Reklama

Kiedy nie brać ślubu?

Tak jak istnieją oznaki, że jesteś gotowy do małżeństwa, są też oznaki, że nie powinieneś, przynajmniej na razie, się na to decydować. Zaskakująco duża liczba ludzi, patrząc na początki swoich małżeństw stwierdza, że nie byli gotowi, co niestety w niektórych przypadkach zakończyło się rozwodem. Zastanów się nad tym, co motywuje cię do wzięcia ślubu, by nie popełnić błędu. Jeśli któryś z poniższych opisów tyczy się ciebie, być może dobrze byłoby się jeszcze zastanowić nad tym krokiem.

Chcesz uciec z nieszczęśliwego domu

Aby wyprowadzić się z domu nie trzeba od razu brać ślubu. Rozważ wynajęcie pokoju lub mieszkania wraz ze swoją sympatią. Jeśli natomiast czeka cię wybór uczelni, zdecyduj się na taką, która znajduje się w innym mieście. Pamiętaj też, że im gorsza sytuacja w domu, tym więcej pracy będziesz potrzebować by nie popełnić błędów twoich rodziców.

Jesteś zbyt młody lub niedojrzały

Ciesz się młodością, a o małżeństwie pomyśl, gdy będziesz bardziej dojrzały. Na wzięcie ślubu jeszcze przyjdzie czas. Jesteś naprawdę pewien, że osoba, z którą jesteś to ta jedyna? Waszej miłości nie powinno w takim razie zaszkodzić poczekanie do ślubu dwa czy trzy lata, aż oboje naprawdę dojrzejecie do tej decyzji. A może się też okazać, że za rok czy dwa oboje zmienicie zdanie. Jesteście w końcu bardzo młodzi.

Brakuje Ci doświadczenia w randkowaniu

Zamiast chwytać się za pierwszego kandydata, z którym udało się umówić na romantyczną kolację, być może lepiej będzie poumawiać się z różnymi ludźmi. Dzięki temu zdobędziesz cenne doświadczenie. Pomoże ci to dowiedzieć się czego potrzebujesz w związku, by znaleźć odpowiedniego partnera. Nie ma co podejmować pochopnych decyzji!

Właśnie skończyłeś studia

Dorosłe życie przed tobą, ale nie jesteś jeszcze samowystarczalny i niezależny, nigdy nie mieszkałeś sam i nie masz stałej pracy lub środków do życia. Boisz się być sam, lub może twój partner ma w planach jakiś dłuższy wyjazd? Zdecyduj się na zaawansowany kurs z twojej dziedziny, zacznij kształtować swoją ścieżkę kariery tak, byś mógł utrzymać swoją przyszłą rodzinę. Zacznij mieszkać sam i naucz się jak płacić rachunki, oszczędzać i być niezależnym finansowo. Odkryj jak być samemu i nie czuć się samotnym.

Chcesz, by inni ci zazdrościli

Piękna biała suknia lub garnitur wprost od krawcowej i cudownie udekorowany tort… No i oczywiście błyszcząca obrączka na palcu, z którą nie będziesz się rozstawać. Chcesz, by tego wszystkiego zazdrościli ci inni ludzie? Zamiast decydować się na tak poważny krok, zacznij Czytać książki lub idź do psychologa, by stać się bardziej dojrzałym emocjonalnie. Nie powinieneś się żenić jeśli wciąż nie jesteś dojrzały i nie wiesz jak sobie radzić z trudnościami dorosłego życia. Naucz się rozmawiać i być asertywnym, by wiedzieć jak rozwiązywać problemy ugodowo zamiast manipulować ludźmi. To bardzo ważne.

Chcesz podnieść poczucie własnej wartości

Istnieją inne, prostsze sposoby by poprawić samopoczucie, zacznij myśleć o sobie pozytywnie, może nawet zapisz się do psychologa na terapię poznawczo-behawioralną. Nie bierz ślubu, jeśli nie czujesz się pewnie i dobrze ze samym sobą. Upewnij się, że twój partner jest odpowiednią osobą, a nie kimś, kto ma jedynie wypełnić pustkę w twoim życiu.

Wszyscy inni to robią

Podobnie jak wyżej, musisz dojrzeć emocjonalnie, jeśli to jest dla Ciebie motywator do wzięcia ślubu. Ze małżeństwa zawartego z takiego powodu nie wyniknie najprawdopodobniej nic dobrego. Kiedy tylko ucichną weselne dzwony, nadejdzie się proza życia i najprawdopodobniej zaczniesz żałować swojej decyzji.

Jesteś w ciąży

Nie powinnaś zakładać, że twój chłopak będzie zawsze przy tobie i dziecku jeśli zdecydujesz się je zatrzymać. Zdecyduj się na wizytę u psychologa który podejdzie do sprawy bezstronnie i pomoże rozważyć wszystkie dostępne opcje zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję.

Twój związek jest nudny, lecz starzejesz się i martwisz się, że nikogo już nie znajdziesz

Porozmawiaj o swoim związku z psychologiem, by dowiedzieć się, jak bardzo ty i twój partner do siebie pasujecie. Nie decyduj się na ślub, jeśli nie jesteś pewny/a że uda wam się zbudować szczęśliwe małżeństwo. Jeśli nie pasujecie do siebie, zastanów się nad serwisem randkowym by znaleźć lepszego partnera.

Nie znacie się wystarczająco dobrze Spotykacie się ze sobą już jakiś czas, jednak widujecie się tylko weekendami. Może się okazać, że pomimo stażu związku nie znacie się na tyle, by decydować się na spędzenie ze sobą reszty życia. Jeśli twój partner nie ma dla ciebie czasu bo jest zbyt zajęty innymi sprawami, porozmawiaj z nim o tym jak i o wspólnej przyszłości, by znaleźć jakieś rozwiązanie problemu. Dopiero się poznaliście Dajcie sobie czas, by się lepiej poznać. Jeśli to związek na odległość i rozmawiacie głównie przez maile, listy czy telefon, a spotkania są rzadkością, nie decydujcie się na ślub dopóki nie będziecie wiedzieć o sobie więcej.

Któreś z was jest świeżo po rozstaniu, rozwodzie, czy owdowieniu

Ciesz się związkiem takim jakim jest obecnie. Już ty wiesz najlepiej, że wzięcie ślubu nie jest gwarancją życia długo i szczęśliwie jak w bajce. Obecny związek może równie dobrze się rozpaść tak szybko jak się zaczął gdy partner stwierdzi, że to dla niego/niej za wcześnie. Dajcie sobie czas.

Jedno z was lub oboje cierpicie na zaburzenia natury psychologicznej

Szukajcie porady u psychologa by rozwiązać problemy. Jeśli to twój partner cierpi na jakiś uraz, zaproś go na terapie dla par i kierujcie się osądem psychologa by dowiedzieć się czy macie szansę stać się czymś więcej. Jeśli partner jest od czegoś uzależniony i nie chce tego rzucić, psycholog pomoże Ci skończyć związek.

Jedno z was lub oboje jesteście skłonni do przemocy fizycznej, przemocy wobec dzieci lub wykorzystywania seksualnego

Ten związek praktycznie nie ma przyszłości. Jeśli to ty jesteś agresorem, powinieneś udać się do psychologa i pilnie nad tym pracować. Jako ofiara, również powinieneś szukać pomocy specjalisty, np. znaleźć lokalny ośrodek dla ofiar przemocy i poddaj się terapii by wyleczyć w sobie pociąg do ludzi ze skłonnościami sadystycznymi.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama