Żurawka: Przepięknie zdobi przez cały rok

Jest wśród roślin wieloletnich taka, która swoim nietuzinkowym wyglądem cieszy oczy przez cały rok. Żurawkę - bo o niej mowa - wyróżniają przede wszystkim, przyjmujące przepiękne barwy i ciekawe kształty, finezyjne liście. Fantastycznie komponuje się z rozmaitymi roślinnymi egzemplarzami; zarówno bylinami, trawami czy iglakami. Może także występować jako obwódka dużych drzew. Żurawka najczęściej sadzona jest na rabatach, ale dobrze rośnie również w skalniakach oraz donicach i pojemnikach, a tym samym cudnie zdobi balkony czy trasy. Ma przy tym bardzo małe wymagania uprawowe, co sprawia, że jest wyjątkowo wdzięczna w pielęgnacji. Czego warto dowiedzieć o tej niebanalnej roślinie? Jakie wybrać dla niej stanowisko? Czym najlepiej nawozić? Jak to możliwe, że niektóre gatunki żurawki mogą zmieniać barwy liści? Odpowiedź na te i inne pytania oraz garść wskazówek można znaleźć poniżej.

Żurawka: Kilka słów o roślinie

Żurawki zaliczane są do wieloletnich bylin ogrodowych. Najczęściej osiągają do 40 centymetrów wysokości, ale w zależności od odmiany różnią się zarówno wielkością, kształtem jak i barwą ulistnienia. Mają kulisty pokrój i tworzą fantastyczne kępki. Największym walorem żurawki są jej liście, które przyjmują - w zależności od odmiany - fantastyczne barwy; mogą być purpurowe, czerwone, złociste, pstre albo czarne. Co ciekawe, niektóre żurawki w zależności od pory roku zmieniają kolor liści na mniej lub bardziej intensywny.

Żurawka preferuje stanowiska półcieniste

Żurawka to roślina bardzo wdzięczna w uprawie, gdyż ma bardzo małe wymagania. Wystarczy spełnić minimum, a odwdzięczy się pięknym wyglądem. Najlepszym wyborem będzie dla niej stanowisko półcieniste. Nie wolno jednak zapominać o tym, że niektóre odmiany, takie jak "Fire Alarm", "Black Taffeta", "Cherry Cola", "Zipper", "Glitter", "Georgia Plum", wymagają większego nasłonecznienia.

Żurawka najlepiej rośnie na glebie próchniczej

Żurawka wyrośnie na niemal każdej glebie, ale zdecydowanie najbardziej trafnym wyborem będzie dla niej ziemia żyzna lub średnio żyzna - lekka i próchnicza oraz dobrze przepuszczalna. Z racji tego, że preferuje stanowiska nasłonecznione, wymaga bardzo regularnego podlewania, zwłaszcza w okresie suszy. Jeśli zabraknie jej wilgoci, bardzo szybko więdną jej liście.

Żurawka wymaga zasilania

W uprawie żurawki nie można pominąć także zasilania. W sezonie letnim i kwitnienia niektórych odmian rośliny najlepiej sięgać po nawozy płynne, a w okresie wiosennego wzrostu warto wykorzystać granulowane mieszanki wzbogacone o składniki mineralne.

Żurawkę rozmnaża się przez podział

Żurawkę najlepiej rozmnażać wiosną lub jesienią poprzez podział rośliny matecznej. Od dorosłej rośliny należy oderwać małe odrosty z wykształconymi korzeniami. Sadzonki należy umieścić w glebie w skrzynkach i regularnie podlewać.

Żurawka jest mrozoodporna

Żurawka dobrze znosi nawet bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne i przetrwa mrozy. Jeśli jednak te ostatnio będą długotrwałe i siarczyste, warto zabezpieczyć roślinę agrowłókniną lub okryć gałązkami drzew iglastych. Dzięki zastosowaniu tego prostego zabiegu nie dojdzie do uszkodzeń ulistnienia.

Żurawka: Wszechstronne zastosowania

Żurawka to niezwykle barwna dekoracja ogrodu. Przepięknie komponuje się z innymi roślinami i tworzy cudne duety z funkiami, bergeniami, paprociami oraz trawami ozdobnymi - zwłaszcza, gdy połączy się różne odmiany rośliny. Pięknie prezentuje się także w ogrodach skalnych oraz w formie murków kwiatowych czy obwódek dużych krzewów i drzew. Wzbogaci także wygląd balkonów i tarasów, gdyż świetnie rośnie nie tylko na rabatach, ale i w skrzynkach czy pojemnikach.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama