Reklama

10 domowych zastosowań wody utlenionej

Nadtlenek wodoru, czyli potocznie mówiąc woda utleniona na zaskakująco wiele zastosowań w domu. Jest nie tylko środkiem oczyszczającym i odkażającym rany, ale również nadaje się do czyszczenia kuchni, łazienek i usuwania plam. Oprócz właściwości antyseptycznych, działa wybielająco i ma szereg innych ciekawych zastosowań. Oto niektóre z najciekawszych sposobów użycia wody utlenionej.

Reklama

Uniwersalny spray czyszczący

Jeżeli szukasz jednego sposobu do posprzątania różnych powierzchni, to mamy dla ciebie ciekawą propozycję z wykorzystaniem wody utlenionej i octu.Cały sekret polega na przygotowaniu dwóch oddzielnych mieszanin w butelkach z rozpylaczem i użycie ich jedna po drugiej.

W pierwszej z nich wymieszaj 1 i ½ szklanki octu, 5 kropli olejku z drzewa herbacianego, 5 kropli olejku goździkowego. W drugiej butelce z ciemnego szkła umieść wodę utlenioną. Nie należy jednak bezpośrednio mieszać wody utlenionej i octu. Spryskaj czyszczoną powierzchnię najpierw jedną, a następnie drugą cieszą, a po chwili przetrzyj wilgotną szmatką i gotowe.

Preparat na piękne pachy

Szczególnie latem, piękne i zadbane pachy są pożądane przez wszystkich. Aby zapewnić sobie zdrowy wygląd skóry, wykonaj własnoręczny peeling z wodą utlenioną. Połącz ze sobą sok z ½ cytryny, ⅛ szklanki wody utlenionej i ¼ szklanki sody oczyszczonej.

Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj w słoiku z zakrętką i stosuj na umytą i osuszoną skórę pach i ramion. Wcieraj przez chwilę wykonując masaż, a następnie spłucz kosmetyk i gotowe.

Rozjaśnij paznokcie

Jeżeli twoje paznokcie są żółte i przebarwione, wykonaj pastę wybielającą do paznokci. Wymieszaj ze sobą sodę oczyszczoną i wodę utlenioną tworząc gęstą pastę. Nanieś ją na paznokcie i dokładnie wcieraj przez kilka minut. Następnie spłucz i gotowe.

Wyczyść domowy nawilżacz powietrza

Nawilżacze powietrza stanowią idealne środowisko dla bakterii i grzybów. Wilgoć i ciepło pozwalają im się rozwijać niemal bez przeszkód. Dlatego ważne jest ich regularne oczyszczanie. Aby to zrobić, wymieszaj szklankę wody utlenionej i zwykłej, przegotowanej wody.

Usuń plamy z dywanu

Weź miękką szmatkę, zwilż ją wodą utlenioną i przykładaj delikatnie do plany. Po chwili zniknie bez śladu. Uważaj jednak, aby nie pocierać plamy zbyt mocno, ponieważ może to jedynie wetrzeć plamę głębiej w tkaninę.

Domowa pasta wybielająca do zębów

Szukasz naturalnego sposobu na wybielenie zębów? Zrób swoją pastę, która pomoże pozbyć się przebarwień. Weź 4 łyżki sody oczyszczonej, 2 łyżki olejku kokosowego, 2 łyżki wody utlenionej, 10 kropli olejku cynamonowego, 10 kropli olejku goździkowego i kilka kropli stewi. Dokładnie wymieszaj pastę i przenieś ją do szczelnie zamykanego pojemnika. Używaj jak zwykłej pasty do zębów.

Naturalny wybielacz

Już na zawsze możesz odłożyć chemiczne wybielacze. W ich miejsce użyj wody utlenionej z odrobiną soku z cytryny. Zadziała równie dobrze jak chemiczne środki, a jest to w pełni naturalny i bezpieczny sposób na wybielanie.

Wyczyść swoje pędzle do makijażu

Pędzle do makijażu powinny być regularnie czyszczone i odkażane. W przeciwnym wypadku mogą stać się siedliskiem bakterii. Aby temu zaradzić, mocz pędzle w ciepłej wodzie z szarym mydłem, dokładnie wyczyść i wypłucz, a następnie zamocz na kilka minut w mieszance wody i wody utlenionej, w stosunku 1:1.

Wyczyść deskę do krojenia

Deski do krojenia są pełne bakterii. Nawet, jeżeli dokładnie myjesz je po każdym użyciu. Niebezpieczni lokatorzy wnikają głęboko, do szczelin powstałych podczas krojenia. Tam bezpiecznie przeczekają mycie w zmywarce, czy ręczne mycie gąbką i płynem do mycia naczyń. Aby pozbyć się niechcianych lokatorów z desek do krojenia, użyj wody utlenionej. Polej nią narzędzie i pozostaw na kilkanaście minut. Po tym czasie opłucz deskę i gotowe. Bakterie znikną z nawet najgłębszej szczeliny.

Wyczyść toaletę

Czyszczenie toalety nie jest łatwym zadaniem. Aby pozbyć się kamienia, bakterii i zanieczyszczeń, często trzeba użyć kilku środków chemicznych po kolei. Można również zastąpić je opakowaniem wody utlenionej. Polej nią muszlę, a następnie pozostaw na pół godziny, aby nadtlenek wodoru miał szansę zadziałać. Dzięki temu, bakterie znikną bez śladu, a kamień pokrywający brzegi toalety łatwo da się usunąć, pocierając szczotką.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama