Reklama

10 doskonałych sposobów na naturalne sprzątanie domu

Wiele produktów do czyszczenia, detergentów i innych kuchennych akcesoriów wyrządza więcej szkody niż przynosi korzyści. Zupełne pozbycie się środków chemicznych z domu jest niemożliwe, ale ich ilość można ograniczyć. Wybraliśmy kilka wspaniałych sposobów na posprzątanie domu przy użyciu produktów, które zwykle mamy w kuchni.

Płytki łazienkowePotrzebne składniki: - ¼ szklanki wody utlenionej, - 1 łyżka mydła w płynie, ½ szklanki wody. Sposób przyrządzenia: Mieszamy wszystkie składniki. Aby zmyć brud powierzchniowy, zanurzamy gąbkę w płynie i przecieramy płytki. Następnie spłukujemy je wodą. W przypadku, gdy płytki są mocno zabrudzone, przemywamy je płynem i pozostawiamy na 10 minut. W tym czasie brud się rozpuści i łatwiej będzie go zmyć. Powtarzamy tę czynność, a na koniec spłukujemy wodą. Jeśli chcemy, by nasza łazienka pozostała czysta na dłużej, warto wypróbować następujący sposób: mieszamy wodę z octem w proporcji 1:1, przelewamy do butelki ze spryskiwaczem i spryskujemy uzyskaną mieszanką podłogę dwa razy w tygodniu.

Kuchenka gazowa

Potrzebne składniki:

- Patyczki do uszu,

- Stara szczoteczka do zębów,

- Kilka kropli olejku anyżowego.

Sposób wykonania:

Zanurz patyczek do uszu w olejku anyżowym i pocieraj nim tłuste plamy. Do czyszczenia z tłuszczu większych powierzchni używamy szczoteczki do zębów lub zwykłej gąbki. Pamiętajmy przy tym zawsze o założeniu rękawiczek dla ochrony skóry.

Filtry do okapów

Potrzebne składniki:

- ½ szklanki sody oczyszczonej,

- ½ szklanka amoniaku

Sposób przyrządzenia:

Gotujemy wodę w dużym garnku. Powoli wsypujemy do niego łyżką sodę oczyszczoną. Wkładamy filtry do gotującej się wody i pozostawiamy w nim na kilka minut. Tłuszcz i brud od razu się rozpuszczają. Jeśli filtry są bardzo brudne, powtarzamy czynność z nową mieszanką wody i sody. Jeśli tłuszcz nadal nie chce zejść, wkładamy filtry do gorącej wody z dodatkiem amoniaku (1/2 szklanki amoniaku na 3,5 l wody). Koniecznie należy przy tym otworzyć okna i założyć maseczkę ochronną.

Materac

Potrzebne składniki:

- 235 ml 3% wody utlenionej,

- 3 łyżki sody oczyszczonej,

- Kilka kropli mydła w płynie.

Sposób przyrządzenia:

Mieszankę należy przygotować tuż przed umyciem materaca - będzie wówczas bardziej skuteczna. Mieszamy sodę oczyszczoną i wodę utlenioną w butelce ze spryskiwaczem. Kiedy soda się rozpuści, wlewamy do roztworu mydło w płynie. Wstrząsamy butelką , spryskujemy brudne plamy i pozostawiamy płyn na 5 – 10 minut. Jeśli chcemy, by materac szybciej wysechł, przystawiamy do niego wentylator skierowany w wyczyszczone miejsce. Resztki sody oczyszczonej zbieramy odkurzaczem.

Piekarnik

Potrzebne składniki:

- Amoniak

Sposób użycia:

Niewielką ilość amoniaku wlewamy do małej miseczki, a następnie wstawiamy ją do (wyłączonego) piekarnika na noc. Rano myjemy piekarnik - tłuszcz będzie można usunąć z łatwością. Po zastosowaniu amoniaku trzeba będzie dobrze wywietrzyć kuchnię, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, który jest jedynym mankamentem tej metody.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama