Reklama

Jak dbać o odzież sportową?

Osoby ćwiczące już od dłuższego czasu, doskonale wiedzą, że sportowe, dopasowane do dyscypliny ubrania to podstawa dobrego treningu. Warto zatem poprawnie je pielęgnować i prać w odpowiednich warunkach, by zachowały swój idealny stan na dłużej. Jak to zrobić? Przedstawiamy kilka wskazówek!

Pielęgnacja odzieży treningowej - podstawowe zasady

Twoje ubrania do ćwiczeń będą służyły Ci przez bardzo długi czas, jeśli zastosujesz się do kilku podstawowych zasad ich pielęgnacji. Pamiętaj jednak, że najważniejsze informacje dotyczące prania czy prasowania odzieży umieszczone są na metce i powinien to być Twój główny wyznacznik w tym temacie. Jeśli jednak należysz do grupy osób, która już dawno pozbyła się metki lub etykiety informacyjnej, poznaj kluczowe kwestie pielęgnacji odzieży sportowej.

Pranie - ogólne zasady

Po pierwsze, temperatura prania nie powinna przekraczać 40 stopni. Jest to maksymalna wartość, by Twoje ubrania nie uległy zniszczeniu oraz zniekształceniu. Po drugie, staraj się używać tylko delikatnych detergentów, ustawiać pranie na łagodny program i koniecznie średnie wirowanie. Trenujesz regularnie? Dobrym rozwiązaniem będzie zakup specjalnego środka do prania ubrań sportowych i wrzucanie ich do pralki po każdym treningu. Nie należy używać kapsułek, które ze względu na swój skład mogą uszkodzić materiał, podobnie płyny zmiękczające.

Reklama

O tym musisz pamiętać podczas prania!

Niezależnie od tego, czy wrzucasz do pralki softshell, koszulkę czy legginsy treningowe, stanowczo unikaj dodawania wybielacza. Tak, jak wspomnieliśmy w poprzednim punkcie - najlepszą gwarancję ochrony sportowej odzieży może dać Ci właściwy środek do prania. Wszystkie ubrania po treningu pierz razem, tylko z podobnymi kolorami i zawsze na lewej stronie.

Jak suszyć tego rodzaju ubrania?

Pielęgnacja to również odpowiednie suszenie, dlatego ważne, by sportowe ubrania wieszać na suszarce, a kurtki rozkładać na płasko. Nigdy nie susz tego typu ubrań w suszarce bębnowej, a także unikaj ich prasowania.

Najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji odzieży sportowej

Każdy z nas z pewnością zna sytuację, gdy staramy się jak najlepiej dbać o przedmioty i ubrania, ale daje to zupełnie odwrotny efekty, dlatego sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów. Nieuważność i brak zapoznania się z zaleceniami producenta może doprowadzić do szybkiego uszkodzenia ubrań. Kolejną kwestią jest brak impregnacji, np. kurtek, jeśli jest to wymagane i zaznaczone w opisie produktu. Mimo tego, że na siłownię zabierasz nie tylko biustonosz i legginsy fitness, ale również buty i torbę, ostatnia wymieniona pozycja nie nadaje się do prania w pralce. W przypadku dużych plam warto rozważyć czyszczenie za pomocą szczoteczki, ciepłej wody oraz delikatnego płynu.

Twój ulubiony top, legginsy sportowe, buty lub torba będą w idealnym stanie, jeśli porządnie o nie zadbasz. Stosuj się więc do zasad pielęgnacji umieszczonych na metkach albo przestrzegaj wymienionych powyżej praktyk.

materiały promocyjne
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama