Zamiokulkas nie chce rosnąć? Podaj mu odżywczy koktajl, a szybko wypuści nowe liście

Żelazna roślina, która zniesie prawie wszystko? Taką reputacją cieszy się zamiokulkas zamiolistny. Mimo wszystko nawet w jego przypadku możesz natrafić na problemy w uprawie. Zahamowany wzrost i niezbyt imponujący wygląd liści to jedne z najczęstszych. Sprawdź, co robić, gdy zamiokulkas nie rośnie. Domowy nawóz okaże się wybawieniem.

Zamiokulkas, czyli roślina dla każdego

Mięsiste liście w kolorze głębokiej zieleni to wizytówka zamiokulkasa. Roślinę doceniają nie tylko miłośnicy okazałych kwiatów doniczkowych, ale też osoby, które nie mają ochoty na wykonywanie skomplikowanych zabiegów w uprawie.

Chcesz cieszyć się zieloną dżunglą w domu, ale często zapominasz o podlewaniu kwiatów? Zamiokulkas zamiolistny bardzo dobrze znosi susze. Na jego uprawę zdecydować się mogą zabiegane osoby, które do tej pory żyły w przekonaniu, że nie mają ręki do kwiatów. Bardzo umiarkowane podlewanie to zresztą jedna ze złotych zasad, która jest warunkiem powodzenia w pielęgnacji zamiokulkasa. Nadmiar wilgoci jest w stanie doprowadzić do gnicia i zmarnowania rośliny.

Reklama

Sprawdź też: Czarne złoto dla roślin doniczkowych. Zamiokulkas wypuszcza mnóstwo nowych liści

Czym podlewać zamiokulkasa? Podaj mu nawóz z ogórka

Słowo się rzekło, w twoim domu lub mieszkaniu zagościł ten wyjątkowy okaz. Co teraz? Jeśli zauważasz, że zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści, czas na ogrodniczą interwencję. Przygotowanie naturalnej odżywki do zamiokulkasa nie jest trudne. Dedykujemy ją zwłaszcza początkującym miłośnikom roślin doniczkowych.

  • Potrzebujesz jednego ogórka — nie musisz obierać go ze skórki, lecz pamiętaj o dokładnym umyciu warzywa.
  • Pokrój na kawałki, następnie wrzuć do blendera.
  • Wlej 1 litr chłodnej, ale nie lodowatej wody.
  • Miksuj przez 2 minuty.
  • Nawóz do zamiokulkasa jest prawie gotowy. Odcedź go na sicie, by wyeliminować warzywne resztki.

W ten sposób otrzymasz odżywczy płyn do podlewania zamiokulkasa. Stosuj raz w miesiącu — z jednej strony będzie wypuszczać nowe liście, a z drugiej dotychczasowe otrzymają energetyczny zastrzyk.

Domowy nawóz do zamiokulkasa: Skąd bierze się jego działanie?

Ogórki to popularne warzywa na naszych stołach. Doceniamy zarówno ich smak, jak i właściwości odżywcze. Ten drugi aspekt warto wykorzystywać także w uprawie zamiokulkasa. Ogórki są źródłem wielu dobroczynnych substancji odżywczych, które mają niebagatelny wpływ na rozwój rośliny.

Zaliczają się do nich: azot, potas, fosfor, magnez, mangan i bor. Taki zestaw wzmacnia system korzeniowy, pobudza zamiokulkasa do wzrostu, wpływa na ładną barwę całego okazu i uodparnia go na niesprzyjające warunki oraz choroby.

Polecamy:

Jak dbać o anturium w domu? Ustaw obok doniczki jedną rzecz

Skrzydłokwiat marnieje w upałach? Przygotuj odżywkę, która pobudzi roślinę do życia i kwitnienia

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa zamiokulkasa
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama