Reklama

Zielistka Sternberga: Dekoruje i działa jak filtr. Neutralizuje trujące substancje

Zielistka Sternberga - popularnie i nieco pieszczotliwie zwana trawką - to roślina pod kilkoma względami nietuzinkowa. Pięknie dekoruje mieszkanie i jednocześnie stwarza nam znacznie lepsze warunki do życia. Dzięki niej lepiej śpimy, oddychamy i minimalizujemy ryzyko wystąpienia chorób, bo pochłania rakotwórcze związki i neutralizuje trujące substancje. Co więcej, szybko adaptuje się do każdych warunków i jest mało wymagająca w uprawie. Sprawdźmy, jaką jeszcze umiejętnością może zaskoczyć nas niepozornie wyglądająca zielistka.

Reklama

Zielistka Sternberga: Co nieco o roślinie

Należąca do rodziny szparagowatych zielistka Sternberga (chlorophytum comosum) pochodzi z Afryki Południowej, ale z powodzeniem może być uprawiana w każdym zakątku świata. Najłatwiej rozpoznać ją po zielonych, nieco przypominających kształtem szablę i ostro zakończonych, listkach, na środku których widnieje biały pasek. W marcu lub w kwietniu na łodygach zielistki pojawiają się podobne odrobinę do gwiazdek kwiaty. Zasadniczo może rosnąć bez końca, bo jest długowieczna.

Zielistka: Neutralizator trucizn

Zielistka walorów posiada bez liku. Zacznijmy jednak od tego, że podobnie jak sansewiera czy skrzydłokwiat zalicza się do zacnego grona roślin, które stwarzają bardziej komfortowe i zdrowe warunki do życia. W końcu nie bez przyczyny nazywana jest naturalnym filtrem lub neutralizatorem trucizn. Zielistka pochłania rakotwórcze związki zawarte w farbach, lakierach czy kosmetykach, jak na przykład formaldehyd, który jest wykorzystywany do produkcji lakieru do włosów. Neutralizuje też trujące substancje zawarte w dymie papierosowym.

Stawiając zielistkę w domu, możemy oddychać lepszym, bo przefiltrowanym przez roślinę powietrzem, poprawić swoją ogólną psychofizyczną kondycję i jakość snu. Eksperci wskazują na związek oczyszczających powietrze roślin z minimalizowaniem ryzyka wystąpienia chorób, między innymi zapalenia gardła, przewlekłego zapalenia oskrzeli, astmy czy nowotworów. Nie wspominając już o tym, że dowiedzione już zostało, że dzięki naturalnym, "zielonym filtrom" znacznie rzadziej dopadają nas i męczą bóle głowy.

Zielistka: Jakie ma wymagania?

Zielistka przekonuje do siebie nawet najbardziej opornych i leniwych, bo jest bardzo mało wymagająca w uprawie. Wyrośnie niemal wszędzie, bo szybko adoptuje się do zaoferowanych jej warunków. Jest niewybredna pod względem nasłonecznienia, ale ma ono wpływ na jej wygląd. W mocno zacienionym miejscu białe paski widoczne na liściach staną się mało widoczne, bo jasne światło jest niezbędne do odpowiedniego wybarwienia rośliny. Nie warto też ryzykować i stawiać jej w pełnym słońcu, bo blaszki liści ulegną przypaleniu.

Zielistka: Jaka gleba?

Zielistka wyrośnie na każdej glebie, ale regularnie - co najmniej co dwa lata - należy jej zapewnić świeże podłoże. Gdy korzenie zaczną wyrastać poza otwory, to znak, że roślinę trzeba przesadzić. W marcu warto ją zasilić nawozem - najlepiej tym przeznaczonym do roślin o zielonych liściach.

Zielistka: Jak ją rozmnażać?

Rozmnażanie zielistki nie sprawi nam większych kłopotów. Wystarczy odciąć młode roślinki, które wyrastają na jej rozłogach.

Jak często podlewać zielistkę?

Częstotliwość podlewania zielistki zależy od faz rozwoju rośliny. Wiosną i latem, gdy intensywnie się rozrasta, trzeba nawadniać ją częściej, zimą nieco rzadziej. Oczywiście, warto także uwzględniać miejsce, jakie zajmuje. Im bardziej słoneczna ekspozycja rośliny, tym obfitszego wymaga podlewania.

Zielistka: Jak udekorować nią mieszkanie?

Zielistka świetnie prezentuje się zarówno w doniczce na parapecie, jak i ustawiona na komodzie. Doskonale współgra też z innymi kwiatami, tworząc kwietnikowe kompozycje. Marzysz o wiszącej roślinie w pokoju? Zielistka i w tej roli wypadnie perfekcyjnie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama