Reklama

Współżycie po pięćdziesiątce - co zrobić, żeby było satysfakcjonujące?

Podczas perimenopauzy (to okres kilku lat przed ustaniem miesiączkowania) drastycznie spada poziom estrogenów – hormonów, które odpowiadają między innymi za właściwe nawilżenie pochwy. Pokrywający jej wnętrze nabłonek staje się coraz cieńszy, mniej elastyczny, a bardziej podatny na urazy i zakażenia, zwłaszcza że wzrasta też pH, bo brakuje glukozy potrzebnej bakteriom kwasu mlekowego. Sama pochwa staje się krótsza i węższa. Dodatkowo zmniejsza się napięcie tkanek krocza, co może prowadzić do wysiłkowego nietrzymania moczu, a w skrajnych przypadkach do wypadania pochwy. Dochodzi też do scienczenia warg sromowych. Zmiany hormonalne prowadzą przy tym do zmniejszenia wrażliwości stref erogennych (brodawki sutkowe, okolice krocza) na bodźce. Wszystko to może prowadzić do spadku ochoty na seks, a nawet do obawy przed zbliżeniem. Co zatem robić, żeby czerpać satysfakcję ze współżycia nawet po menopauzie?

Jak możemy sobie pomóc?

Zdaniem wielu specjalistów najlepszym sposobem na satysfakcjonujące zbliżenia jest utrzymanie aktywności seksualnej. Pobudzenie zwiększa przepływ krwi przez tkanki miednicy, a poprawa ukrwienia sprzyja zachowaniu ich elastyczności. Wydzielane w trakcie zbliżenia endorfiny („hormony szczęścia”) mają zaś świetne działanie przeciwbólowe i poprawiają nastrój.

Dlatego – nawet jeśli odczuwamy dolegliwości – zamiast rezygnować ze współżycia, warto wybrać takie jego formy, które sprawiają największą przyjemność, a jednocześnie nie obciążają na przykład stawów czy kręgosłupa. Jeśli mamy obawy związane z suchością pochwy, przed zbliżeniem warto zastosować tak zwane lubrykanty – środki miejscowo nawilżające.

Codzienna dieta powinna być bogata w witaminy. Nie zaszkodzi też poszukać potraw bogatych w L-argininę (soja, orzechy, nasiona sezamu, żelatyna, szpinak, owoce morza, indyk), wapń, żelazo i cynk. Ponadto można wspomóc się żeń-szeniem, czy miłorzębem.

A co oferuje medycyna?

Jeśli głównym problemem jest niewystarczające nawilżenie pochwy, lekarz może przepisać preparaty dopochwowe, które dostarczają estrogen bezpośrednio do komórek jej nabłonka, odbudowując jego strukturę, zwiększając grubość i elastyczność. Dla wielu kobiet ma to jeszcze i tę zaletę, że przy podawaniu miejscowym skuteczne są o wiele niższe dawki estrogenu, niż przy tradycyjnej hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), polegającej na uzupełnianiu „brakujących” hormonów tabletkami. Nie dochodzi zatem do podwyższenia ryzyka na przykład raka piersi.

Z kolei plastry lub kremy z testosteronem nie tylko zwiększają libido i łagodzą uderzenia gorąca czy suchość pochwy, ale także zwiększają energię do działania i chronią przed osteoporozą.

Uwaga na leki!

Ochotę na seks i satysfakcję z jego uprawiania mogą zmniejszyć leki na nadciśnienie, depresję, czy wrzody. Doustne preparaty na alergie i przeziębienie wysuszają nie tylko śluzówki nosa ale i... pochwy.

Przyjmowane z przyczyn endokrynologicznych leki mogą dodatkowo obniżać poziom estrogenów, co zmniejsza przepływ krwi przez tkanki okolicy krocza i ich nawilżenie. Podobne działanie ma palenie tytoniu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama