Reklama

Z czym łączyć wrzosy w doniczce? Ta kompozycja sprawdzi się na twoim balkonie

Wrzosy to krzewy ozdobne, których termin sadzenia przypada w jesiennych miesiącach. Pielęgnacja wrzosów w doniczkach nie jest trudna, rośliny wymagają jednak systematycznego nawadniania. Obok tych roślin warto posadzić żurawki lub marcinki, w celu urozmaicenia kwiatowej kompozycji. Z czym łączyć wrzosy w doniczce? Jak je sadzić i o nie dbać? Wyjaśniamy.

Jak sadzić wrzosy w doniczce?

Wrzosy są niewielkimi krzewami, które zaczynają kwitnąć we wrześniu, a kończą nawet w połowie listopada. Są to rośliny dość odporne na przymrozki i niską temperaturę. Można jest spotkać w wielu wariantach kolorystycznych: czerwonym, fioletowym, różowym, pomarańczowym i białym.

Doniczkowe wrzosy wymagają odpływu, który pomoże im prawidłowo się rozwijać. Dzięki temu system korzeniowy nie ulegnie zgniciu, a jesienne wrzosy będą w świetnej kondycji. Oprócz tego bardzo ważna jest warstwa drenażowa, którą umieszcza się na spodzie doniczki (żwirek lub keramzyt). Rośliny te preferują glebę o pH 3,5-4,5, a także dość częste podlewanie, szczególnie zaraz po posadzeniu. Ziemię warto wymieszać z piaskiem, dzięki czemu będzie ona bardziej przepuszczalna.

Reklama

Jak dbać o wrzosy w doniczce?

Wrzosy w doniczce zaraz po posadzeniu mają tendencję do usychania, gdyż ich bryła korzeniowa ma problem z pobieraniem wody. Pamiętaj o tym, aby na bieżąco monitorować nawilżenie gleby, ale też nie doprowadzić do przelania okazów. Bowiem wrzosy są podatne na choroby grzybowe, których częstym objawem jest żółknięcie pędów. Z czasem stają się one brązowe, by w konsekwencji całkowicie wyschnąć i obumrzeć. Po pierwszych przymrozkach trzeba rośliny odpowiednio zabezpieczyć, by nie zniszczył ich mróz. Podlej je wtedy obficie wodą i okryj agrowłókniną lub gałązkami jedliny.

Co posadzić obok wrzosów?

By wrzosy pięknie się prezentowały, warto posadzić obok nich inne gatunki roślin. Co warto wybrać? Oto kilka propozycji:

Żurawki - rośliny te nadają się do sadzenia w skrzynkach, mogą być one sadzone pojedynczo lub w grupkach. Potrzebują one żyzną, próchniczą, a zarazem przepuszczalną glebę. Nie powinny stać w pełnym słońcu, podłoże powinno być stale wilgotne.

Marcinki - czyli inaczej astry bylinowe, to rośliny lubiące sporą dawkę słońca i żyzną glebę. Wymagają systematycznego podlewania i nadają się tworzenia jesiennych kompozycji, między innymi z wrzosami.

Srebrzyste kalocefalusy - to charakterystyczne rośliny, które pochodzą z terenów Australii. Kwitną do końca września i pokrywają je drobne, jasnożółte kwiatostany. Kalocefalus wymaga słonecznego stanowiska, a także przepuszczalnej i żyznej gleby. Nie powinien być podlewany zbyt często, a jego nawożenie jest zbędne.

Polecamy:

Co trzeba zrobić żeby gazania w ogrodzie pięknie kwitła? O tych zasadach musisz pamiętać

Są niezawodne i niewymagające. Jak uprawiać rozchodniki w ogrodzie?

Czy można przycinać hortensje jesienną? Sprawdź koniecznie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jak uprawiać wrzosy | wrzosy w doniczce | wrzosy jesienią

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama