Reklama

Fakty i mity na temat antykoncepcji

Pigułki antykoncepcyjne nie były w powszechnym użyciu od zawsze. Wieku temu kobiety radziły sobie bez używania jakiejkolwiek antykoncepcji, a idea samej pigułki antykoncepcyjnej jest stosunkowo świeża. Jak wiadomo na temat antykoncepcji krąży wiele plotek, które często okazują się nie prawdą, jednak wiele osób ciągle jest przekonanych, że wie wszystko na ten temat. Oczywiście bardzo trudno jest uświadomić ludzi o tym jakie są konsekwencje nie stosowania antykoncepcji, ponieważ różne metody stosowane przez przeciwników antykoncepcji często zawodzą. Co musisz wiedzieć o antykoncepcji oraz o pigułkach antykoncepcyjnych, aby być pewnym, że nie zawiodą? Oto kilka faktów i mitów na temat antykoncepcji.

Reklama

Metoda przerywana jest skutecznym sposobem, aby uniknąć ciąży

Wiele par jest przekonanych o tym, że metoda przerywana jest najlepszym sposobem, aby zapobiegać niechcianej ciąży. Niestety, ta metoda nie daje gwarancji, że zapobiegniemy ciąży, ponieważ jest szansa, że przed wytryskiem nastąpi wyrzucenie nasienia w trakcie stosunku. Dodatkowo metoda ta, wymaga wiele dyscypliny u partnera, aby zdążył przerwać stosunek. Statystyki pokazują, że metoda ta prowadzi w 25 procentach do niechcianej ciąży, jeśli jest jedyną metodą antykoncepcyjną stosowaną przez parę.

Stosowanie pigułek prowadzi do raka

Bez względu na to, co robisz i jakich metod stosujesz nie jesteś w stanie stwierdzić, czy akurat przyczyną nowotworu będą pigułki antykoncepcyjne. Istnieją jednak badania, które jasno określają, że pigułki antykoncepcyjne mogą wręcz uchronić szyjkę macicy przed zachorowaniem na nowotwór. Oznacza to, że stosowanie pigułek może nie tylko zapobiec niechcianej ciąży ale również pomóc zapobiegać chorobom związanym z narządami płciowymi.

Im dłużej będziesz brać pigułki, tym trudniej w przyszłości będzie ci zajść w ciążę

Jest to mit, który najczęściej możemy usłyszeć od osoby, która nigdy nie miała styczności z pigułkami antykoncepcyjnymi. Wiele kobiet nie wie, że zaraz po odstawieniu pigułek może zajść w ciążę bez żadnego problemu. Nie ma mowy o trwałych zmianach po długim stosowaniu antykoncepcji, ponieważ pigułki są najczęściej dostosowane do twojej gospodarki hormonalnej.

Nie można zajść w ciąże podczas stosowania pigułek

Jest to błędne przekonanie, ponieważ żadna metoda antykoncepcyjna nie daje 100 procentowej gwarancji, że nie zajdziesz w ciążę. Oczywiście szansa na zajście w ciąże podczas regularnego przyjmowania odpowiedniej ilości pigułek jest niewielka, jednak dalej nie ma stu procentowej gwarancji. Dla par, które chcą uniknąć nie planowanej ciąży, odpowiednim rozwiązaniem będzie stosowanie pigułek antykoncepcyjnych w połączeniu z prezerwatywą.

Nie można zajść w ciąże podczas karmienia piersią

Jest to kolejny mit, który świadczy o tym, że niektóre osoby nie mają żadnego pojęcia o antykoncepcji i działaniu ludzkiego organizmu. Nie jest powiedziane, że kobieta która karmi piersią jest bezpłodna. Oczywiście podczas karmienia piersią zmienia się stężenie hormonów i faktycznie następują minimalne zmiany w organizmie, które mogą świadczyć o zmniejszonej płodności, jednak nie jest to gwarancją, że w taki sposób unikniemy ciąży.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama