Intymność seniorów. Fakty i mity na temat dojrzałego życia erotycznego

Myślenie o bujnym życiu erotycznym seniorów często wywołuje w nas zawstydzenie, zażenowanie oraz lekkie rozbawienie. Ma to związek z głęboko zakorzenionym przekonaniem, że stosunki seksualne ustają wraz z przekroczeniem pewnej magicznej granicy wieku. Przeprowadzone analizy pokazują, że seks po 60. jest świetnym dopełnieniem nie tylko samego związku, ale także intymności. Sprawdź, co jest faktem, a co mitem w odniesieniu do seksu w starszym wieku.

  • Seks w starszym wieku wpływa na wzmocnienie poczucia bliskości, wzajemnego zrozumienia oraz akceptacji.
  • Regularne życie erotyczne ma ogromne znaczenie dla seniorów. Aktywność seksualna pozwala im na dłużej zachować potencję.
  • Stosunek płciowy u dojrzałych mężczyzn jest uznawany za naturalną formę profilaktyki nowotworów jąder oraz prostaty.

Jak polepszyć życie seksualne?

Kluczem do zachowania sprawności seksualnej po 60. roku życia jest skupienie się na zdrowiu. Jak się do tego zabrać? Zacznijmy od przyjrzenia się diecie oraz stylowi życia. Jeśli prowadzimy siedzący tryb, postarajmy się wpisać codziennego harmonogramu przynajmniej 30 minut aktywności fizycznych. Wystarczy energiczny spacer, by szybko zauważyć pierwsze zmiany w organizmie.

Reklama

Poświęćmy czas na opracowanie dobrze zbilansowanego jadłospisu. Dietetycy doradzają, by składał się przede wszystkim z warzyw, owoców, chudego mięsa oraz ryb. Na udane życie erotyczne wpłynie także wyeliminowanie tłustych i smażonych potraw oraz niezdrowych słodyczy i nadmiernych ilości alkoholu. 

Ogromny wpływ na jakość współżycia ma przede wszystkim aktualny stan zdrowia. Seniorzy powinni regularnie udawać się na badania kontrolne, by wykluczyć poważniejsze problemy. Co ciekawe, nadciśnienie, cukrzyca oraz miażdżyca nie są wcale przeciwwskazaniem do oddawania się miłosnym uniesieniom. Przy tych dolegliwościach warto jednak pozostawać pod stałą opieką lekarza oraz zwrócić uwagę m.in. na dobór odpowiednich pozycji seksualnych. Wokół seksu po 60. narosło wiele legend w opinii publicznej. Sprawdź najpopularniejsze fakty i mity.

Sprawdź: Współżycie po pięćdziesiątce - co zrobić, żeby było satysfakcjonujące?

Seks pozytywnie wpływa na zdrowie - FAKT

Lista korzyści wynikających z regularnego uprawiania seksu jest niezwykle długa, a dodatkowo nie dotyczy tylko młodych ludzi. Aktywne życie erotyczne seniorów wpływa na poprawę odporności oraz krążenia. Wzmacnia system nerwowy i chroni organizm przed ryzykiem zachorowania na nowotwory. Ten rodzaj intymności jest głównym źródłem endorfin, które potrafią przeciwdziałać dolegliwościom bólowym.

Aktywność seksualna dba o prawidłowe funkcjonowanie organów płciowych. Nie bez powodu lekarze zalecają jeden orgazm tygodniowo. Szczytowanie nie pozostaje bez wpływu na wydolność i mięśnie, a dodatkowo chroni układ sercowo-naczyniowy. Osiągnięcie takiego stanu daje seniorom dodatkowy bonus w postaci poczucia młodości i witalności.

Sprawdź: Jak podnieść libido domowymi sposobami

W pewnym wieku czas zrezygnować z seksu - MIT

Takie przeświadczenie jest głęboko zakorzenione w naszej kulturze oraz świadomości. Wynika z tradycjonalizmu oraz dość konserwatywnego wychowania, które nakazuje, by w pewnym wieku hamować popęd seksualny. Osoby starsze kojarzą nam się wyłącznie ze schorowanymi pacjentami, emerytami oraz troskliwymi babciami i dziadkami, którym nie w głowie takie ekscesy.

Okazuje się jednak, że to właśnie seniorzy mogą być najlepszymi kochankami. Choć nieco więcej czasu zajmuje im dojście do orgazmu, nie oznacza to wcale obniżenia jakości seksu. Dłuższy stosunek zapewnia więcej doznań intymnych, a te dają poczucie bliskości. Zbliżenie po 60. roku życia wcale nie musi prowadzić do pełnego stosunku. Zmysłowy masaż oraz wzajemna stymulacja również potrafią zapewnić szczęśliwe zakończenie.

Sprawdź: 10 powodów, dla których seks służy zdrowiu

Kobiece hormony obniżają ochotę na seks - FAKT

Hormony płciowe odpowiadają za poziom naszego zainteresowania zbliżeniem fizycznym. Choć nie pozostają bez wpływu na mężczyzn, najbardziej podatne są na nie kobiety. Tuż po 50. roku życia zaczyna im się dawać we znaki menopauza, która przynosi ze sobą częste uderzenia gorąca, wzmożoną potliwość oraz wyraźnie odczuwalny spadek libido.

Po 60. urodzinach do wcześniejszych objawów zaczyna dochodzić dodatkowo słabsza kondycja fizyczna oraz pogorszenie stanu zdrowia, spowodowane licznymi dolegliwościami. W tym wieku zwiększa się także ilość przyjmowanych leków, które często wpływają negatywnie na pożycie małżeńskie. Do skumulowanych w ten sposób czynników dochodzi także nuda i rutyna wywołana długim stażem związku, która powoduje, że kobiety tracą ochotę na seks.

Sprawdź: Bolesny seks: możliwe przyczyny

Współżycie seniorów prowadzi do śmierci - MIT

Mężczyźni w starszym wieku zaczynają obawiać się aktywności seksualnej. Jest to spowodowane nie tylko problemami z erekcją, ale także licznymi dolegliwościami oraz problemami z sercem. W ich głowach tkwi przeświadczenie, że aktywność seksualna może stanowić za duże obciążenie dla tego organu, a nawet spowodować nagłą i przedwczesną śmierć.

Lekarze dementują te informacje, jednocześnie zaznaczając, że dostosowanie tempa stosunku seksualnego do ogólnej kondycji organizmu nie wpłynie na niego negatywnie. Badania wykazały, że dla serca uprawianie seksu jest porównywalne do wysiłku fizycznego podczas szybszego spaceru. Wielu kardiologów jest również zgodnych co do tego, że po przebytym zawale często wystarczy miesiąc rekonwalescencji, by spokojnie wrócić do dawnej intymności w związku.

Sprawdź: Seks hiszpański: Pozycje i warianty

Stosunek płciowy w walce z bólem i depresją - FAKT

Podczas uprawiania seksu w organizmie wytwarzane są endorfiny, nazywane potocznie hormonami szczęścia. Aktywność seksualna po 60. roku życia daje poczucie silniejszej więzi z partnerem, co podnosi samoocenę oraz pozwala zaakceptować własne ciało. To właśnie te czynniki przeciwdziałają apatii, obniżonemu nastrojowi, a nawet depresji.

Naukowcy w licznych badaniach potwierdzili, że osiągnięcie spełnienia seksualnego działa niczym morfina. Dlaczego tak się dzieje? Orgazm może znacznie podwyższyć naturalny próg bólowy, tym samym neutralizując nieprzyjemną dolegliwość na dłużej. U seniorów łagodzi bóle artretyczne oraz związane ze zmianami reumatologicznymi.

Sprawdź również:

Zniżki dla emerytów po 60. roku życia. Można sporo zaoszczędzić!

Wyssie z ciebie całą chęć do życia. Jak rozpoznać wampira energetycznego?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Intymność | seks | seks seniorów | seksualność seniorów
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama