Zaplanuj ważny zabieg. Wiosną tulipany bajecznie rozkwitną

Planując aranżację ogrodu, wybierać można wśród kilkudziesięciu najbardziej wdzięcznych odmian tulipanów. Różnią się kolorami i kształtami kielichów, stanowiąc jeden z kwiatowych symboli wiosny. Zastanawiasz się, kiedy sadzić tulipany, aby mieć pewność, że pięknie rozkwitną? Czy możliwe jest sadzenie tulipanów na wiosnę? Rozjaśniamy ogrodnicze wątpliwości.

Kiedy sadzić tulipany? Najlepszy termin

Zdarza się, że w nasze posiadanie wejdą cebulki tulipanów na długo przed najodpowiedniejszym terminem sadzenia. Czy tulipany można sadzić wiosną? Doświadczeni ogrodnicy zdecydowanie odradzają ten pomysł. W tym okresie rośliny powinny już szykować się do wypuszczenia barwnych kwiatów, a nie dopiero zaczynać wzrost.

Tulipany sadzimy jesienią - najlepiej na przełomie września i października. Dzięki temu cebule mają czas na ukorzenienie się. Co ważniejsze, przebywanie w chłodnych warunkach jest niezbędne dla wypuszczenia liści, a w następnej kolejności upragnionych kwiatów. Wiosenne sadzenie tulipanów to zwyczajne zmarnowanie czasu poświęconego na pracę w ogrodzie i cebulek. Szanse nawet na to, że zakwitną w kolejnym sezonie, są znikome. Prędzej zgniją, niż rozbudzą się na nowo.

Reklama

Rozsyp w ogrodzie ten produkt. Nornice wezmą nogi za pas

Przygotowanie tulipanów do sadzenia - trzymaj rękę na pulsie

Po przekwitnięciu (najczęściej u progu lata) cebule należy wykopać i osuszyć. Zaleca się przechowywanie ich w papierowej torebce w niezbyt gorącym pomieszczeniu z dobrą wentylacją. W takich warunkach bez szwanku przetrwają do jesieni. Co kilka tygodni warto do nich zajrzeć, by odrzucić cebulki ze śladami pleśni lub gnicia.

Jak i kiedy siać lawendę? Chcesz posiać lawendę na wiosnę, musisz przechłodzić nasiona

Gdzie posadzić tulipany?

Na kwiaty chcesz patrzeć jak najczęściej i zależy ci na tym, by wyeksponować je w ogrodzie? To zrozumiałe, lecz takie kryteria nie powinny być twoim priorytetem przy wyborze stanowiska dla tulipanów.

Wybieraj miejsca z żyznym podłożem o obojętnym odczynie. Postaraj się zapewnić kwiatom ochronę przed mocnymi podmuchami wiatru. Jednocześnie trzeba pamiętać, że tulipany najlepiej rozwijają się w słońcu, więc potrzebne jest stanowisko słoneczne.

W tym miejscu tulipany czują się najlepiej - trik wtajemniczonych

Ogrodnicy, którzy doskonale znają się na uprawie tulipanów, decydują się na sadzenie ich pod drzewami liściastymi. Skąd ten pomysł? Zanim drzewa stworzą baldachim z gęsto rosnących liści, kwiaty tulipanów będą już w pełni rozwinięte. Zacienienie, które pojawi się z czasem, będzie odpowiednie, gdy rośliny będą powoli przygotowywać się do okresu spoczynku.

Jak sadzić tulipany? Kwiatowa instrukcja obsługi

Wiesz już, że najlepszym terminem sadzenie tulipanów jest jesień. Koniec września i października to znakomity moment na umieszczenie zdrowych cebulek w ziemi. Na wypad na działkę lub do ogrodu zarezerwuj ciepły i słoneczny dzień. Nie rób tego zaraz po deszczu. Ziemia obficie nasiąknięta wodą stwarza duże zagrożenie gnicia.

Sadzenie tulipanów krok po kroku:

  • Ziemię w spulchnij i pozbądź się chwastów, opadłych liści, resztek skoszonej trawy i kamieni.
  • Dobrym pomysłem jest wymieszanie podłoża z kompostem. Będzie stopniowo dostarczać zimującym roślinom niezbędne składniki odżywcze, a do tego wpływa na poprawę struktury gleby.
  • Na jaką głębokość sadzić tulipany? Zamiast sięgać po linijkę, lepiej założyć, że dołek powinien mieć głębokość przekraczający trzykrotnie wielkość danej cebuli. Spiczastą końcówkę skieruj do góry.
  • Do dołka możesz wsypać odrobinę żwiru, który ochroni świeżo posadzone tulipany przed gryzoniami.
  • Przyjmuje się, że najlepiej jest zachować odstęp 10 centymetrów między roślinami.
  • Zasyp dołki i podlej miejsca, w których posadziłeś tulipany. Choć wykazują dużą odporność na działanie mrozu, nie zaszkodzi ułożyć warstwę ochronnej ściółki.

Polecamy:

Nie wyrzucaj, tylko rozsyp na trawniku. Murawa będzie bujna i zielona

Wysiew pelargonii. Jak to zrobić krok po kroku?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tulipany sadzenie | tulipany sadzimy | cebulki tulipanów
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama