesunięcie mebli

Chcesz szybko i bez szwanku przesunąć meble podczas przeprowadzki lub remontu? Podklej ich nogi lub spód folią aluminiową. Ułatwi to przesuwanie mebli zarówno po podłodze, jak i po dywanie. To sprawdzony i skuteczny sposób, który wykorzystują najlepsi fachowcy od remontów.

4. Czyści żelazko

Jeśli często i regularnie używamy żelazka, łatwo zbierają się na jego powierzchni zanieczyszczenia i brud, które podczas prasowania mogą odbić się na ubraniu i łatwo go uszkodzić. Warto pamiętać, by regularnie czyścić żelazko. Folia aluminiowa z pewnością ułatwi tę czynność. Doskonale poradzi sobie także z przypalonym żelazkiem!

Jak wyczyścić żelazko folią?

Rozłóż kawałek folii na desce do prasowania, a następnie delikatnie posyp ją solą. Żelazko przesuwaj po folii tak, jak podczas prasowania ubrań. Zabrudzenia znikną, a przypalone części łatwo odejdą od powierzchni żelazka. Na koniec delikatnie przetrzyj żelazko wilgotną szmatką.

5. Zabezpiecza rośliny przed szkodnikami

Jeśli do twoich kwiatów lub sadzonek dobierają się ślimaki, gąsienice i inne szkodniki, które je niszczą, folia aluminiowa również pomoże. Mowa tutaj zarówno o roślinach, które zdobią nasz ogród, jak i o tych w doniczkach. Owiń folią części rośliny, które najbardziej narażone są na ataki szkodników. Aluminium skutecznie odstrasza zarówno małe gryzonie, jak i owady. Folia powinna szybko rozwiązać problem ze szkodnikami.

6. Chroni metalowe przedmioty przed zardzewieniem

Jeśli chcesz zabezpieczyć metalowe przedmioty (narzędzia, przybory kuchenne lub sztućce) przed zardzewieniem, owiń je dokładnie folią. Aluminium chroni również metal przed niszczeniem oraz działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, na przykład wody. Co więcej, metalowe przedmioty owinięte folią aluminiową na dłużej zachowują swój blask.

7. Chroni ciasto przed przypaleniem

Folia aluminiowa od lat jest stosowana do wypieków ciast. Zapobiega przypaleniom, a po upieczeniu pomaga na dłużej zachować świeżość ciasta. Przed pieczeniem, wyściel całą brytfannę jedną warstwą folii. Upieczone ciasto również przykryj folią, by dłużej pozostało miękkie i świeże.

8. Czyści srebro

Folia aluminiowa wykazuje także właściwości czyszczące srebro. Odświeży zarówno zaśniedziałą biżuterię, jak i sztućce oraz przywróci im blask.

Jak prawidłowo wyczyścić srebro folią aluminiową?

1. Przygotuj duże naczynie.

2. Następnie wyściel je folią aluminiową i napełnij gorącą wodą.

3. Dodaj szczyptę soli.

4. Zanurz w naczyniu srebrne przedmioty na około 20 minut.

5. Wyjmij srebro, odstaw do wysuszenia, a następnie wypoleruj suchą szmatką.

9. Trzyma dłużej ciepło

Jeśli chcesz, by ciepła potrawa na dłużej utrzymała ciepło, owiń ją dwa razy folią aluminiową. Tworzywo, jakim jest aluminium, doskonale zatrzymuje temperaturę. Warto zaznaczyć, że nie tylko w żywności! Jeśli przygotowujesz ciepły kompres leczniczy i nie chcesz, by szybko się wystudził, owiń go kilkoma warstwami folii aluminiowej.

10. Ostrzy nożyczki

Chcesz szybko i bezpiecznie naostrzyć nożyczki? Wystarczy, że przygotujesz kawałek folii, a następnie złożysz go kilkakrotnie na pół. Gruby kawałek folii potnij na paseczki. Dzięki temu skutecznie naostrzysz nożyczki.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama