Zaplanuj ważny zabieg. Wiosną tulipany bajecznie rozkwitną
Planując aranżację ogrodu, wybierać można wśród kilkudziesięciu najbardziej wdzięcznych odmian tulipanów. Różnią się kolorami i kształtami kielichów, stanowiąc jeden z kwiatowych symboli wiosny. Zastanawiasz się, kiedy sadzić tulipany, aby mieć pewność, że pięknie rozkwitną? Czy możliwe jest sadzenie tulipanów na wiosnę? Rozjaśniamy ogrodnicze wątpliwości.
Zdarza się, że w nasze posiadanie wejdą cebulki tulipanów na długo przed najodpowiedniejszym terminem sadzenia. Czy tulipany można sadzić wiosną? Doświadczeni ogrodnicy zdecydowanie odradzają ten pomysł. W tym okresie rośliny powinny już szykować się do wypuszczenia barwnych kwiatów, a nie dopiero zaczynać wzrost.
Tulipany sadzimy jesienią - najlepiej na przełomie września i października. Dzięki temu cebule mają czas na ukorzenienie się. Co ważniejsze, przebywanie w chłodnych warunkach jest niezbędne dla wypuszczenia liści, a w następnej kolejności upragnionych kwiatów. Wiosenne sadzenie tulipanów to zwyczajne zmarnowanie czasu poświęconego na pracę w ogrodzie i cebulek. Szanse nawet na to, że zakwitną w kolejnym sezonie, są znikome. Prędzej zgniją, niż rozbudzą się na nowo.
Rozsyp w ogrodzie ten produkt. Nornice wezmą nogi za pas
Po przekwitnięciu (najczęściej u progu lata) cebule należy wykopać i osuszyć. Zaleca się przechowywanie ich w papierowej torebce w niezbyt gorącym pomieszczeniu z dobrą wentylacją. W takich warunkach bez szwanku przetrwają do jesieni. Co kilka tygodni warto do nich zajrzeć, by odrzucić cebulki ze śladami pleśni lub gnicia.
Jak i kiedy siać lawendę? Chcesz posiać lawendę na wiosnę, musisz przechłodzić nasiona
Na kwiaty chcesz patrzeć jak najczęściej i zależy ci na tym, by wyeksponować je w ogrodzie? To zrozumiałe, lecz takie kryteria nie powinny być twoim priorytetem przy wyborze stanowiska dla tulipanów.
Wybieraj miejsca z żyznym podłożem o obojętnym odczynie. Postaraj się zapewnić kwiatom ochronę przed mocnymi podmuchami wiatru. Jednocześnie trzeba pamiętać, że tulipany najlepiej rozwijają się w słońcu, więc potrzebne jest stanowisko słoneczne.
Ogrodnicy, którzy doskonale znają się na uprawie tulipanów, decydują się na sadzenie ich pod drzewami liściastymi. Skąd ten pomysł? Zanim drzewa stworzą baldachim z gęsto rosnących liści, kwiaty tulipanów będą już w pełni rozwinięte. Zacienienie, które pojawi się z czasem, będzie odpowiednie, gdy rośliny będą powoli przygotowywać się do okresu spoczynku.
Wiesz już, że najlepszym terminem sadzenie tulipanów jest jesień. Koniec września i października to znakomity moment na umieszczenie zdrowych cebulek w ziemi. Na wypad na działkę lub do ogrodu zarezerwuj ciepły i słoneczny dzień. Nie rób tego zaraz po deszczu. Ziemia obficie nasiąknięta wodą stwarza duże zagrożenie gnicia.
Sadzenie tulipanów krok po kroku:
- Ziemię w spulchnij i pozbądź się chwastów, opadłych liści, resztek skoszonej trawy i kamieni.
- Dobrym pomysłem jest wymieszanie podłoża z kompostem. Będzie stopniowo dostarczać zimującym roślinom niezbędne składniki odżywcze, a do tego wpływa na poprawę struktury gleby.
- Na jaką głębokość sadzić tulipany? Zamiast sięgać po linijkę, lepiej założyć, że dołek powinien mieć głębokość przekraczający trzykrotnie wielkość danej cebuli. Spiczastą końcówkę skieruj do góry.
- Do dołka możesz wsypać odrobinę żwiru, który ochroni świeżo posadzone tulipany przed gryzoniami.
- Przyjmuje się, że najlepiej jest zachować odstęp 10 centymetrów między roślinami.
- Zasyp dołki i podlej miejsca, w których posadziłeś tulipany. Choć wykazują dużą odporność na działanie mrozu, nie zaszkodzi ułożyć warstwę ochronnej ściółki.
Polecamy:
Nie wyrzucaj, tylko rozsyp na trawniku. Murawa będzie bujna i zielona