Reklama

Prostujemy się! Ćwiczenia na prawidłową postawę

Wady postawy to najczęściej skutek nieprawidłowych nawyków związanych m.in. ze sposobem siedzenia. Tak popularne garbienie się, czyli wada postawy nazywana „okrągłymi plecami”, to chyba najbardziej powszechny problem, z którym spotykają się rehabilitanci. Poważne zwyrodnienia trudno rehabilitować, ale regularne ćwiczenia pomogą skorygować wady postawy. Poniżej prezentujemy kilka z nich. Przed każdym ćwiczeniem należy wykonać krótką rozgrzewkę, np. 10-minutowy jogging. Zestaw kilku prostych ćwiczeń ma na celu skorygowanie zgarbionych ramion oraz wzmocnienie mięśni brzucha. Zaleca się wykonywanie ich 2-3 razy w tygodniu.

Ćwiczenie nr 1

Połóż się na brzuchu na płaskiej powierzchni.

Podnieś górną część ciała, opierając się na ramionach, tak wysoko, jak to możliwe.

Postaraj się ściągnąć łopatki i pozostać w tej pozycji przez 3 sekundy.

Rozluźnij łopatki, wróć do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenie powtórz 20 razy.

Ćwiczenie nr 2

Połóż się na plecach i unieś wyprostowane nogi ku górze. Odcinek krzyżowy kręgosłupa powinien spoczywać nieruchomo na macie.

Powoli opuszczaj nogi, by znalazły się jak najbliżej podłoża, ale by go nie dotykały.

Wytrzymaj w tej pozycji 3 sekundy, po czym znowu unieś nogi.

Ćwiczenie powtórz 10-15 razy.

Ćwiczenie nr 3

Na koniec umieść piłkę stabilizacyjną między nogami, ściśnij ją tak mocno, jak potrafisz i wytrzymaj 5 sekund. Powtórz 10-15 razy.

Oprócz regularnych ćwiczeń należy pamiętać o prostowaniu pleców, zwłaszcza kiedy pracujemy przy komputerze. Mięśnie brzucha i biodra zawsze powinny znajdować się w naturalnej pozycji, napięte i lekko wysunięte do przodu, a ramiona i kark – do tyłu. Prawidłowa postawa pozwoli uniknąć nieprzyjemnych problemów i bólu w przyszłości.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama