Zabójczy krok dla ciętych tulipanów. Błąd, przez który więdną w jeden dzień

Błękitne niebo, rozświergotane ptaki oraz wyższe temperatury na termometrze świadczą o jednym – wiosna powoli wybudza się do życia. Jak w prosty sposób wnieść do domu akcent związany z kolejną, przez wielu wyczekaną, porą roku? To zadanie świetnie spełni bukiet pełen kolorowych tulipanów, wpasowując się zarówno w nowoczesne, jak i nieco bardziej tradycyjne wnętrze. Sprawdź, jakiego błędu pielęgnacyjnego nie popełniać, by cieszyć się ich widokiem jak najdłużej.

Tulipany w wazonie - zwróć uwagę na ten szczegół

Dbanie o bukiet ciętych tulipanów wydaje się zadaniem banalnym. Wystarczy przecież ściągnąć z nich foliowe opakowanie, w którym przynieśliśmy je ze sklepu, a następnie włożyć je do wazonu wypełnionego wodą. Powielenie takiego schematu będzie niestety skutkowało osłabieniem trwałości tulipanów. Czy wiesz, który czynnik ma największy wpływ na dłuższą żywotność kwiatów?

Okazuje się, że cały sekret tkwi w wodzie. Nie powinna być ani gorąca, ani lodowata. Najlepiej sprawdzi się przefiltrowana i odstana woda z kranu, która zdążyła uzyskać temperaturę pokojową. Pominięcie tego kroku jedynie przyspieszy więdnięcie tulipanów. Druga kwestia dotyczy ilości wody w wazonie. Niejednokrotnie zdarzyło nam się wypełnić nią naczynie niemal po brzegi, tymczasem tulipanom wystarczy jedynie delikatne zanurzenie końcówek w wodzie.

Reklama

Sprawdź: Jak przedłużyć trwałość bukietu tulipanów?

Naturalna odżywa do kwiatów ciętych

Tulipany to jedne z wdzięczniejszych kwiatów, które, choć dostaniemy je niemalże przez cały rok, przywołują na myśl budzącą się do życia wiosnę. Cięte bukiety tych kolorowych kwiatów dostaniemy nie tylko w kwiaciarniach, ale także mniejszych i większych marketach. Aby przetrwały jak najdłużej,  nie musimy szukać specjalnych środków w sklepach ogrodniczych. Wystarczą domowe patenty, do których niezbędne produkty znajdziemy w domu.

Naturalną odżywką do tulipanów oraz innych świeżych kwiatów ciętych jest powszechnie stosowany w kuchni cukier. Wystarczy, że wsypiemy go do wody w wazonie i delikatnie wymieszamy. Szybko zauważymy, że marniejące rośliny zaczynają ponownie odżywać. Produkt z powodzeniem zastąpimy także odrobiną miodu, który nie tylko przedłuży ich trwałość, ale także zapewni im dostęp do niezbędnych składników mineralnych.

Sprawdź: Odmiany tulipanów

Triki na przedłużenie świeżości tulipanów

Zastosowanie się do kilku podstawowych kroków pielęgnacyjnych pozwoli jeszcze dłużej cieszyć się pięknym i bujnym wyglądem tulipanów. Pierwszy z nich polega na przycięciu łodyżek kwiatów. Wystarczy, że przy pomocy ostrych nożyczek lub naostrzonego noża utniesz ok. 3-4 cm łodygi po skosie. Dzięki temu tulipany stojące w wodzie będą mogły pobierać jak najwięcej wody.

Myślisz, że tulipany lubią słońce? Okazuje się, że nic bardziej mylnego. Te niezwykłe kwiaty, podobnie jak wiele wiosennych gatunków, źle znoszą nadmierne ciepło oraz ostre promienie słońca. O wiele lepiej służy im półcień i lekki chłód. Chcąc przedłużyć ich trwałość, postaw je z dala od głównych źródeł światła.

Zanim włożysz bukiet tulipanów do ulubionego wazonu lub flakonu, usuń z ich łodyg dolne liście. W przeciwnym razie zaczną szybko gnić, a rozwijające się bakterie zaatakują resztę rośliny, przez co zwiędnie nawet z dnia na dzień. Oklapnięte kwiaty nie cieszą już tak bardzo, jak świeżo przyniesione ze sklepu. Porcja świeżej wody potrafi zdziałać cuda. Wymieniaj ją codziennie, a będziesz cieszyć wzrok tulipanami przez wiele dni.

Sprawdź również:

Zamiokulkas jeszcze nigdy nie był tak bujny i zdrowy. Wystarczy kupić w aptece, rozcieńczyć i podlewać

Kiedy najlepiej przycinać róże? Cięcie róż rabatowych, wielkokwiatowych, pnących i róż na pniu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tulipany | tulipany pielęgnacja | kwiaty cięte pielęgnacja
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama