Reklama

Sekret udanego związku. Nigdy nie pomijaj tego kroku

Czynnikami decydującymi o trwałości i jakości związku jest bliskość i czułość pomiędzy partnerami. Ważne jest połączenie emocjonalne, przyjaźń, ale także udane życie intymne. W listopadzie przypada Międzynarodowy Dzień Gry Wstępnej, o której warto pamiętać nie tylko dziś wieczorem.

Polacy uprawiają seks coraz krócej i rzadziej

Seksuolog prof. Zbigniew Izdebski od lat prowadzi badania nad seksualnością Polaków. Z jego obserwacji wynika, że nasze życie seksualne jest o wiele uboższe niż naszych rodziców. Aktywność seksualna Polaków w 2020 r. zmniejszyła się o 10% w stosunku to 1997 r. Winne temu są przede wszystkim stres i zmęczenie. Wysokie aspiracji i chęć sukcesu sprawia, że pracujemy dużo i długo, na czym często cierpią kontakty z najbliższymi. Skraca się także czas, który poświęcamy łóżkowym przyjemnością: w 2001 r. przeciętna polska para poświęcała im 18 minut, w 2017 r. stosunek trwał mniej niż kwadrans - 14 minut, coraz mniej czasu poświęcamy też na grę wstępną.

Reklama

Dlaczego gra wstępna jest taka ważna?

Gra wstępna to pieszczoty ciała, które wprowadzają mózg i organizm w stan pobudzenia. Dzięki niej poprawia się ukrwienie ciała, nawilżenie narządów płciowych — szczególnie u kobiet, a w efekcie stosunek i osiągnięcie orgazmu są o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze. Wiele mówi się o tym, że gra wstępna jest ważna dla kobiet, ale również wielu mężczyzn podkreśla, że czerpią z niej przyjemność. 

Jak zacząć grę wstępną?

Seksuolodzy podkreślają, że udana gra wstępna to nie tylko umiejętne pieszczoty ciała i stref erogennych. To poczucie bliskości, czułość, dotyk i... odpowiednie nastawienia. Myśl o tym, co może wydarzyć się wieczorem, oczekiwanie na przyjemność — to także element gry wstępnej. Jak zacząć grę wstępną? W czasie dnia można wysyłać do siebie wiadomości, które mogą, ale nie muszą mieć erotycznego podtekstu. Ważniejsze jest tutaj poczucie wzajemnego zainteresowania sprawami drugiej osoby. Istotną rolę pełni też “przypadkowy" dotyk, przytulanie się i inne objawy czułości. Wszystkie tego typu czynności sprawiają, że wieczorem łatwiej jest rozpalić zmysły i mózg. Dlatego seksuolodzy często podkreślają, że gra wstępna zaczyna się po śniadaniu. Dużo trudniej jest rozpocząć grę wstępną i osiągnąć zadowolenie jeśli para przez cały dzień nie ma ze sobą kontaktu i poczucia bliskości. 

Jak zacząć grę wstępną, gdy leżymy już w łóżku? Najprościej — przytulając się, wodząc leniwie po ciele partnera czy partnerki, całując. Banalne? A jednak wiele par pomija te aspekty. 

Jak długo powinna trwać gra wstępna?

Jak długo powinna trwać gra wstępna? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jest to kwestia indywidualna każdej pary — jedna potrzebują jedynie kilku minut, inne prowadzą miłosne zaloty kilkanaście minut, a nawet godzinę! Seks nie bez powodu nazywany jest sztuką miłości — nie obowiązują tutaj sztywne ramy i zasady. Warto eksperymentować, uczyć się nawzajem siebie i wymyślać nowe rozwiązania.

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama