Ile dać do koperty na wesele w 2023 roku?
Kwota, jaką należy dać do koperty na wesele, potrafi spędzić sen z powiek. Nie każdego bowiem stać na to, aby sprostać oczekiwaniom współczesnych trendów. Wszystko uzależnione jest od stopnia pokrewieństwa z nowożeńcami i tego, jak bardzo są dla nas bliscy. Ile dać do koperty na ślub? Czy można dać mniej niż inni? Poniżej wyjaśniamy.
Młodej parze przede wszystkim zależy na obecności najbliższych osób. Zapraszając gości na wesele, z pewnością zdają sobie sprawę z tego, że nie każdego będzie stać na drogi upominek czy bogatą kopertę. Nie jest to jednak powód, dla którego warto rezygnować z obecności na uroczystości. Możesz również udać się do samego kościoła, a odpuścić zabawę weselną. Młodzi na pewno to docenią i zrozumieją twoją obecną sytuację finansową. Jeśli jednak chcesz wziąć udział w drugiej części wielkiego dnia, to nie rezygnuj z tego.
W dużej mierze wartość koperty uzależniona jest od stopnia pokrewieństwa i znajomości z młodą parą. Przyjmuje się, że nowożeńcom powinna się zwrócić kwota za tzw. "talerzyk": to około 250 złotych od osoby i 500 złotych od pary. Są to oczywiście sumy umowne, którymi nie należy się całkowicie sugerować. Świadkowie zazwyczaj dają około 500 złotych od osoby, a rodzice czy chrzestni nawet tysiąc.
Pod uwagę brane są też inne czynniki, np. te związane z organizacją wesela. Wiadomo, że ceny z roku na rok rosną, a kwota za ugoszczenie bliskich nie maleje. Niektórzy robią przyjęcie w domu weselnym, a inni wolą ten dzień spędzić w mniejszym gronie. Rozpiętość cen jest spora, a czynników które na to wpływają, wiele.
Polecamy: Jaki prezent wybrać na komunię?
Świetną alternatywną dla pieniędzy w kopercie jest upominek. Często w zaproszeniu nowożeńcy wspominają o tym, co chcieliby dostać. Nie zawsze są to drogie rzeczy, a np. książki, którymi uzupełnią domową biblioteczkę lub zbiórka żywności na schronisko dla zwierząt. Jeśli natomiast takiej informacji nie ma, możesz pomyśleć nad czymś praktycznym: sprawdzi się pościel, ręczniki oraz inne wyposażenie domu.
Coraz większą popularnością cieszą się prezenty zrobione własnoręcznie: ślubny box z weselnymi drobiazgami w środku, czy przystrojona butelka z kuponami totolotka w środku. Pomysłów można mnożyć bez końca. Upominek typu DIY jest prosto od serca, a ponadto nie wymaga większych nakładów finansowych.
Zobacz też:
Komunia na kredyt. Co czwarty rodzic wyprawi przyjęcie za pożyczone pieniądze