Wykonaj jeden zabieg. Zamiokulkas w mig wypuści nowe liście

Zamiokulkas zamiolistny przyciąga uwagę nie tylko doświadczonych hodowców, ale także miłośników domowej dżungli. Jego soczyście zielona barwa sprawia, że trudno przejść obok niego obojętnie. Natychmiastowo nadaje charakteru nawet najbardziej ponurym wnętrzom, przyciągając z daleka wzrok domowników. Co zrobić, jeśli z czasem przestanie wypuszczać liście? Wystarczy zachować spokój i zacząć od dokładnego przyjrzenia się doniczce.

Dlaczego u zamiokulkasa nie wyrastają nowe liście?

Roślina należy do jednych z mniej wymagających gatunków. Z tego względu poleca się ją również nieco mniej doświadczonym ogrodnikom lub początkującym wielbicielom domowych roślin doniczkowych. Decydując się na jej zakup, pamiętajmy o wyborze stanowiska z dala od okna. Zamiokulkas doskonale poradzi sobie na północnym parapecie.

Optymalna temperatura niezbędna do właściwego oraz zdrowego wzrostu oscyluje między 22 a 25 st. C. Wystarczy nagły spadek poniżej 10 st. C, by roślina natychmiast zaczęła zamierać, a w konsekwencji - przestała wypuszczać młode liście. Co jeszcze stoi za zatrzymaniem wzrostu liści? Wśród podstawowych czynników znalazły się m.in.:

Reklama

  • przeciąg,
  • źle dobrane podłoże,
  • niewłaściwe podlewanie,
  • zmieniająca się pora roku,
  • nieodpowiedni rozmiar doniczki,
  • niewystarczająca ilość światła naturalnego.

Sprawdź: Zamiokulkas zamiolistny: Żelazna roślina idealna do sypialni i łazienki

Czas na przesadzanie

Czy wiesz, że długotrwały brak nowych liści to jasny znak od zamiokulkasa, że obecna doniczka jest już dla niego o wiele za mała? Oznacza to, że nadszedł czas na przesadzanie. Pamiętajmy jednak, że tę czynność wykonuje się wyłącznie wiosnę i tylko pod warunkiem, że roślina nie wypuściła jeszcze nowych pędów.

Podczas przesadzania postarajmy się zachować ostrożność, by w żaden sposób nie uszkodzić delikatnych bulw oraz korzeni. Miejmy także na uwadze wyjątkowo ważną zasadę, która mówi, że każda kolejna doniczka powinna być o 2-3 cm większa w średnicy od poprzedniej. Nie oznacza to jednak, że niezbędne będzie kupienie także głębszej. Korzenie nie miałyby problemu z rozwojem, jednak mogłoby to niekorzystnie wpłynąć na liście.

Sprawdź: Zmieszaj z wodą i podlej zamiokulkasa. Tylu nowych liści jeszcze nigdy nie wypuścił!

Podstawowe zasady

Proces przesadzania zamiokulkasa zacznij od zrobienia otworów w nowej doniczce, a następnie wsyp na dno warstwę drenażową. Wyciągnij roślinę ze starej doniczki i usuń ziemię z systemu korzeniowego. Nie zapomnij dokładnie im się przyjrzeć, to pomoże pozbyć się nadgniłych, chorych, przesuszonych oraz uszkodzonych.

Wsadź kwiat do nowej donicy, przysyp dokładnie ziemią i obficie podlej. Dzięki temu jeszcze szybciej przystosuje się do nowych warunków. Pamiętaj, by w dłuższej perspektywie nadmiernie go nie nawadniać. Zrób to dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża zdąży przeschnąć.

Sprawdź:

Jak wzmocnić rośliny doniczkowe i pobudzić je do wzrostu? Wsyp łyżkę kuchennego produktu do ziemi

Jak uratować gnijącego storczyka? Tak reanimują storczyki specjaliści od kwiatów

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama