Reklama

Co jeść bezpośrednio po treningu?

Posiłek po treningu powinien zapewnić nam dużo więcej, niż tylko zastrzyk energii. Jedzenie jest przecież "paliwem" dla naszych mięśni i ma ogromny wpływ na ich rozwój. Podczas treningu nasze ciała zużywają dużo energii i glikogenu, których zapasy przechowywane są właśnie w mięśniach. Ich poziom zaczyna jednak obniżać się już kilka godzin po treningu. Jeśli chcemy zoptymalizować ilość pochłanianej energii, musimy spożyć posiłek w ciągu godziny od zakończenia ćwiczeń. Duża ilość syntezowanego białka przyczyni się do zwiększenia masy naszych mięśni. Właśnie z tego powodu idealne będą dla nas pokarmy o wysokiej zawartości białka oraz węglowodanów prostych. Na szczęście istnieje mnóstwo produktów, które pasują do tego opisu. Oto kilka najlepszych przedstawicieli tej listy.

Reklama

Owoce

Owoce po brzegi wypełnione są zdrowymi węglowodanami. Najlepszym dla nas wyborem będą jagody, ananas oraz kiwi, ponieważ posiadają one również właściwości, które stymulują wzrost i rozwój mięśni. Jagody pełne są mikroelementów, które pomagają zwalczyć bóle mięśni, natomiast kiwi posiada liczne aminokwasy. W procesie odzyskiwania siły po treningu pomocny jest również ananas, ponieważ pomaga on łagodzić stany zapalne.

Płatki owsiane lub śniadaniowe

Płatki owsiane i śniadaniowe są doskonałą przekąską po treningu. Mogą być one łatwo dostosowane do dietetycznych potrzeb każdego człowieka. Wybierając płatki śniadaniowe upewnij się, że zawierają wysokie ilości białka i węglowodanów. Jeśli chcesz dodatkowo zwiększyć ilość białka możesz wzbogacić je odrobiną jogurtu greckiego. Natomiast podczas przygotowywania płatków owsianych pamiętaj, aby dodać do nich kilka miarek białka w proszku. Dzięki niemu wszystkie aminokwasy trafią prosto do mięśni, znacząco wspomagając ich wzrost. Możesz również wzbogacić posiłek kilkoma jagodami lub migdałami, które zmaksymalizują dobroczynny efekt spożycia białka.

Jajecznica

Jaja to kolejny wspaniały posiłek po treningu. Zawierają one w sobie pokaźne ilości białka, witamin oraz składników mineralnych. Wielu kulturystów spożywa tylko białka jajek. Ich żółtka zawierają jednak zdrowe tłuszcze omega-3, których nie powinno się lekkomyślnie odrzucać. Zawsze warto przygotować obfity posiłek, składający się z jajek i warzyw, takich jak cebula, szpinak lub papryka. Pozwoli to zwiększyć ilość składników odżywczych w diecie i dodatkowo wspomoże wzrost naszych mięśni. Dodatkowe białko można również uzyskać z chudego mięsa.

Kanapka typu "Wrap"

Taka kanapka to naprawdę znakomita przekąska po treningu. Zawiera ona wiele produktów, które wypełnione są składnikami odżywczymi. Pełnoziarnisty wrap (np. tortilla) sam w sobie dostarcza nam sporo węglowodanów. Dodanie do niego kurczaka lub indyka dostarczy nam natomiast odpowiednią dawkę białka. Do całości można oczywiście dodać również trochę warzyw, grzybów lub szpinaku.

Kurczak i słodkie ziemniaki

Ludzie, którzy ćwiczą bezpośrednio przed obiadem, potrzebują naprawdę obfitego posiłku. Kurczak i słodkie ziemniaki to smakowity duet, który dostarcza organizmowi potężną dawkę protein i węglowodanów. Kurczak jest również doskonałym źródłem białka, a słodkie ziemniaki spowalniają proces trawienia. Powoduje to, że energia pozostaje w mięśniach na dłużej.

Wspomniane powyżej pokarmy idealnie nadają się jako posiłki po treningu dla kulturystów. Łączą one produkty bogate w białka oraz zawierające spore ilości węglowodanów. Czy próbowaliście już podobnej diety? Dajcie znać, jakie są wasze ulubione potrawy po treningu?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama